چهارشنبه, ۲۵ تیر, ۱۳۹۹ / 15 July, 2020
آلزایمر
۲۰ ساعت قبل
با این کار سموم مغز را دفع کنید
نتایج جدیدترین مطالعه نشان می‌دهد که در هنگام خواب مغز خودش را شست‌وشو می‌دهد و با این کار سطح ایمنی خودش را در مقابل بیماری‌هایی مانند آلزایمر بالاتر می‌برد.
استفاده از داروی آسم برای درمان آلزایمر
۳۲ ساعت قبل
استفاده از داروی آسم برای درمان آلزایمر
مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد داروی آسم salbutamol از تشکیل گره های پروتئین فیبروز که نشانه بیماری آلزایمر هستند پیشگیری می کند.
بیماری آلزایمر چیست؟
۲ روز قبل / مشاورانه / بیماری آلزایمر / سامانه مشاوره تلفنی
بیماری آلزایمر چیست؟
بیماری آلزایمر یک نوع زوال عقلی می‌باشد که منجر به ایجاد یک سری مشکلاتی در حافظه، تفکر و رفتار می‌شود.
چرا قابلیت‌های شناختی بر اثر ورزش بهبود می‌یابد؟
۲ روز قبل / سالمندی / دانشگاه کالیفرنیا / آلزایمر
چرا قابلیت‌های شناختی بر اثر ورزش بهبود می‌یابد؟
تهران- ایرنا- محققان موفق به شناسایی پروتئینی شدند که عملکرد شناختی مغز را در اثر ورزش افزایش می‌دهد.
فراموشی کاذب چیست؟
۳ روز قبل / استانی-اجتماعی / روانشناسی / فراموشی
فراموشی کاذب چیست؟
یک روانشناس با اشاره به این‌که استرس و افسردگی در افراد مسن کارکردهای ذهنی را پایین می‌آورد و در حافظه مشکل ایجاد می‌کند ولی به بروز آلزایمر کمک نمی‌کند بلکه منجر به ایجاد فراموشی و دمانس کاذب می‌شود را بالا ببرند.
تشخیص زودهنگام زوال عقل با نشانگر زیستی
۳ روز قبل / بیماری قلبی / زوال عقل / آلزایمر
تشخیص زودهنگام زوال عقل با نشانگر زیستی
تهران - ایرنا - محققان انگلیسی و استرالیایی موفق به شناسایی نشانگری شدند که قادر به تشخیص زودهنگام زوال عقل، پیشگیری از آن و توسعه روش‌های درمانی موثر است.
۳ روز قبل
محافظان آنتی‌اکسیدانی در برابر آلزایمر
مطالعه‌ای جدید نشان داده است که چند آنتی اکسیدان قوی ممکن است قادر به محافظت از انسان در برابر بیماری آلزایمر باشند.
ذخیره آهن در مغز علت اصلی بیماری آلزایمر
۴ روز قبل
ذخیره آهن در مغز علت اصلی بیماری آلزایمر
مطالعه جدید نشان می‌دهد با تشکیل رسوبات آهن در مغز، روند پیشرفت بیماری آلزایمر تسریع می‌شود.
