سه شنبه, ۱۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 7 February, 2023
مجله ویستا

درمان سیگار


درمان سیگار
برخی از افراد سیگاری بدون كمك گرفتن از مشاورها، گروه‌ها یا درمان‌های دارویی با موفقیت سیگار خود را ترك می‌كنند. اما دوسوم آن‌ها بعد از چند هفته یا چند ماه دوباره بازگشت می‌كنند. بهترین و مؤثرترین درمان برای افراد سیگاری درمان جانشین‌سازی نیكوتین است. این درمان از طریق آدامس یا چسب نیكوتین انجام می‌گیرد. چسب نیكوتین روی پوست قرار گرفته و به آهستگی نیكوتین را آزاد می‌كند و بعد نیكوتین توسط پوست جذب بدن می‌شود. می‌توان با كوچك كردن چسب‌ها، آرام، آرام از میزان مصرف آن كاست این دو روش در سیگاریهایی كه نمی‌توانند با روش‌های دیگر سیگار را ترك كنند، مؤثر است. نیكوتینی كه به این طریق وارد بدن می‌شود آثار روان‌گردان سیگار را ندارد یا از نظر سطح نیكوتین خون با آن برابری نمی‌كند. در نتیجه شدت نشانه‌های ترك و اشتیاق به مصرف را كاهش می‌دهد. باید توجه داشت كه استفاده از چسب نیكوتین آسانتر است و عوارض جانبی كمتری از آدامس نیكوتین ایجاد می‌كند:
▪ آدامس نیكوتین حاوی ۲ میلی‌گرم نیكوتین است كه ۲/۱ تا ۳/۱ آن از طریق دهان جذب می‌گردد و تقریباً تأثیر همان یك سیگار را دارد. درمان باید ۳ تا ۶ ماه طول بكشد مصرف همزمان خوراكی‌های اسیدی (مثل ترشی) از میزان جذب نیكوتین موجود در آدامس‌ها می‌كاهد.
▪ اسپری نیكوتین تأثیر بسیار سریعی دارد ولی به علت عوارض جانبی چون ریزش اشك و گرفتگی بینی، فقط با دستور پزشك تجویز می‌گردد.
▪ داروهای جدیدی برای ترك سیگار آزمایش شده‌اند كه در بین آن ها مصرف دارویی به نام بوپروپیون برای ۴ تا ۶ هفته شانس ترك موفق سیگار را دوبرابر می‌سازد.
منبع : سایت آتیه


همچنین مشاهده کنید

سایت سلام نووبگردیخبرگزاری مهرسایت دیپلماسی ایرانیسایت اقتصاد 24سایت تاپ نازسایت نامه نیوزسایت خبرآنلاینروزنامه شهروندسایت اقتصادنیوز