پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

افسانه هایی از غذاها که شما را شوکه می کنند


افسانه هایی از غذاها که شما را شوکه می کنند
● افسانه اول: غذای چینی شما را گرسنه می کند.
این یک افسانه بسیار قدیمی در مورد غذاهای چینی است که دست کم متعلق به چندین دهه قبل است. سالها پیش مصرف پروتئین ها خیلی کم تر از بقیه غذا ها بودند ، کربوهیدرات ها(برنج سفید) بسیار کم و مواد فیبری نیزکمتر مصرف می شدند (در کمتر بشقاب غذایی می توانستیند سبزیجات پیدا کنید).
بنابر این این عوامل باعش با لارفتن سرعت گرسنگی بوده است. اما امروزه غذاهایی چینی شامل سبزیجات بیشتر،پروتئین بیشتر و برنج قهوه ای است. به علاوه ارائه مواد پروتئینی تا سطح تقاضای مشتری رشد کرده است. پس غذاهای چینی دیگر شما را زود گرسنه نمی کند.
● افسانه دوم: غذاهای ترکی شما را خواب آلود می کنند.
این رایج ترین افسانه ای بود که اکثرا در آن متحدالقول بودند تا جایی که در یکی از قسمت های سریال تلویزیونی jerry، Seinfeld برای اینکه دخترک را خواب کند به او غذای ترکی خوراند و گفت "غذای ترکی تریپتوفن(tryptophan) دارد و دخترک را خواباند". تریپتوفن پیش ماده آمینو اسیدی برای تشکیل سروتونین (serotonin) در مغز است، سروتونین باعث خوابیدن ما می شود. اما به همین راحتی هم نیست.
عمده مواد غذایی موجود در غذاهای ترکی را پروتئین ها تشکیل می دهند.تریپتوفن موجود درغذایی ترکی(در کل غذاهای پروتئینی) توسط آمینو اسید های دیگری احاطه شده است که با تریپتوفن برای رسیدن به مغز رقابت می کنند. این جایی است که تریپتوفن نیاز دارد که تبدیل به سروتونین شود. پروتئین ها در مقایسه با مواد دیگر مقدار کمتری دارند بنابراین نمی توانند به مغز برسند و در رقابت با آمینو اسید ها شکست می خورند.
نرسیدن تریپتوفن بیشتر به مغز مساوی است با کم بودن سریتونین و در نتیجه کم شدن خواب، به همین دلیل این فقط یک افسانه است. البته اغلب با خوردن غذای زیاد دچار خواب آلودگی می شوید و این تنها مربوط به غذای ترکی نیست.
● افسانه سوم: خوردن آب یخ به لاغر شدن کمک می کند.
نوشیدن آب همیشه برای لاغر شدن بسیار مفید است، اما این راه کار به این ایده که، اگر شما آب یخ بنوشید بدن شما برای گرم کردن آن کالری می سوزاند ، بستگی دارد.
این ایده از نظر اصول کلی صحیح است اما مقدار کالری که شما برای آن می سوزانید بسیار کم است و در حدود ۱ کالری برای نوشیدن یک انس آب یخ است.ما فکر می کردیم که کالری بیشتری برای گرم کردن این آب مصرف می شود اما اینطور نیست. پس آب بنوشید و اگر آب یخ دوست دارید فقط آب یخ بنوشید اما فقط آب ، نه نوشابه و یا سودای خنک که خودش مقدار زیادی کالری دارد.
●افسانه چهارم: کربوهیدراتها بیشتر از هر غذای دیگری چاق کننده هستند.
کربو هیدرات ها چه میوه ها و چه سبزیجات و یا مواد نشاسته دارمثل نان، برنج، پاستا و یا سیب زمینی همه دارای ۴ کالری در هر گرم هستند این در حدود نصف کالری چربی ها که در حدود ۹ کالری در هر گرم دارند است.چیزی که باعث به اشتباه افتادن بسیاری از افراد شده بود، این بود که مردم در ابتدا نمی دانستند که میوه ها و سبزیجات دارای کربو هیدرات و غنی از آب و فیبر هستند و همچنین مواد نشاسته ای نیز غنی از فیبر و البته تهی از آب هستند.
خوردن زیاد و سریع کربو هیدراتهای نشاسته دار تا زمانی که متوجه پر شدن شکمتان شوید خیلی آسانتر است از خوردن مواد فیبری تا زمانی است که نشانه های سیر شدن را حس کنید . بنابراین چون پر خوری در کربوهیدراتها آسان است، بسیاری از افراد تصور می کنند که کربوهیدراتها بیشتر از مواد دیگر چاق کننده هستند . به علاوه اینکه ترکیب کربوهیدراتها و چربی ها دسر ها را تشکیل می دهند به این معنی که با خوردن آن مقدار زیادی قند دریافت می کنید ولی باز هم کربوهیدرات ها مقصر نیستند.
● افسانه پنجم: غذاهای تند باعث سوزاندن کالری می شوند.
زمانی این تصور می تواند درست باشد که شما مقدار قابل توجهی کالری بسوزانید اما این فقط یک تصور غلط است.ما غذای تند می خوریم و بعد شروع به عرق کردن می کنیم و احساس گرم شدن داریم، اما آیا این ننتیجه سوخت و ساز بدن است؟
بله درست است اما مقداری بسیار ناچیز و نمیتوان اینگونه به حساب آورد که شما کالری زیادی سوزانده اید و همچنین نمی توانید خوردن غذای تند را فقط به خاطر سوزاندن کالری توسط ادویه آن توجیه کنید.
این اثرات در ما بیشترصوری و ظاهری است(عرق کردن و گرم شدن) و به هیچ وجه سوخت ساز زیادی در بدن ما صورت نگرفته است اما شما می توانید برای خوش طمع کردن غذاهای کم کالری مثل مرغ و ماهی و سبزیجات از ادویه ها استفاده کنید.
● افسانه ششم: محصولات لبنی برای سرما خوردگی مضر است.
این یک افسانه رایج است که بسیاری از دانشمندان را به مطالعه و تحقیق در این مورد واداشت. این تصور غلط از آنجا استنباط شده بود که چون لبنیات باعث افزایش مخاط می شوند، پس برای سرما خوردگی و دیگر مشکلات تنفسی از جمله آسم مضر است.در این که لبنیات باعث افزایش خلط می شوند تناقضی وجود ندارد اما این نمی تواند یک اشکال برای آن به حساب آید.
ازلبنیات بطور غیر لازم پرهیز نکنید اگر احساس کردید که شما را تحت تاثیر قرار داده است آن وقت آنرا استفاده نکنید. شیر خاصیتی دارد که بعد از نوشیدن مقداری در دهان ته نشین می شود اما تاثیری بر مخاط ندارد و به این دلیل ممکن است که این احساس به شما دست دهد.
ivillage.com
منبع : سایت فریا