۴ روز قبل
ما منتظر شما هستیم
کرونا بر زندگی میلیون‌ها و بلکه میلیاردها انسان تاثیری ژرف و چشمگیر به‌جا گذاشته است. در این دوره تلخ بسیاری از خان و مان خود به دور افتادند. چه بسا خانواده‌هایی که پشت قرنطینه‌ها از یکدیگر جا ماندند. هزاران هزار نفر که برای کار و تحصیل در سرزمین‌های دیگر زندگی می‌کردند شغل خود را در کشور میزبان  از دست دادند یا با تغییر شرایط تحصیل ناگزیر از بازگشت به موطن خویش هستند. شاید در آینده نقشه این جابه‌جایی‌های عظیم و حیرت‌انگیز ترسیم شود و نشان دهد که چگونه یک بیماری همه‌گیر تمدن بشری را دستخوش تغییرات ژرف کرد. بر همین پایه عده زیادی از هموطنان ما که برای کار و تحصیل در کشورهای دیگر دنیا زندگی می‌کردند، باید به کشور بازگردند. در کنار این …
خواص ماهی برای سلامت بدن
۴ روز قبل / سلامت / رژیم غذایی / ویتامین D / دیابت / افسردگی / روغن ماهی / انسولین / آسم / بیماری آلزایمر
خواص ماهی برای سلامت بدن
ماهی جزو سالم‌ترین غذاهای روی این سیاره است. ماهی سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین و ویتامین D است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
هرگزم نقش تو از لوح دل و جان نرود
در حالی که مشغول خوردن صبحانه بودم در میان اخبار رفتار مردم برای خرید سکه و ارز، ناملایمات بازار و اندیشیدن به وضعیت مسکن و یافتن سرپناهی تازه در این گرانی افسارگسیخته فاقد مسوول رسمی، یک خبر همه ‌چیز را دگرگون کرد. تا آنجا که پس از دیدن خبر مسیر روزم متحول شد. سکوت حاکم بر فضای زندگی‌ام را با یادآوری موسیقی‌هایی پر کردم که هر کدام بخشی از خاطرات و رویاهای کودکی و نوجوانی مرا ساخته بود. خبر آمد انیو موریکونه آهنگساز، تنظیم‌کننده، رهبر ارکستر و نوازنده ایتالیایی در 91 سالگی دار فانی را وداع گفت. شاید مشهورترین آهنگساز فیلم در تمام دنیا و شاید محبوب‌ترینش در ایران. یکی از آهنگسازانی که با وارد کردن موسیقی الکترونیک به حوزه موسیقی سینما، دگرگونی خاصی به آواها و نواهای سینمایی …
افراد مبتلا به "کبد چرب" در سنین بالا به آلزایمر و پارکینسون مبتلا می‌شوند!
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
افراد مبتلا به "کبد چرب" در سنین بالا به آلزایمر و پارکینسون مبتلا می‌شوند!
تحقیقات تازه پژوهشگران، تأثیر کبد چرب بر اختلالات ذهنی مانند التهاب عصبی و بیماری کرونا را نشان می‌دهد همچنین افراد مبتلا به کبد چرب در سنین بالا به آلزایمر و پارکینسون مبتلا می‌شوند!
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
بیماری کبد چرب می‌تواند به بروز بیماری‌های عصبی منجر شود
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که بیماری کبد چرب می‌تواند به بروز التهاب عصبی و بیماری‌هایی مانند آلزایمر منجر شود.به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌تایمز، پژوهشگران دانشگاه کارولینای جنوبی موفق شده‌اند طی بررسی جدیدی، دلیل ارتباط میان بیماری کبد چرب غیر الکلی و مشکلات عصبی را کشف کنند. آنها در پژوهش‌های خود، به بررسی نقش پروتئینی موسوم به لیپوکالین-۲ پرداخته‌اند که به التهاب عصبی منجر می‌شود و شاید بتواند گسترش بیماری‌هایی مانند آلزایمر و پارکینسون را در افراد مبتلا به کبد چرب توضیح دهد.این پژوهش، بر اساس یافته‌های پژوهش‌های پیشین انجام شده است که ارتباط میان مسیرها و مکانیسم‌های میان کبد و میکروبیوم روده را با قسمت‌های دیگر بدن نشان می‌دهند و بر بیماری‌های کبد، سندروم متابولیک …
مخاطراتی که مراقبان بیمار آلزایمری را تهدید می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / آلزایمر / مراقبت از سالمندان
مخاطراتی که مراقبان بیمار آلزایمری را تهدید می‌کند
نتایج مطالعاتی که در داخل کشور صورت گرفته گویای آن است که بیشتر مراقبان بیماران مبتلا به آلزایمر، فشار متوسط تا شدیدی را تحمل می‌کنند و با افزایش فشار، افسردگی و اضطراب آنها هم افزایش می‌یابد.
چگونه علامت های آلزایمر را تشخیص دهیم؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / آلزایمر / افسردگی / زوال عقل / سبک زندگی / پارسی خبر
چگونه علامت های آلزایمر را تشخیص دهیم؟
طبق گفته انجمن آلزایمر، افراد مبتلا به آلزایمر در اوایل ابتلا ممکن است سخنان و سؤالات خود را تکرار کنند، بدون این که متوجه باشند که قبلاً همان سؤال را پرسیده اند.
