چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

فراتر از یک جام تشریفاتی


فراتر از یک جام تشریفاتی
● امشب، جنگ تازه چلسی و لیورپول
چلسی و لیورپول طی دو فصل گذشته ۱۰ بار با یكدیگر بازی كرده اند. بنابراین جای تعجبی ندارد كه بازی آغاز فصل جدید فوتبال باشگاه های انگلیس را كه امشب در ورزشگاه میله نیوم شهر كاردیف ولز انجام می پذیرد، همین دو تیم در برابر یكدیگر برگزار كنند. این دیداری است كه تا چند سال پیش چریتی شیلد خوانده می شد و حالا با واژه های كامیونیتی شیلد از آن یاد می شود و در هر حال عواید آن صرف امور خیریه می شود.
در ۱۰ مسابقه قبلی چلسی پنج بار به پیروزی رسیده، اما در مرحله نیمه نهایی جام قهرمانان باشگاه های اروپا ۲۰۰۵ و مرحله ای مشابه از جام حذفی انگلیس ۲۰۰۶ لیورپول بر حریف آبی پوش لندنی اش فایق آمده است.
روابط تیره دو مربی به این فصل نیز بسط یافته و ژوزه مورینیو مربی چلسی طی یك كركری شدید و غریب ادعا كرده است كه حداكثر رتبه متصور برای سرخ های آنفیلد در مسابقات فصل جدید لیگ برتر انگلیس مقام چهارمی است. شدت و حدت رقابت او با رافا بنیتس مربی اسپانیایی لیورپول هم چیزی نیست كه بر كسی پوشیده مانده باشد.
با این وجود بیش از آنكه گذشته ها مورد نظر و توجه مردم باشد، این وضعیت جدید دو تیم و مهره های تازه استخدام شده آنها هستند كه توجه ناظران را برانگیخته اند. لیورپول كه با یك پیروزی بسیار جالب و پرماجرا بر وستهام در همین استادیوم میله نیوم فاتح جام حذفی انگلیس شد و از این طریق جواز حضور در دیدار امشب را به دست آورد، كارش را در فصل جدید زودتر از چلسی و با پیروزی ۱۲ بر تیم مكابی از رژیم صهیونیستی در بازی رفت دور سوم مقدماتی جام قهرمانان باشگاه های اروپا شروع كرده است كه این دیدار چهارشنبه شب گذشته برگزار شد.
در آن دیدار لیورپول كند و ناآماده نشان داد، اما هر دو گلش را مهاجمان جدید این تیم كریگ بلامی ولزی و مارك گونزالس شیلیایی زدند كه گل پیروزی ساز گونزالس در دقیقه ۸۸ به دست آمد. قدر مسلم اینكه این دو و دیگر صید جدید خط حمله لیورپول یعنی جرمن پننت راه ها و گزینه های تازه ای را در زمینه امور تهاجمی به روی لیورپول خواهند گشود.
بنیتس كه تیمش امسال با نسبت «شش بر یك» دومین شانس دار قهرمانی در لیگ برتر انگلیس پس از چلسی به شمار آمده است، می گوید: «برای ما جذب بازیكنان جدید و گلزن از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.»این فقط اولین بار طی دوران برگزاری مسابقات لیگ برتر انگلیس از ۱۹۹۲ به بعد است كه شانس مردان آنفیلد برای ایستادن بر سكوی قهرمانی بیشتر از منچستر یونایتد برآورد شده است. با این حال كمتر كسی منكر این قضیه است كه شانس چلسی برای این مهم و به واقع كسب سومین عنوان قهرمانی متوالی اش در لیگ برتر انگلیس بیشتر از لیورپول است. در عین حال اگر تیم بنیتس بر مردان مورینیو فایق آید روحیه لازم را برای خیز برداشتن به سمت سه جام اصلی تر انگلیس لیگ و جام های حذفی و اتحادیه این كشور خواهد یافت.
لیورپول هنوز با ۱۸ بار قهرمانی در لیگ انگلیس ركورددار این پیكارها است. اما از آخرین مرتبه قهرمانی این تیم در این لیگ ۱۶ سال می گذرد و به واقع این چلسی است كه نوید برپایی یك حكومت طولانی را برای خود می دهد. درست است كه امسال چلسی آشكارا جام قهرمانان باشگاه های اروپا را هدف اول خود قرار داده است، اما این تیم از میدان های داخلی هم بی تفاوت نمی گذرد. و تازه واردان نامدار در تركیب این تیم نیز بر انگیزه های موجود افزوده اند. سرآمد آنها میشائیل بالاك و آندری شوچنكو كاپیتان های تیم های ملی آلمان و اوكراین هستند، اما چلسی سالومون كالو ساحل عاجی و جان اوبی میكل جوان مستعد نیجریه ای را هم خریده است.
