پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

بانوی شرقی


بانوی شرقی
ماریا سال ۱۹۹۲ به آکادمی تنیس «نیک بالتری» در فلوریدای آمریکا رفت و در مدت دو سال دوری از خانواده تنیس را آموزش دید. سال ۱۹۹۵ قهرمان مسابقات «orang Bowl» فلوریدا شد و پس از آن در تیم تنیس فدراسیون روسیه حضور یافت. سال ۱۹۹۶ اولین حضور ماریا در گرانداسلم بود. ۱۹۹۸ اولین قهرمانی اش در مسابقات «WTA» توکیو در بازی های دو نفره به همراه مارتینا هینگیس به دست آمد. ماریا در سال ۱۹۹۷ هم توانسته بود به مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی ویمبلدون راه یابد. او در سال ۱۹۹۹ در مسابقات تنیس اپن استرالیا توانست به همراه مارتینا هینگیس در مسابقات دو نفره قهرمان شود. در این سال ماریا به عنوان بهترین بازیکن در بازی های دو نفره انتخاب شد. ماریا سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ را با آسیب دیدگی سپری کرد. سال ۲۰۰۱ زمانی است که او به عنوان یک بازیکن کاملاً حرفه ای در مسابقات حضور یافت. در سال ۲۰۰۳ در مسابقات انفرادی توکیو و کیوبیک سیتی و در مسابقات دو نفره بیرمنگام مقام اول را کسب کرد. ماریا در سال ۲۰۰۵ هم در مسابقات تک نفره توکیو، دوحه، بیرمنگام و ویمبلدون مقام اول را به خود اختصاص داد. حضور در مرحله نیمه نهایی مسابقات اپن استرالیا، یک چهارم نهایی رولندگراس، قهرمانی ویمبلدون و حضور در مرحله نیمه نهایی اپن آمریکا از موفقیت هایی است که در کارنامه این تنیسور روسی به چشم می خورد.
ماریا علاوه بر تنیس به کتابخوانی، موسیقی و فیلم علاقه دارد ضمن اینکه گهگاهی به ورزش هایی چون گلف، بسکتبال و هاکی روی یخ می پردازد. به حیوانات خانگی علاقه دارد و آنها را نزد خود نگهداری می کند. شرکت ها و کارخانجاتی چون موتورولا، هوندا، آدیداس، پارلوکس فراگرانس-لوکوس- رولکس و یانکس اسپانسرهای او هستند و ماریا با انعقاد قراردادهایی با این شرکت ها به تبلیغ محصولات آنها پرداخته و می پردازد. امسال و همزمان با برگزاری مسابقات تنیس اپن استرالیا ماریا به عنوان یکی از تنیسورهای موفق در این مسابقات شرکت کرد و تا مرحله یک چهارم نهایی پیش رفت.
* خانم شاراپوآ الگوی شما در تنیس چه کسی است؟
-الگویی ندارم. برای من مهم این است که خودم باشم و در مسیر اهدافم حرکت کنم. اگرچه با اشتفی گراف آشنایی خاصی ندارم اما هدف من همان موفقیت هایی است که اشتفی به آنها رسیده است. گرنداسلم و مقام های دیگر. من همین ها را می خواهم.
*دوست دارید همیشه معروف باشید؟
-هدفم این است که شماره یک و نفر اول باشم پس از این است که چیزهای دیگر را کسب کنم.
*رابطه شما با دیگر تنیسورهای زن این مسابقات(اپن استرالیا) چگونه است؟
-ماریا کریلنکو دوست خوب من است. از چهار سالگی او را می شناسم. او یک دوست خیلی خوب برای من است. اما با دخترهای دیگری که اینجا هستند فقط در حد یک سلام و احوالپرسی برخورد دارم، چون سن آنها خیلی بیشتر از سن من است.
البته طبیعی است که وقتی قرار است فردا با آنها مسابقه بدهی نمی توانی با آنها خیلی دوست شوی .
*پیش از آغاز مسابقات گفته بودید؛ در هر بازی بهتر می شوید. آیا چنین احساسی را دارید؟
-فکر می کنم نکته اصلی است که آدم باید صبور باشد. همانطور که می دانید من هر کاری که بتوانم انجام می دهم، منتها کار خیلی سخت است، چون هر مسابقه با مسابقه دیگر کاملا متفاوت است و شرایط خودش را دارد. اما آنچه که باعث شده این تورنمنت سخت تر شود این است که هر روز باید بیرون رفت و مسابقه داد. هوا هم خیلی گرم است و باد هم می وزد.
*نظرتان در مورد اینکه بعد از هر مسابقه باید امضاهای زیادی بدهید و اینکه همه دوست دارند با شما عکس بگیرند چیست؟ آیا ترجیح نمی دهید بیرون نروید؟
-من اصلاً به این موضوع فکر نمی کنم. اینجا همه خیلی مهربانند و این خیلی خوب است.
چیزهایی که در این دوره از مسابقات وجود دارد را در هیچ کجای دیگر ندیده ام. با این حال اگر کسی از من بخواهد با او عکس بگیرم یا برایش امضا کنم، او را ناامید نمی کنم. یعنی من هیچکس را در این موارد ناامید نمی کنم و حس بدی نسبت به این کار ندارم. این برای من کار سختی نیست و با خوشرویی آن را انجام می دهم.