آلزایمر به خاطر تجمع آهن در مغز تشدید می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / آلزایمر / مغز انسان / مغز
آلزایمر به خاطر تجمع آهن در مغز تشدید می‌شود
ایرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس‌دیلی، نوشت: نتایج تازه‌ترین پژوهش محققان اروپایی نشان می‌دهد که بین سطح بالای آهن در بخش‌های خاصی از مغز و میزان اختلالات شناختی، ارتباط مستقیم و شاخصی وجود دارد.
ارتباط بین سطح آهن سیستم عصبی و آلزایمر تایید شد 
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / زوال عقل / آلزایمر / سازمان جهانی بهداشت
ارتباط بین سطح آهن سیستم عصبی و آلزایمر تایید شد 
تهران- ایرنا- نتایج تازه‌ترین پژوهش محققان اروپایی نشان می‌دهد که بین سطح بالای آهن در بخش‌های خاصی از مغز و میزان اختلالات شناختی، ارتباط مستقیم و شاخصی وجود دارد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
۱۲ راه برای قوی نگه داشتن مغز
اگر می‌توانستیم علائم آلزایمر را به تاخیر بیاندازیم و زمان بیشتری با خانواده و دوستان خود باشیم، بهتر نبود؟ پس ذهن خود را آماده کنید و از این فعالیت‌ها برای تقویت مغزتان استفاده کنید.
نوع جدیدی از زوال عقل شناسایی شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / زوال عقل / آلزایمر / اختلال شناختی
نوع جدیدی از زوال عقل شناسایی شد
دانشمندان می‌گویند نوع جدیدی از بیماری زوال عقل که با تشخیص تجمع یک پروتئین جدید حاصل شده است، به تازگی کشف شده و تاکنون با بیماری آلزایمر اشتباه گرفته می‌شد، احتمالا مسئول ۲۰ درصد از موارد ابتلا به زوال عقل است.
هورمون ها عامل شیوع بیشتر بیماری آلزایمر در زنان
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
هورمون ها عامل شیوع بیشتر بیماری آلزایمر در زنان
زنان بیش از مردان با تغییرات مرتبط با بیماری آلزایمر در مغزشان مواجه هستند و به گفته محققان، این تغییرات ممکن است با اختلالات هورمونی در دوره یائسگی مرتبط باشد.
چاقی احتمال ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / کرفس / زوال عقل / سازمان جهانی بهداشت / چاقی
چاقی احتمال ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد
تهران- ایرنا- مطالعات اخیر نشان می‌دهد چاقی احتمال ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد و مدیریت وزن یک روش موثر برای پیشگیری از سایر بیماری‌های مربوط به زوال عقل از جمله آلزایمر است.
چند راهکار اصلی کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / سلامت / آلزایمر / بیماری آلزایمر
چند راهکار اصلی کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر
محققان معتقدند عدم استعمال دخانیات، رژیم غذایی مناسب و فعالیت‌های تحریک کننده ذهنی و... خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد.
۷ علامت هشدار دهنده شروع آلزایمر
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
۷ علامت هشدار دهنده شروع آلزایمر
حتماً اصطلاحات "زوال عقل" و "بیماری آلزایمر" را بطور متناوب شنیده اید. اما، قبل از اینکه بتوانید علائم زودرس آلزایمر را تشخیص دهید، باید بتوانید تفاوت بین زوال عقل و آلزایمر را بگویید. زوال عقل یک اصطلاح برای توضیح کاهش توان ذهنی است (از جمله از دست دادن حافظه، مهارت‌های زبانی و توانایی‌های تفکر) که می‌تواند ناشی از بسیاری از بیماری‌ها و شرایط خاص باشد، در حالی که بیماری آلزایمر شایع‌ترین علت زوال عقل است.