● یك وسیله محك زنی
اولین بازی آنها برای چلسی در لیگ برتر انگلیس یكشنبه شب آینده در كادر هفته نخست از فصل جدید این دیدارها در استنفورد بریج و در برابر منچستر سیتی خواهد بود، ولی مسابقه امشب نیز می تواند نظر تازه واردان را جلب و وضعیت آنها و تیم شان را در فصل جدید روشن كند.
با این وجود مورینیو مدعی است كه مسابقه امشب و به واقع اولین جام فصل تازه فقط یك وسیله محك زنی برای او جهت ادامه فصل جاری و بررسی توان تیمش برای مسابقات بعدی است. «نه اینكه دلم نخواهد برنده آن باشم، اما قصد دارم كه برخورد متفاوتی با این جام و این مسابقه در قیاس با سال های قبلی داشته باشم. بر همین اساس می خواهم تاسر حد امكان نفرات تیم خود را در این دیدار بیازمایم و تعداد بیشتری را به میدان بفرستم و روش های گوناگون را امتحان كنم.»
شاید برگزاری این دیدار در میله نیوم به لحاظ روحی به سود لیورپول باشد، زیرا همان طور كه قبلا گفتیم اواسط اردیبهشت در همین محل وستهام را برد و فاتح جام حذفی انگلیس شد اما آخرین باری كه دو تیم در همین محل رودررو شدند، چلسی در وقت اضافی ۲۳ بر لیورپول فایق آمد و جام اتحادیه ۲۰۰۵ انگلیس را برد.
استیون جرارد كاپیتان لیورپول كه جنگ تصاحب بازوبند كاپیتانی تیم ملی انگلیس را به همتایش در چلسی یعنی جان تری واگذار كرده است، بی توجه به مسائل فوق می گوید: «این اولین جام فصل است و هر چند جام كوچكی است اما ما مصمم هستیم كه دوباره در میله نیوم به پیروزی برسیم.»
شاید وقت كمی كه چلسی برای هماهنگ ساختن نفرات قبلی با نفرات جدیدش داشته، عاملی برای رسیدن جرارد و یارانش به توفیق مذكور باشد. مورینیو هم كه تیمش تازه از سفر به آمریكا و انجام بازی هایی تداركاتی در آنجا شامل شكست صفر یك در برابر تیم منتخب ستاره های لیگ آمریكا و پیروزی با همین نتیجه در برابر فاینورد هلند فارغ شده است، مسئله فوق را پنهان نمی كند: «این سخت ترین پیش فصلی است كه طی عمر حرفه ای خود تجربه كرده ام. در حالی باید با تیمی در اندازه های لیورپول بازی كنیم كه فقط ۱۵ روز است كار گروهی ما شروع شده است. این تیم بسیار سخت است. سایر تیم ها از این نظر از ما پیش هستند و شرایط بهتری دارند. ما در نقطه مقابل در حال كار كردن روی شرایط خود هستیم و طبعا بهتر خواهیم شد.»
انتظار می رود كه مربی سابق پورتو برای اولین بار بالاك و فرانك لمپارد را كنار یكدیگر به خدمت گیرد. او می گوید: «امسال بیش از هر زمانی هافبك هایی داریم كه می توانند پا به توپ پیش بروند و گل بزنند و قادرند خودشان را به محوطه جریمه برسانند.»
● با امیدواری
با این وجود جرارد مدعی است كه لیورپول هم در این روند كم نخواهد آورد. «ما از قبل هم می دانستیم كه چلسی خریدهای عمده تازه ای خواهد داشت و امسال هم مدعی اول است اما ما نیز خودمان را در تمام زمینه ها تقویت كرده ایم و با امیدواری به دیدارهای بعدی فكر می كنیم.»
منتها بنیتس هم مثل مورینیو مدعی است كه به دلیل بازگشت دیرهنگام ملی پوشان باشگاه و كسانی كه مشغول شركت در جام جهانی بودند، نتوانسته به اندازه كافی تیم را هماهنگ و نفرات جدید را با بازیكنان پیشین و ملی پوش همسو كند.
با این حال بنیتس با نگاهی به جنبه های مثبت ماجرا می گوید: «از این كه گونزالس و بلامی در مسابقه با مكابی برای ما گلزنی كردند، بسیار خوشحالم. برای گونزالس فوق العاده بود و برای بلامی نیز گلزنی بسیار مهم و موثر به شمار می آمد. حالا همه می دانند كه ما امسال در قیاس با گذشته گلزن های بیشتر و بهتری داریم.»
منبع : روزنامه شرق