دوشنبه, ۷ اسفند, ۱۴۰۲ / 26 February, 2024
مجله ویستا

بی‌گناه فرض می‌شود - PRESUMED INNOCENT


بی‌گناه فرض می‌شود - PRESUMED INNOCENT
سال تولید : ۱۹۹۰
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : سیدنی پولاک و مارک رزنبرگ
کارگردان : آلن ج. پاکولا
فیلمنامه‌نویس : فرانک پی‌یرسن و پاکولا، بر مبنای رمانی نوشته‌ٔ اسکات تورو
فیلمبردار : گوردون ویلیس
آهنگساز(موسیقی متن) : جان ویلیامز
هنرپیشگان : هریسن فورد، برایان دنهی، رائول جولیا، بانی بدلیا،پل وینفیلد، گرتا اسکاکی، جان اسپنسر
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۷ دقیقه


ـ ̎راستی سابیچ̎ (فورد)، دادستان خوش‌نام و درستکاری است در خدمت دادستان کل، ̎ریموند هورگان̎ (دنهی) پیر که سال‌ها مصالحه و سازش، او را به آرمان‌گرائی تلخ کام و سرخورده بدل کرده است. ̎هورگان̎ قصد دارد مجدداً بخت خود را در انتخابات قضائی بیازماید که ناگهان خبر تکان‌دهندهٔ قتل دادیار موفق زیر دستش در بخش جنایات جنسی، یعنی ̎کارولین پولهموس̎ (اسکاکی) را می‌شوند. ابتدا فهرست مظنون‌ها گسترده به نظر می‌آید تا این‌که اثر انگشت ̎سابیچ̎ روی لیوانی نزدیک جسد ̎پولهموس̎ کشف می‌شود و آزمایش‌ها، تطابق گروه خون او و قاتل (که قطرات خونش در محل یافت شده) را نشان می‌دهند. حالا روشن می‌شود که ̎سابیچ̎ رابطه‌ای بدفرجام با ̎پولهموس̎ داشته که زندگی زناشوئی او با همسرش، ̎باربارا ̎ (بدلیا) را دچار مخاطره کرده بود. در نهایت مشخص می‌شود که قاتل نه او، بلکه ̎باربارا ̎ است که ضمناً با جعل شواهد می‌خواسته شوهرش را به دست آورد و پروندهٔ قتل را لوث کند.
ـ اقتباسی از رمان پرفروش تورو به صورت یک ملودرام حقوقی پیچیده و تو در تو دربارهٔ تاریکی‌های درون دستگاه قضائی و این‌که عدالت چگونه به جای افشا کردن، خود باید بر اسراری ناخوش آیند سرپوش بگذارد. از معدود نمونه‌های موفق در کارهای متأخر پاکولا و فیلمی به شدت کلوستروفوبیک و خفقان‌آور. فورد با آن قیافهٔ عبوس، گرفته و منقبض به خوبی می‌تواند نقش مظنون ردیف اول را به خود بگیرد. افشای هویت قاتل چندان اهمیت ندارد که کاوش در زندگی خصوصی آدم‌هائی که با این پرونده ربط می‌یابند. اسکاکی در نقش زن اغواگر و شهر آشوب عالی است. فیلم‌برداری ویلیس کماکان چشم‌گیر است و علاقهٔ همیشگی او به صحنه‌های نیمه تاریک و مشئوم را نشان می‌دهد.


همچنین مشاهده کنید

سایت انتخابسایت فرادیدسایت دیدارنیوزسایت مشرقسایت انصاف نیوزسایت زومیتسایت عصرایرانسایت نی نی بانسایت فراروسایت خبرآنلاین