برای تقویت مغز و حافظه چه مکمل هایی بخوریم؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / تقویت مغز / تقویت حافظه / مکمل غذایی / سبک زندگی / پارسی خبر
برای تقویت مغز و حافظه چه مکمل هایی بخوریم؟
ویتامین B۱ به مغز در تبدیل مواد مغذی کمک می‌کند. این ویتامین می‌تواند به بهبود خستگی ذهنی و همچنین از دست دادن حافظه و سردرگمی کمک کند. کمبود ویتامین B۲ می‌تواند به اختلال در رشد مغز جوانان و مشکلات رفتاری منجر شود. کمبود نیاسین ممکن است شما را هر چه بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی، اختلال کوتاه‌مدت در عملکرد حافظه و اضطراب سازد. ویتامین B۶ نیز به تولید انتقال دهنده‌های عصبی دوپامین و سروتونین کمک می‌کند. ویتامین B۱۲ ویتامین B۱۲ یک ماده مغذی ضروری در میلین، پوششی که سیستم عصبی را احاطه کرده است، محسوب می‌شود. سطوح کم این ویتامین می‌تواند به از دست دادن حافظه منجر شود. همچنین، ویتامین B۱۲ امکان انتقال اکسیژن بیشتر به سلول‌های مغز را فراهم کرده و التهاب را کاهش می‌دهد. پژوهشی که در نشریه پزشکی Neurology …
تاثیر محصولات سویا در کاهش اختلال حافظه
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / اختلال حافظه / سویا / زوال حافظه / سبک زندگی / پارسی خبر
تاثیر محصولات سویا در کاهش اختلال حافظه
محققان دریافتند پروتئین مشتق شده از سویا که بعد از خوردن به مغز می رسد موجب کاهش زوال حافظه در موش های دچار اختلال شناختی شد.  با تجزیه پروتئین‌های سویا محققان به وجود مولکولی موسوم به دی‌پپتید پی بردند که بر حافظه تأثیر می‌گذارد چراکه حاوی دو پروتئین تشکیل دهنده بلوک‌های موسوم به اسیدهای آمینه است. «توشیرو ماتسوی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کیوشو ژاپن، در این باره می‌گوید: «دی پپتیدهایی که در طول مدت هضم تجزیه می‌شوند، با چالش عبور از سد خون و رسیدن به مغز مواجه هستند. مطالعه ما بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که این پپتیدها بر حافظه موش‌ها تأثیر خوبی دارند.» محققان در این مطالعه، تأثیرات دی‌پپتیدی موسوم به Tyr-Pro را بررسی کردند چراکه این دی‌پپتید شامل اسیدهای آمینه تیروسین و پرولین است. چندین …
کنترل قند خون با کشمش
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / کنترل قند خون / کشمش / بیماری آلزایمر / چربی خون / سبک زندگی / پارسی خبر
کنترل قند خون با کشمش
کشمش دارای آهن و ویتامین آ است. کشمش خاصیت ضد سرطانی دارد و حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که بدن به آن نیاز دارد. در این مقاله به بررسی خواص کشمش می‌پردازیم.
فراموشی و ۷ دلیل «بی‌ارتباط» به آلزایمر!
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / آلزایمر
فراموشی و ۷ دلیل «بی‌ارتباط» به آلزایمر!
این که هر از گاهی دچار فراموشی شوید، شرایطی عادی بوده و نباید موجب نگرانی شما شود، اما اگر هر روز در حال مبارزه با این شرایط هستید، ممکن است زمان انجام یک بررسی عمیق‌تر برای شناسایی دلیل آن فرا رسیده باشید.
راه‌های پیشگیری از آلزایمر در میانسالی
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / آلزایمر / زوال عقل / نرمش‌های هوازی / ورزش / سبک زندگی / پارسی خبر
راه‌های پیشگیری از آلزایمر در میانسالی
یک روانشناس گفت: زمانی که انسان از سی‌سالگی عبور می‌کند یک مسیر منحنی نزولی را به‌سوی فراموشی طی می‌کند که راه حل‌هایی برای جلوگیری از این امر وجود دارد.
چگونه از سالمندان مبتلا به آلزایمر در برایر کرونا مراقبت کنیم
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / استانی-اجتماعی / کروناویروس / سالمندان / آلزایمر
چگونه از سالمندان مبتلا به آلزایمر در برایر کرونا مراقبت کنیم
با شیوع بیماری ویروس کرونا و بررسی‌های انجام‌شده تاکنون مشخص شد که افراد بالای ۵۰ سال بیش از دیگر گروه‌های سنی در معرض ابتلا به این بیماری بوده و درصد مرگ و میر بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند.
