سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

خداحافظ فوتبال زیبا!


چهار تیم از بهترین هایی كه می توانستید نمایششان را دنبال كنید، این هفته حذف شدند و چندین تیم نه چندان معتبر دیگر در جام مانده اند. آرسنال، یونایتد، رئال و بارسلونا همه فقط برای برد بازی كردند، همه را سرگرم كردند و حذف شدند. اگر آنها در نیمه نهایی حضور داشتند، می گفتید: «فوق العاده است. این بازی قطعاً هیجان انگیز است و ارزش دیدن را دارد.» فلسفه اكثر باشگاه های بزرگ اروپایی این نیست كه بلافاصله و در روز اول حذف شوند. این تیم ها بازیكنانی دارند كه توانایی بردن بازیها را دارند. این همان شرایطی است كه چلسی، میلان، یوونتوس و اینتر دارند. من بازی یوونتوس _ رئال و وقت اضافه اش را دیدم. آنها تیمی نبودند كه تلویزیون را روشن كنی و بگویی: «فوق العاده، درخشان. واقعاً می خواهم این بازی را ببینم.» اما آنها همیشه می برند و این مهمترین چیز برای هواداران و پشتوانه های مالی است. اگر یوونتوس و میلان به هم برخورد كنند بازی یا به پنالتی می كشد یا یك بر صفر در مجموع دو دیدار تمام می شود. من بازی این دو تیم را در فینال لیگ قهرمانان دو سال پیش در اولدترافورد تماشا كردم. بازی شان مثل این بود كه می خواهند دندانتان را بكشند. اینتر هم قشنگتر از این دو بازی نمی كند. احتمالاً هجومی ترین تیم رقابت ها لیون است. آنها وردربرمن را در مجموع دو دیدار
۲-۱۰ بردند و در هشت بازی گذشته شان ۲۷ گل به ثمر رسانده اند. لیورپول سبك بازی اش را عوض كرده و متفاوت بازی می كند. اما منصف باشیم. رافا بنیتس واقعاً بدشانس است كه جیبریل سیسه مصدوم است و فرناندو مورینتس هم محروم است. اما اینكه این شانس را نداریم تا بازیهای آرسنال، یونایتد، رئال و بارسلونا را در بازیهای بزرگی كه سرعت بالایی دارند، تماشا كنیم ،ناراحت كننده است. آنها حامیان فراوانی در سطح جهان دارند و این به خاطر تاریخشان است، به خاطر پرشور بودنشان و سبكی كه بازی می كنند.
واقعیت این است كه دفاع كردن خیلی آسان تر از خلق موقعیت است. مردم اعتقاد دارند كه شما می توانید با ارایه فوتبالی هجومی قهرمان اروپا شوید زیرا یونایتد درسال ۹۹ با همین سبك قهرمان شد و رئال هم با همان شیوه دو بار این عنوان را به دست آورده است. با این حال یونایتد ظرف ۶ فصل گذشته فقط یك بار به نیمه نهایی رسیده و رئال هم در سال ۲۰۰۲ جام را در حالی برد كه ستاره هایش به قله رسیده بودند. به خصوص بازیكنانی چون زیدان و كارلوس. من بازی آنها در فینال آن سال با لوركوزن را دیدم. لوركوزن تیم بهتری بود. تیمی به مراتب سازمان دهی شده تر. اما زیزو با آن گل فوق العاده خود رئال را از مشكلاتش بیرون كشید.
فكر نمی كنم آرسن ونگر از تعهد خود نسبت به فوتبال تهاجمی در آرسنال دست بردارد . اما باید از خودش پرسید كه آیا زمان تغییر چند تن از بازیكنانش رسیده یا نه. شاید وقتش رسیده تا از آنها وظایف دیگری بخواهد. آرسنال مدتهاست كه با این سبك بازی می كند اما در اروپا به هیچ جایی نرسیده است و شاید احتیاج به تغییر داشته باشد. در حال حاضر همه می دانند كه آرسنال چگونه بازی می كند. اینكه دنیس بركمپ در عمق حركت می كند، بنابراین فضاهای بیشتری در اختیار آنری قرار می گیرد. وظیفه پاتریك ویرا مشخص است و لیونبرگ هم كار خودش را می كند و ...
نمی گویم كه آنها باید دفاعی تر بازی كنند اما شاید بتوانند تلفیقی از فوتبال هجومی و دفاعی را به نمایش گذارند. حدود ۸۰درصد از موقعیت هایشان از چپ حاصل شد و به همین دلیل بدون حضور سول كمپل و اشلی كول در این جناح زمین ضعیف ظاهر می شوند. احتمالاً آنها به بالانس بیشتری نیاز دارند تا بازی را به راست هم بكشند.
علاوه بر این توپچی ها به ارسال های بیشتری به روی دروازه احتیاج دارند. آنها مدام روی زمین بازی می كنند. مدافعان همیشه به شكلی یكسان جلوی آرسنال بازی می كنند و می دانند كه قرار است چه اتفاقی بیافتد. در یونایتد، مطمئنم كه سرالكس فرگوسن به این فكر می كند كه چگونه می توانند پیشرفت كنند. او تاكتیك های متفاوتی را از ۹۹ به این طرف آزمایش كرده مثل ۱-۱-۴-۴ و بعد ۳-۳-۴ كه در این فصل استفاده شده اند. فكر می كنم كه آنها به اندازه كافی بازیكن جوان دارند و روز به روز به عنوان یك گروه بهتر می شوند.برای دو انگلیسی كه در جام مانده اند، تیمی كه هیچ كس دوست ندارد با آن روبرو شود، میلان است كه تازه آندری شوچنكو را هم دارد و یوونتوس. فكر می كنم در ظاهر آیندهوون ضعیف ترین تیم یك چهارم نهایی باشد. هیچ وقت نمی دانید لیورپول چگونه بازی می كند. همه چیز در مورد این تیم بستگی به مصدومان دیگر تیم ها دارد. میلان، چلسی و یووه تیم هایی هستند كه می توانند قهرمان شوند. اگر آنها بازیكنان خود را همچنان آماده نگه دارند، شكست دادنشان واقعاً سخت است.
منبع : خبرگزاری ایپنا