*بعضی از ورزشکاران فقط به ورزش خودشان توجه دارند و هیچ وقت مسابقات دیگر مثل فوتبال یا تنیس یا هرچیز دیگری را از تلویزیون دنبال نمی کنند و اصلاً تلویزیون نمی بینند، نظر شما در این مورد چیست؟ آیا به تماشای تلویزیون علاقه دارید؟
- من طرفدار تیم یا بازی خاصی نیستم، علتش را هم نمی دانم. منظورم این است که مثلاً ترجیح می دهم تنیس نگاه نکنم مگر اینکه بازی خیلی حساس باشد.
*آیا برای اینکه حریفان آینده تان را بشناسید، مسابقاتشان را تماشا می کنید؟
-نه.نه. این کار را نمی کنم.
*پس از اینکه دور اول مسابقات را پشت سرگذاشتید به خودتان چه می گویید که بتوانید در تورنمنت پیروز شوید؟ مثلاً نمی گویید که باید بهتر بازی کنید؟
-من همیشه به خودم می گویم که باید در مسابقات آینده بهتر سرویس بزنم.
*دوست دارید در تنیس چه چیزی عوض شود؟
-منظورتان دنیای تنیس است؟!
*بله دوست دارید در این دنیا چه چیزی عوض شود؟
-بله. فکر می کنم که خیلی چیزها می توانند دنیای تنیس را برای بازیکنان جذاب تر کنند، همچنین برای تماشاگرها. در درجه اول فکر می کنم که همه می دانند که فصل برگزاری مسابقات تنیس خیلی طولانی است یعنی اینکه ده ماه و نیم از سال مسابقات تنیس در نقاط مختلف جهان در حال برگزاری است و اگر به کسی بگویی که در تمام این مدت تنیس بازی می کنم می گوید حتماً شما دیوانه اید و اگر هیچ چیزی از تنیس نداند فکر می کند که کاملاً عقلمان را از دست داده ایم و خل شده ایم. به هر حال فکر می کنم که باید تغییراتی در زمین های مسابقات و توپ هایی که با آنها بازی می کنیم ایجاد شود. همانطور که می دانید در جاهای مختلف زمین ها فرق دارد. یک جا چمن مصنوعی است یک جا با زمین سفت طرف هستی یک جا هم توپ هایی هستند که وزن یکسانی ندارند. خلاصه اینکه خیلی چیزها وجود دارد که در هر بازی با بازی دیگر متفاوت است. چیزهایی هم وجود دارند که تماشاگران تنیس متوجه آنها نمی شوند و گاهی اوقات نمی فهمند که خیلی از تورنمنت ها مهم تر از تورنمنت های دیگر هستند. فکر می کنم که باید یک ساختار بهتری را برای مسابقات در نظر گرفت به نظر من WTA، ATPو ITF باید یکی شوند.
*یک سؤال شخصی: شما گفتید آسان نیست که از میان رقبای خود دوست پیدا کنید آیا برهمین اساس همیشه با پدرتان هستید؟
-این خیلی خوب است و به آن احترام می گذارم.
*دوست دارید در آینده دوستی های بیشتر و عمیق تری داشته باشید و فرصت دارید با آدم های دیگری دیدار کنید؟
-یعنی اینکه آدم های مختلف را در جاهای مختلف دنیا ببینم؟!
*بله.
-بله. فکر می کنم که یکی از بهترین کارهای دنیا این است که دور دنیا بچرخی و آدم های جدید ببینی. همیشه از دیدن آدم های جدید خوشحال شده ام و دوست داشته ام که با آدم های مختلف کار کنم. همیشه هم این فرصت را داشته ام که با آدم های جدید از کشورهای مختلف ارتباط داشته باشم. همواره از اینکه بدانم یک آدم جدیدی کارش چیز دیگری است با او آشنا شوم و از زندگی او و چیزهایی که دوست دارد مطلع شوم. لذت می برم بله، من همیشه دیدن افراد جدید را دوست دارم اما این بدین معنی نیست که با هر کسی در هرجایی دوست شوم.
یعنی اینکه چند تایی دوست دارم اما از وقتی کوچکتر بوده ام با آنها دوست شده ام و اینگونه است که آنها هنوز دوستان من هستند. همانطور که می دانید خیلی سخت است که به مرحله ای برسید که با هر کس که در خیابان دیدید، دوست شوید. چون اصلاً نمی دانید که آن طرف از شما چه می خواهد.
●شاراپوا در یک نگاه
▪بیوگرافی
نام:ماریا
نام خانوادگی:شاراپوآ
تاریخ تولد:۱۹آوریل ۱۹۸۷
محل تولد:نیاگان/روسیه(منطقه سیبری)
محل اقامت:باردنتون/ فلوریدا/ آمریکا
ملیت: روسی
قد:۸۸/۱متر
وزن:۵۹کیلوگرم
رشته ورزشی:تنیس
سرگرمی: مطالعه، موسیقی، فیلم، حیوانات، هنر
ورزش مورد علاقه: هاکی روی یخ، گلف، بسکتبال
شهرهای مورد علاقه: رم، پاریس، لندن، نیویورک و توکیو
رنگ مورد علاقه: مشکی
غذای مورد علاقه: استیک.

فاطمه ابوطالبی
منبع : روزنامه همشهری