تاثیر چاقی شکمی بر کوچک شدن یا پیری مغز
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / چاقی شکمی / پیری مغز / آلزایمر / رژیم درمانی / سبک زندگی / پارسی خبر
تاثیر چاقی شکمی بر کوچک شدن یا پیری مغز
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره تاثیر چاقی شکمی بر کوچک شدن یا پیری مغز توضیحاتی را ارائه کرد.
درمان لرزش مبتلایان به پارکینسون به کمک ام‌آرآی پیشرفته
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / آلزایمر / پارکینسون / افسردگی
درمان لرزش مبتلایان به پارکینسون به کمک ام‌آرآی پیشرفته
تهران- ایرنا- محققان موفق به ارائه یک روش اسکن ام‌آرآی دقیق شده‌اند که می‌تواند بافت مغزی درگیر در بیماری پارکینسون را مورد هدف قرار دهد و مشکلات مربوط به لرزش اندام‌ها را رفع کند.
افکار منفی به بروز زوال عقل کمک می‌کند
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
افکار منفی به بروز زوال عقل کمک می‌کند
محققان معتقدند منفی فکر کردن به طور مکرر علاوه بر ناتوانی در شناخت اطرافیان، باعث ابتلا به بیماری آلزایمر می‌شود.
چای بخورید تا سرطان نگیرید!
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / چای / سرطان / آنتی اکسیدان / چربی سوزی / سبک زندگی / پارسی خبر
چای بخورید تا سرطان نگیرید!
 با نوشیدن چای خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها کاهش می‌یابد. آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات موجود در چای با کاهش خطر برخی از سرطان‌های خاص مرتبط هستند. دکتر اوما نایدو مدیر بخش تغذیه‌ای و سبک زندگی در بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشکده پزشکی هاروارد می‌گوید: «اثرات مفید چای بدون قند در سرطان‌های پوستی، پروستات، ریه و پستان پیدا شده است. اگرچه نوشیدن چای تنها یکی از راه‌های ساده برای جلوگیری از سرطان است.» در حالی که نوشیدن چای در طول روز می‌تواند اندکی دندان شما را لکه دار کند، ممکن است ارزش آن را داشته باشد. طبق یک مطالعه در ژورنال آسیب شناسی دهان و فک و صورت، چای سبز خاصیت ضد باکتریایی دارد که می‌تواند باکتری‌های تشکیل دهنده حفره در دهان شما را کاهش دهد. طبق یک مطالعه سال ۲۰۱۹ که در مجله Clinical Nutrition …
تشخیص آلزایمر با وجود «میزان مس در خون»
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / سلامت / بیماری / شیوع بیماری / آلزایمر / علائم بیماری / مغز انسان / فلز مس / بیماری پارکینسون / کبد
تشخیص آلزایمر با وجود «میزان مس در خون»
بررسی مولکول های حامل مس در جریان خون، منجر به روش تشخیص و درمان بیماری آلزایمر می شود.
منفی‌باف‌ها بیشتر آلزایمر می‌گیرند
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
منفی‌باف‌ها بیشتر آلزایمر می‌گیرند
تحقیقات نشان داده که می‌توان با آموزش مغز، درست مانند ساخت و تقویت ماهیچه‌ها با ورزش، روند منفی‌بافی را تغییر داد. به طوری که فقط ۳۰ دقیقه مراقبه طی ۳۰ هفته می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر مغز بگذارد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
ما می‌گیم دیجیتال، شما می‌گین گیجیتال
شوخی با تلفظ اشتباه برخی کلمات از سمت پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، بازی تازه کاربران توییتر فارسی. بازی که بامزه شده و در نهایت به قربان‌صدقه رفتن پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها ختم می‌شود. آنچه می‌خوانید منتخبی از این توییت‌هاست.  «مامان‌بزرگ من به موبایل میگه مووایل...دیجیتال هم گیجیتال»، «بابابزرگ من به رانیتیدین هر دفعه یه چیز می‌گفت، شایع‌ترینش قازی‌بیدین بود»، «مامان بزرگ من به sms میکه اِس تِرِش»، «مامان بزرگ من به سوخاری میگه سوراخی ‏هر دفعه هم که یادش میدم درستشو بگه ریز می‌خنده و تمرین می‌کنه و سری بعد دوباره اشتباه میگه»، «مامان‌بزرگ من به آلزایمر می‌گفت …
تداوم افکار منفی با خطر بروز آلزایمر مرتبط است
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
تداوم افکار منفی با خطر بروز آلزایمر مرتبط است
نتایج مطالعه‌های جدید حاکی از آن است که تفکرات منفی به‌صورت مکرر موجب بروز زوال عقل و آلزایمر می‌شود.
