دوشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 27 May, 2024
مجله ویستا

انتقال امتیاز ، یعنی حمایت از ورزش شهرستان ها....!!


انتقال امتیاز ، یعنی حمایت از ورزش شهرستان ها....!!
خدا می داند واگذاری امتیاز تیم ها از شهر به شهر دیگر سوژه ورزش به ویژه فوتبال کشورمان در دو سال اخیر شده است. خیلی از تیم ها با شور و هیجان خاصی وارد می شوند اما وقتی به بن بست می رسند پا پس گذاشته و امتیاز باشگاه را واگذار می کنند که این در دنیا مرسوم است.
اما وقتی تعدادی از تیم ها بی سروصدا به فعالیت مشغولند چه لزومی دارد که با اصرار زیاد امتیاز آنها به تیم های دیگر واگذار شود. جلوگیری از فعالیت پاس تهران بزرگ ترین ضربه به فوتبال بود. تیمی که با آن سابقه درخشان و طولانی مثل آب خوردن منحل شد یا امروز نوبت به صبا باتری و پیکان رسیده که آنها نیز مثل پاس باید ظرف یکی دو سال آینده از صحنه ورزش کنار بروند. اگر با این کار هدف این است که به آینده ورزش و به ویژه فوتبال خدمت کنیم، ایرادی ندارد ولی با کدام تفکرات.
مگر شهر یزد با شهید قندی وارد نشده بود که به ناگهان از یاد رفت. اگر هدف مسئولان ورزش با این کار خدمت به ورزش استان هاست، به گمان ما اگر تنها حمایت باشد خود استان ها می توانند از عهده صعود و تیمداری برآیند. وقتی همه نگاهها به پایتخت و مرکز باشد، در این شرایط هم تیم انتقال یافته با گذشت زمان متلاشی خواهد شد تا کی مسئولان یک استان می توانند با صرف پول های کلان تیمداری کنند آیا با این کار رشته های دیگر ورزشی متحمل ضرر و زیان نمی شوند.
تراکتور سازی و نفت آبادان سالها است به رغم تشکیلات منسجم و با توان بالای مالی نمی توانند از عهده حفظ و صعود خود برآیند . آن وقت چه لزومی دارد که با انتقال امتیاز یک باشگاه تهرانی به شهر دیگری مثل قزوین ، قم یا همدان تصور کنیم که هدفمان خدمت به ورزش شهرستان هاست.‏ وقتی ملوان، تراکتورسازی ، نفت آبادان یا تیم های دیگر شهرستانی به عنوان گل سر سبد تیم های استان ها نمی توانند روی پای خودشان بمانند چه اصراری برای این کار است آن وقت مشکل دو چندان می شود . هم تیم تهرانی انتقال یافته منحل می شود و هم اینکه آن تیم شهرستانی به دلیل عدم حمایت از پا در می آید. این عدم حمایت اکنون به چشم می آید فراد هم نوبت صبا باتری یا پیکان قزوین می رسد! به گمان ما اگر راههای دیگری را مسئولان ورزش برای حمایت از فوتبال و ورزش شهرستان ها در نظر می گرفتند بهتر بود.
چون با عدم توجه به ورزش شهرستان ها در شرایط کنونی، فاتحه صبا و پیکان از هم اکنون خوانده است. حالا که طلسم واگذاری امتیاز تیم ها به شهرستانها شکسته شده و قوت گرفته قدر مسلم در سال های آینده این کار به اوج خواهد رسید، آن وقت این وسط کلاه بزرگ بر سر فوتبال می رود که همیشه با تصمیمات عجولانه من و شما متحمل ضرر و زیان می شود.
تشویق و حمایت از فوتبال شهرستان ها راه و اصول خاص خود را دارد، با بدبخت کردن یکی که نمی توان دیگری را پولدار کرد! تیمداری زیاد دوام ندارد. اگر اسم تیم هایی که تا کنون منحل شده اند در این مقال بیاوریم ، بحث به درازا می کشد. خلاصه کلام اینکه، یکی از دوستان می گفت فرق ما با کشورهای پیشرفته این است که آنها اول فکر می کنند بعد حرف می زنند، اما ما اول حرف می زنیم و بعد فکر می کنیم.‏
منبع : روزنامه جهان فوتبال