بدبینی با آلزایمر ارتباط دارد؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / بدبینی / آلزایمر / اضطراب / افسردگی / سبک زندگی / پارسی خبر
بدبینی با آلزایمر ارتباط دارد؟
متخصصان می‌گویند بدبینی و نگاه کردن به نیمه خالی لیوان برای سلامت مغز ضرر دارد.
خطر مرگبار افکار منفی
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
خطر مرگبار افکار منفی
دانشمندان کالج دانشگاهی لندن توضیح دادند که افکار منفی ممکن است باعث تحریک بیماری آلزایمر شود.
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
بدبین‌ها بیشتر در خطر ابتلا به آلزایمر هستند
متخصصان می‌گویند بدبینی و نگاه کردن به نیمه خالی لیوان برای سلامت مغز ضرر دارد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / آلزایمر
بدبینی و تفکراتِ منفی آلزایمر می‌آورد
یکی از مؤثرترین راه‌ها برای افزایشِ خوش‌بینی، انجامِ روشی به نامِ «بهترین خودِ ممکن» است که شما نسخه‌ای از خودتان را تصور می‌کنید یا درباره‌اش می‌نویسید که در آینده قرار دارد و به تمامِ اهدافِ زندگی دست‌یافته و تمامِ مشکلاتش رفع شده است.
چشم‌­هایی که آلزایمر را لو می‌­دهند
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
چشم‌­هایی که آلزایمر را لو می‌­دهند
محققان با کار روی نمونه‌های موش آزمایشگاهی موفق به ابداع فناوری تصویربرداری برای تشخیص تغییراتی در بافت شبکیه شده‌اند که با بروز بیماری آلزایمر در ارتباط است.
این میوه ها برای لاغری معجزه می کنند!
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / لاغری / میوه / رژیم غذایی / کاهش وزن / سبک زندگی / پارسی خبر
این میوه ها برای لاغری معجزه می کنند!
برای کم کردن وزن به جای استفاده از قرص‌های شیمیایی لاغری و رژیم‌های سخت از میوه‌هایی استفاده کنید که علاوه بر داشتن خواص فراوان در کاهش وزن نیز بسیار موثر هستند. انتخاب میوه صحیح جهت کاهش وزن بسیار مهم است. باید میوه‌هایی را انتخاب کنید که علاوه بر لاغر شدن شما میزان فروکتوز بدنتان را بالا نبرند یا میوه‌هایی که جذب ویتامین‌های بدن را تحت تاثیر قرار ندهند. زغال اخته میوه زغال اخته یک آنتی اکسیدان قوی است و با خاصیت ضد التهابی که دارد برای کاهش وزن بسیار موثر واقع می‌شود. همچنین  با این میوه می‌توانید به بهبود حافظه و یادگیری خود کمک کنید. به یاد داشته باشید این میوه در کاهش وزن به شما بسیار کمک می‌کند، همچنین مبارز سرسخت افسردگی محسوب می‌شود. تمشک تمشک نیز جز دسته میوه‌های سرشار از آنتی اکسیدان …
سینوزیت و باکتری های خوب بینی/ تشخیص آلزایمر با چشم ها
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / سینوزیت / باکتری / آلزایمر / چشم / ویروس کرونا / کووید 19
سینوزیت و باکتری های خوب بینی/ تشخیص آلزایمر با چشم ها
حوزه سلامت در هفته رو به پایان، در جهان، شاهد اخبار و رویدادهای متعدد و مختلفی بود که به مرور گزیده ای از مهم ترین آنها می پردازیم.
ویدئو / از تجربه سفر فضانوردان با دراگون تا ساخت مقاوم‌ترین ماده در برابر گرما
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / بسته علم و فناوری / فضانورد / آلزایمر / دراگون / اسپیس‌ایکس / بیماری هانتینگتون
ویدئو / از تجربه سفر فضانوردان با دراگون تا ساخت مقاوم‌ترین ماده در برابر گرما
در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی درباره وجود حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار ویروس ناشناخته در طبیعت، تجربه فضانوردان ناسا از سفر با فضاپیمای اسپیس‌ایکس به مدار زمین، ساخت مقاوم‌ترین ماده در برابر دمای بالا و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.
۱۳۹۹/۰۳/۱۴
تشخیص زودهنگام آلزایمر ازطریق معاینه چشم‌ها
محققان توانستند با استفاده از تکنیک تصویربرداری بر روی موش‌های مبتلا به آلزایمر به شناسایی تغییرات در بافت شبکیه چشم ناشی از این بیماری پی ببرند. تشخیص زودهنگام این بیماری می‌تواند موجب کاهش روند پیشرفت آن شود.
یافته جدید دانشمند ایرانی: تشخیص چند دهه زودتر بیماری آلزایمر
۱۳۹۹/۰۳/۱۴
یافته جدید دانشمند ایرانی: تشخیص چند دهه زودتر بیماری آلزایمر
پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن در مطالعه اخیرشان به رهبری سارا تبریزی عصب‌شناس ایرانی دریافته‌اند با کمک یک نشانگر زیستی یا زیست‌نشانگر می‌توان چند دهه زودتر بیماری آلزایمر را شناسایی کرد.
تشخیص چند دهه زودتر بیماری آلزایمر با یافته جدید دانشمند ایرانی
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
تشخیص چند دهه زودتر بیماری آلزایمر با یافته جدید دانشمند ایرانی
پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن در مطالعه اخیرشان به رهبری سارا تبریزی عصب‌شناس ایرانی دریافته‌اند با کمک یک نشانگر زیستی یا زیست‌نشانگر می‌توان چند دهه زودتر بیماری آلزایمر را شناسایی کرد.
ارتباط مصرف کم فلاونوئیدها با افزایش خطر ابتلا به آلزایمر
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
ارتباط مصرف کم فلاونوئیدها با افزایش خطر ابتلا به آلزایمر
‌نتایج مطالعه‌های جدید نشان می‌دهد مصرف کم موادغذایی سرشار از فلاونوئید همانند انواع توت‌ها، سیب و چای با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل مرتبط است.
تحصیلات می‌تواند موجب تعدیل اثر منفی سن بر حافظه معنایی شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / سالمندی / ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی / آلزایمر
تحصیلات می‌تواند موجب تعدیل اثر منفی سن بر حافظه معنایی شود
تهران- ایرنا- استاد دانشکده روان شناسی دانشگاه تهران با تشریح نتایج طرح پژوهشی" تغییرات حافظه و کارکردهای اجرایی آن درگذر از بزرگسالی به سالمندی" گفت: براساس این تحقیق تحصیلات می‌تواند موجب تعدیل اثر منفی سن بر حافظه معنایی شود.
قهوه را تلخ بخوریم یا شیرین؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
قهوه را تلخ بخوریم یا شیرین؟
بسیاری از مطالعات قبلی نشان داده اند که قهوه در پیشگیری از بیماری های قلبی- عروقی، سرطان ها و آلزایمر نقش دارد.
آلزایمر و راه های پیشگیری از آن
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
آلزایمر و راه های پیشگیری از آن
بیماری علاج‌ناپذیر آلزایمر را اولین بار روانپزشک آلمانی به نام آلویز آلزایمر در سال ۱۹۰۶ میلادی معرفی کرد. شاید سوال "آیا من آلزایمر دارم؟"از جمله شایع ترین سوالاتی باشد که از یک متخصص مغز و اعصاب درکلینیک های بیمارستان یا مطب ها پرسیده می شود.
امکان تشخیص زودهنگام آلزایمر | رژیم غذایی پیشنهادی برای جلوگیری از آلزایمر
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
امکان تشخیص زودهنگام آلزایمر | رژیم غذایی پیشنهادی برای جلوگیری از آلزایمر
محققان دانشکده پزشکی هاروارد و بیمارستان عمومی ماساچوست اعلام کردند: با استفاده از یک نشانگر زیستی موجود در خون می‌توان آلزایمر و سایر بیماری‌های انحطاطی سیستم عصبی را در مراحل اولیه و قبل از بروز علائم تشخیص داد.
ژن زوال عقل موجب تشدید عوارض کووید ۱۹ می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / ویروس کرونا / زوال عقل / بیماری های ویروسی / آلزایمر / هراس جهانی از ویروس کرونا
ژن زوال عقل موجب تشدید عوارض کووید ۱۹ می‌شود
تهران - ایرنا - محققان دانشگاه اگزتر در انگلیس با همکاری پژوهشگران دانشگاه آمریکایی کنتیکت دریافتند وجود دو نسخه معیوب از ژن موسوم به APOE که عامل زوال عقل است، موجب تشدید عوارض بیماری کووید ۱۹ می‌شود.
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
پادتنی که می‌تواند به مقابله با آلزایمر کمک کند
پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود، نوعی پادتن طراحی کرده‌اند که می‌تواند به مقابله با آلزایمر کمک کند.به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، پژوهشگران دانشگاه کمبریج و کالج دانشگاهی لندن به همراه پژوهشگران دانشگاه لوند سوئد، روش جدیدی برای طراحی پادتن ابداع کرده‌اند که می‌تواند ذرات سمی را که به سلول‌های سالم مغز آسیب می‌رسانند، شناسایی کند و پیشرفت قابل توجهی در مبارزه با آلزایمر باشد. این روش می‌تواند ذرات سمی موسوم به الیگومر آملوئید بتا که نشانه بروز آلزایمر هستند را شناسایی کند و امید برای ارائه روش‌های تشخیصی جدید را برای آلزایمر و انواع دیگر فراموشی افزایش دهد. این گروه پژوهشی، روش جدیدی برای طراحی پادتن ارائه داده‌اند که دقت بالایی در تشخیص الیگومرها و تعیین کمیت آنها دارد. پروفسور …
درمان اختلال شناختی سالمندان با استفاده از آنزیم جدید
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / سالمندی / زوال عقل / آلزایمر
درمان اختلال شناختی سالمندان با استفاده از آنزیم جدید
تهران - ایرنا - محققان دانشگاه ام آی تی دریافتند با فعال‌سازی مجدد نوعی آنزیم، می‌توان تخریب دی ان ای در نورون‌ها را که موجب بروز اختلالات شناختی می‌شود، درمان کرد.
بررسی شکل ساختاری پروتئین‌ها در بروز آلزایمر
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / آلزایمر / پروتئین / مغز / دانشگاه فناوری میشیگان
بررسی شکل ساختاری پروتئین‌ها در بروز آلزایمر
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان دادند که نحوه شکل‌گیری ساختار پروتئین می‌تواند در بروز بیماری آلزایمر موثر باشد.
محققان مولکول ضد پیری را کشف کردند
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
محققان مولکول ضد پیری را کشف کردند
یک مطالعه مشترک جدید از موسسه فناوری ماساچوست و هاروارد، آنزیمی را شناسایی کرده است که می‌تواند به معکوس کردن تأثیرات آسیب DNA ناشی از پیری و آلزایمر کمک کند.
کووید ۱۹ و نارسایی کلیوی/ تاثیر حفاظتی توت و چای در مقابل آلزایمر
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / کووید 19 / ویروس کرونا / بیماری های کلیوی / آلزایمر / ویتامین D
کووید ۱۹ و نارسایی کلیوی/ تاثیر حفاظتی توت و چای در مقابل آلزایمر
حوزه سلامت در هفته رو به پایان، در جهان، شاهد اخبار و رویدادهای متعدد و مختلفی بود که به مرور گزیده ای از مهم ترین آنها می پردازیم.
مشاهده میزان از بین رفتن سیناپس‌های مغز در مراحل اولیه آلزایمر
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / آلزایمر / مغز / سیناپس
مشاهده میزان از بین رفتن سیناپس‌های مغز در مراحل اولیه آلزایمر
پژوهشگران "دانشگاه ییل" آمریکا در مطالعه اخیرشان با استفاده از یک فناوری جدید موفق به مشاهده میزان از بین رفتن سیناپس‌های مغز در مراحل اولیه آلزایمر شده‌اند.
ارتباط آلزایمر با سطح کلسیم بدن
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
ارتباط آلزایمر با سطح کلسیم بدن
نتایج تحقیقات جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که میان افزایش سطح کلسیم و پیشرفت آلزایمر ارتباط مستقیمی وجود دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •