شنبه, ۱۰ خرداد, ۱۳۹۹ / 30 May, 2020
نفت
حضور نفتکش‌های ایرانی در دریای کارائیب و پایان دوره یکه تازی آمریکا
۳۷ دقیقه قبل / ابراهیم آقا محمدی / ونزوئلا / دریای کارائیب / آمریکا / نفتکش ایرانی
حضور نفتکش‌های ایرانی در دریای کارائیب و پایان دوره یکه تازی آمریکا
کارشناس مسائل سیاسی گفت: دیگر کشورها نیز باید از این روند درس بگیرند و با یکه تازی آمریکا مقابله کنند.
آمریکا خدمات رسانان به نفتکش‌های ایرانی حامل مواد نفتی به ونزوئلا را تهدید کرد
۱ ساعت قبل / تحریم / دولت ترامپ / نفت / ونزوئلا / اعزام پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا
آمریکا خدمات رسانان به نفتکش‌های ایرانی حامل مواد نفتی به ونزوئلا را تهدید کرد
تهران- ایرنا - آمریکا در اقدامی خصمانه به کشورها، بنادر، شرکت‌های حمل و نقل و بیمه گذاران خارجی هشدار داد در صورت ارائه خدمات به نفتکش‌های ایرانی حامل مواد نفتی به ونزوئلا با تحریم‌ رو به‌رو خواهند شد.
ذخایر ارزی عربستان  برای دومین ماه متوالی کاهش یافت
۱ ساعت قبل / ویروس کرونا / خلیج فارس / تبعات کرونا بر اقتصاد ایران و جهان از نگاه اساتید دانشگاه / سقوط بی‌سابقه بهای نفت ؛ اقتصاد جهان زیر سایه کرونا
ذخایر ارزی عربستان برای دومین ماه متوالی کاهش یافت
تهران-ایرنا- یک مقام وزارت دارایی سعودی روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفت که پیش‌بینی می‌شود ذخایر ارزی سعودی در ماه مارس (اسفند/ فرودین) نیز مانند ماه آوریل (فرودین/ اردیبهشت) کاهش یابد.
۱ ساعت قبل
بی آبی غیزانیه - خوزستان
قلب صنعت نفت خوزستان، با ۶۰۰ چاه نفت همچنان از محرومیت رنج میبرد. بخش غیزانیه در ۳۰ کیلومتری کلانشهر اهواز، محل استقرار بزرگ ترین شرکت های نفتی کشور است که روزانه دست کم ۲ میلیون بشکه نفت تولید میکنند. در نیم قرن گذشته ارمغان طلای سیاه برای غیزانیه جز آلودگی آب و هوا و خاک، بی آبی، نابودی کشاورزی و مهاجرت روستائیان نبوده است. در حالی که بیش از ۸۰ روستای این بخش هنوز هم آب و جاده و مدرسه و بهداشت مناسبی ندارند. حالا بخش غیزانیه بحرانی ترین کانون گرد و غبار خوزستان را نیز در خود جای داده است.
هدف ایران از اعزام نفتکش به منطقه کارائیب قدرت‌نمایی در برابر آمریکا است
۲ ساعت قبل / نفتکش‌های ایران در ونزوئلا / روابط ایران ونزوئلا / تحریم آمریکا
هدف ایران از اعزام نفتکش به منطقه کارائیب قدرت‌نمایی در برابر آمریکا است
یک کاشناس مسائل آمریکای لاتین، اظهار کرد: به نظر می‌رسد که هدف اصلی ایران از اعزام نفتکش‌های خود به منطقه کارائیب جهت صدور فراورده‌های نفتی بیشتر از آنکه اقتصادی باشد در راستای قدرت‌نمایی در برابر آمریکا بوده است.
رویترز: تولید اوپک به کمترین سطح در دو دهه اخیر رسید
۳ ساعت قبل
رویترز: تولید اوپک به کمترین سطح در دو دهه اخیر رسید
تهران- ایرنا- خبرگزاری رویترز نوشت: در حالی که عربستان سعودی و دیگر اعضای شروع به کاهش تولید نفت خام کرده اند، میزان تولید نفت اوپک در ماه مه (اردیبهشت-خرداد) کمترین میزان طی دو دهه گذشته بوده است.
۳ ساعت قبل
نفتکش «فاکسون» پس از 10 ماه به ونزوئلا رسید
نفتکش چهارم از ناوگان 5 فروندی حامل سوخت جمهوری اسلامی ایران به مقصد ونزوئلا در بندر مقصد مستقر شده است. بنابر اعلام کاپیتان چهارمین نفتکش ایرانی به نام «فاکسون»، این نفتکش حدود ساعت 20: 00 به وقت محلی مورخ 27 مه ‌به محل اسکورت وارد شد و سپس تحت اسکورت نیروی دریایی ونزوئلا به سمت بندر مقصد حرکت کرد. این کشتی نفتکش در تاریخ هفتم آگوست (۱۶ مرداد سال ۹۸) عسلویه ایران را به سوی آب‌های غربی ترک کرده است. مقصد این نفتکش که در ابتدا بندر «Amuay» بود، به بندر «Puerto de Guaragoao» تغییر یافت و حدود ساعت 1:30 بامداد 29 مه ‌به وقت ایران (17:00 روز 28 مه‌ به وقت محلی) وارد این بندر شده است. همچنین نفتکش دوم به نام «فارست» در بندر «Punta …
۳ ساعت قبل
شلیک برای نابودی برجام
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا ناامید از نتایج سیاست فشار حداکثری بر ایران در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده از آخرین تیرها برای خلاص شدن از دست توافق هسته‌ای با ایران استفاده می‌کند. دو سال و نیم از کناره‌گیری دولت ترامپ از توافق هسته‌ای با کشورمان (برجام) می‌گذرد. فرض اولیه تیم ترامپ این بود که با خروج امریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای، ایران نیز ترک این توافق را به ماندن در آن ترجیح می‌دهد. وزارتخانه‌های خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده برای رسیدن به این هدف تیمی متشکل از 500 نفر را برای بستن تمام منافذ اقتصادی ایران به کار گرفتند که در نتیجه آن امکان فروش نفت ایران به نزدیک صفر رسید، …
۳ ساعت قبل
فوتبال ایران یک آنارشی بزرگ است
علیرضا مرزبان بعد جدایی از نفت مسجد سلیمان در فوتبال ایران مسوولیت دیگری نپذیرفت و این روزها در آلمان به سر می‌برد و از نزدیک شاهد تنها لیگ معتبر اروپایی است که جریان دارد. این مربی که همه اهالی فوتبال در ایران او را با ادبیات خاص و پرستیژ مثال‌زدنی‌اش می‌شناسند، اشراف خوبی هم روی فوتبال آلمان و هم روی فوتبال کشورمان دارد و همیشه در دیالوگ‌هایش سعی می‌کند منطق را لحاظ کند. برای بررسی شرایط امروز فوتبال و هیاهویی که در آن جریان دارد گفت‌وگوی مفصلی با ایشان ترتیب دادیم.
۳ ساعت قبل
112 سالگی اکتشاف نفت و نقش آن در توسعه ایران، مخرب یا سازنده؟
حدود ساعت 4 بامداد روز پنجم خرداد ماه سال 1287، درحالی که آخرین امیدها و آخرین منابع مالی ویلیام ناکس دارسی برای کامیابی در اکتشاف نفت در ایران در حال برباد رفتن بود، مته حفاری آخرین لایه‌های سخت زمین را در عمق 360 متری چاه شماره 1 در منطقه دره خرسون مسجد سلیمان شکافت و ناگهان نفت با فشار تا ارتفاع 15 متری فوران کرد. این درحالی بود که روسای شرکت مشارکتی دارسی و شرکت بریتانیایی نفت برمه به علت بی‌نتیجه بودن فعالیت‌های اکتشافی دستور توقف حفاری را به جرج رینولدز سرپرست تیم حفاری ابلاغ کرده بودند اما او با شناخت و ارزیابی بهتری که از محل داشت برای چند روز اجرای دستور را به تعویق انداخته بود. اگرچه آغاز داستان نفت در ایران به تقریبا هفت سال قبل از آن بازمی‌گشت، زمانی که در تاریخ …
۴ ساعت قبل
آیا جنگ قیمت نفت دیگری در راه خواهد بود؟
دو ماه پیش روسیه به پیشنهاد عربستان سعودی برای کاهش بیشتر تولید نفت پاسخ منفی داد که به جنگ قیمت نفت میان ریاض و مسکو همزمان با شیوع پاندمی ویروس کرونا منجر شد و با از بین بردن میلیاردها دلار از درآمدهای نفتی هر دو کشور را ناچار کرد با کاهش تولید عمیقتری موافقت کنند.
اتحاد اقتصادی ایران و ونزوئلا، نه به تحریم‌های آمریکا در کاراییب
۵ ساعت قبل / تحریم / دولت ترامپ / نفت / ونزوئلا / اعزام پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا
اتحاد اقتصادی ایران و ونزوئلا، نه به تحریم‌های آمریکا در کاراییب
تهران- ایرنا- به رغم تهدیدات آمریکا بر ایجاد جدایی میان تجارت نفتی میان تهران و کاراکاس، تا کنون چهار نفتکش حامل سوخت ایران با همراهی اسکورت ویژه نیروهای مسلح ونزوئلا در بنادر این کشور پهلو گرفته‌اند. 
۶ ساعت قبل
خاییز دریای آتش است
[شهروند] دیده‌بان می‌گوید وحشتناک است و این تک جمله را تکرار می‌کند. گستره بزرگی از جنگل‌های بلوط و بنه پیش چشمش می‌سوزد. بیشتر از 24ساعت گذشته و خبری از بالگرد‌های آب پاش نیست. نه آتش‌کوب، نه دمنده، هیچ، هیچ. نیروها با دست خالی به پیکار با شعله‌ها رفته‌اند. گرمای منطقه حفاظت‌شده خاییز، گرمای آتش است و باد شدید حریق را از بهبهان کشانده به دهدشت. این آتش را که دو شهر از دو استان مختلف را در برگرفته، دو دامدار در ساعت سه عصر روز پنجشنبه برپا کردند. آتش اختلاف‌شان اکنون دامن وسعت بزرگی از طبیعت را گرفته است. هدایت‌الله دیده‌بان می‌گوید، خاییز دریای آتش است و بعید است که امروز و فردا خاموش شود. او مدیر منطقه حفاظت‌شده است …
۶ ساعت قبل
ادامه کشمکش فوتبالی‌ها به خاطر شروع لیگ
[شهروند] ظاهرا مثبت‌شدن تست کرونای بازیکنان فوتبال در تیم‌های مختلف تأثیری در تصمیم مسئولان ستاد مبارزه با کرونا و مدیران سازمان لیگ برای ادامه رقابت‌های فوتبال نداشته و آنها اصرار به برگزاری تمرینات و بازی‌ها دارند. در این خصوص به غیر از 20 بازیکنی که از تیم‌های مختلف طی روزهای گذشته تست کرونای‌شان مثبت شد، از روز پنجشنبه نیز 3 بازیکن نفت آبادان، 6 بازیکن ماشین‌سازی، دو بازیکن سپاهان و 12 بازیکن بادران مبتلا شدند تا حواشی در این‌باره بیشتر شود. از این‌رو تیم‌های لیگ‌برتری و لیگ یکی با وجود مشکلات فراوان دفعات تست‌های کرونای خود را زیاد کرده‌اند تا بتوانند در سلامت کامل تمرینات را ادامه دهند اما هیچ تضمینی نیست که بازیکنان جدیدی …
۶ ساعت قبل
امنیت غذایی در پساکرونا
 ‏  [عبدالحسین طوطیایی   |پژوهشگر کشاورزی] اپیدمی  کرونا  تنها در کمتر از  پنج ماه  بر  بسیاری از مناسبات جامعه بشری و حتی جامعه زیستی  اثر گذاشته  است.  اثراتی که بی‌اغراق باید باور داشت  که جهان  دگرگون‌شده پساکرونا هرگز در امتداد گذشته به راه خود ادامه نخواهد داد. در این دگرگونی البته کشورهایی که هوشمندانه مدیریت خود را متناسب با الزامات جدید سامان می‌دهند، از این غربال تکاملی سربلند بیرون می‌آیند. ازجمله راهبرد‌های مدیریتی که  دولت‌ها  در این مرحله گذار باید به آن بیشتر عنایت کنند، حفظ پایداری امنیت غذایی  و نهایتا حکمرانی غذایی به مثابه  اصلی‌ترین وظایف‌شان …
چهارمین نفتکش ایرانی بامداد جمعه در ونزوئلا پهلو گرفت
۸ ساعت قبل / چهارمین نفتکش ایرانی / نفتکش فاکسون
چهارمین نفتکش ایرانی بامداد جمعه در ونزوئلا پهلو گرفت
شفقنا- چهارمین نفتکش ایرانی حامل سوخت با نام «فاکسون» بامداد جمعه به وقت تهران در ونزوئلا پهلو گرفت. به گزارش تسنیم، نفتکش فاکسون که شب گذشته وارد ونزوئلا شد، حدود ساعت 21 و 12 دقیقه به وقت محلی برابر با...
کسی از این تیم‌های لیگ‌برتری خبر دارد؟!
۱۰ ساعت قبل / تیم صنعت نفت آبادان / پارس جنوبی / نفت مسجد سلیمان / باشگاه شاهین بوشهر / لیگ برتر نوزدهم
کسی از این تیم‌های لیگ‌برتری خبر دارد؟!
تمرینات تیم‌های لیگ‌برتری برای ادامه دادن لیگ نوزدهم دوباره شروع شده اما فعلا به طرز عجیبی خبری از یکی دو تیم لیگ‌برتری نیست.
نفتکش آرمادا نفت عربستان سعودی را وارد آمریکا کرد
۱۰ ساعت قبل
نفتکش آرمادا نفت عربستان سعودی را وارد آمریکا کرد
تحویل نفت عربستان سعودی به ایالات متحده با افزایش تقریبی یک میلیون بشکه ای در روز به 1.6 میلیون بشکه رسید.
شوک تهران و کاراکاس به ترامپ؛ ایران اقتدارش را به رخ کشید
۱۲ ساعت قبل / دونالد ترامپ / ایران و ونزوئلا / نفت
شوک تهران و کاراکاس به ترامپ؛ ایران اقتدارش را به رخ کشید
پس از ورود نفت کش های ایرانی به سواحل ونزوئلا، آمریکا دست به تهدید زد. مقام‌های آمریکایی برای جلوگیری از شکل‌گیری ائتلاف اقتصادی میان ایران و ونزوئلا نفتکش‌های حامل سوخت ایران را به تحریم تهدید کرده‌اند.
شرکت رزنفت روسیه کاهش تولید نفت را دردناک توصیف می‌کند
۱۳ ساعت قبل
شرکت رزنفت روسیه کاهش تولید نفت را دردناک توصیف می‌کند
شرکت رزنفت روسیه نفت خام کافی در اختیار ندارد تا به خریداران دارای قراردادهای بلند مدت خود تحویل دهد و مجبور است ارسال محموله‌های نفتی به خریداران بزرگ خود مثل گلنکور و ترافیگورا را علیرغم تقاضای خوب، پایین بیاورد.
غیزانیه از نمایی نزدیک/ جولان مارمولک ها در چاه‌های آب شرب
۱۳ ساعت قبل / غیزانیه اهواز / آبرسانی / چاه نفت / مجتبی یوسفی / شرکت آب و فاضلاب اهواز
غیزانیه از نمایی نزدیک/ جولان مارمولک ها در چاه‌های آب شرب
اهوازـ «غیزانیه» به یکی از موضوعات داغ این روزهای رسانه تبدیل شده و لوله‌های نفتی که باید توسعه را برای آنها به ارمغان می آورد، گویا خیری غیر از بی‌آبی نداشته است.
تداوم سقوط قیمت نفت خام با ضعیف ماندن تقاضای آمریکا
۱۴ ساعت قبل / قیمت نفت / نفت خام / نفت
تداوم سقوط قیمت نفت خام با ضعیف ماندن تقاضای آمریکا
پس از این که داده‌ها نشان داد تقاضای سوخت در آمریکا همچنان ضعیف باقی مانده است قیمت نفت خام به روند سقوط چند روزه خود ادامه داد.
چگونگی درخواست اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی برای حمایت ازصادرات
۱۴ ساعت قبل / حمید زادبوم / سازمان توسعه تجارت / صادرات غیرنفتی / صندوق توسعه ملی
چگونگی درخواست اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی برای حمایت ازصادرات
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، از ایجاد و راه‌اندازی سامانه پردازش یکپارچه درخواست‌های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی موسوم به «سپیدار» خبر داد.
پیروانی: پرسپولیس دوست دارد در زمین قهرمان شود
۱۴ ساعت قبل / باشگاه پرسپولیس / فرانسه / لیگ قهرمانان آسیا / صنعت نفت آبادان / افشین پیروانی / فرهاد حمیداوی / سامان قدوس / رقابت های ورزشی در روزهای کرونایی
پیروانی: پرسپولیس دوست دارد در زمین قهرمان شود
تهران- ایرنا- مدیر تیم فوتبال پرسپولیس گفت:‌ دوست داریم قهرمانی را در زمین جشن بگیریم و اینکه مطرح می‌کنند در فوتبال کرونا وجود دارد بحث درستی نیست.
احتمال استفاده مسکو و پکن از کارت همکاری های هسته ای با تهران/ تئوری آمریکایی «پنجره و گربه» برای محدود کردن ایران
۱۵ ساعت قبل / محسن جلیلوند / ایران / آمریکا / عدم تمدید معافیت های مربوط به همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران / مایک پمپئو / اعزام پنج نفتکش به ونزوئلا
احتمال استفاده مسکو و پکن از کارت همکاری های هسته ای با تهران/ تئوری آمریکایی «پنجره و گربه» برای محدود کردن ایران
محسن جلیلوند در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی بر این باور است که روسیه و چین و به طریق اولی برخی از کشورهای اروپایی که در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای با ایران همکاری دارند به واسطه این اقدام آمریکا در عدم تمدید معافت های تحریمی همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران قطعاً یک بازنگری جدی در فعالیت‌های هسته‌ای خود با تهران خواهند داشت تا تنش و رودررویی جدی با کاخ سفید نداشته باشند. به هر حال در شرایط کرونایی که خود اروپایی‌ها و همچنین روسیه و چین با تبعات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی و بهداشتی آن دست به گریبانند تمایلی برای تشدید و تعمیق تنش با واشنگتن و به تبع آن پررنگ شدن چالش‌ها و معضلات دیپلماتیک و اقتصادی با امریکایی ها را ندارند، مگر آنکه روسیه و چین بخواهند از این همکاری های هسته ای خود با ایران …
چرا آمریکا حمله نظامی به نفتکش‌های ایرانی را عملیاتی نکرد؟ /پیامی که آمریکا از حمله موشکی سپاه به عین‌الاسد گرفت
۱۶ ساعت قبل / ونزوئلا / نفتکش / ایران و آمریکا
چرا آمریکا حمله نظامی به نفتکش‌های ایرانی را عملیاتی نکرد؟ /پیامی که آمریکا از حمله موشکی سپاه به عین‌الاسد گرفت
مهر نوشت: یک کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: رسیدن نفت‌کش‌های ایرانی به ونزوئلا هم موجب شکسته شدن تحریم‌های آمریکا شد و همچنین هیمنه این کشور را از بین برد. 
تلاش ایران برای استفاده از فرصت افزایش تقاضای نفت چین
۱۶ ساعت قبل
تلاش ایران برای استفاده از فرصت افزایش تقاضای نفت چین
با توجه به اینکه تقاضای نفت چین افزایش یافته و حتی به بالاتر از تقاضا قبل از همه گیری ویروس کرونا رسیده است، ایران تلاش می‌کند نفت مورد نیاز پکن را از تمام میادین نفتی خود تأمین ‌کند.
القدس العربی: چرا آمریکا علی رغم تهدید، مانع ورود نفتکش های ایرانی به ونزوئلا نمی شود؟
۱۶ ساعت قبل / آمریکا / تهدیدهای آمریکا / نفتکش های ایران / ونزوئلا
القدس العربی: چرا آمریکا علی رغم تهدید، مانع ورود نفتکش های ایرانی به ونزوئلا نمی شود؟
شفقنا- وبسایت روزنامه القدس العربی نوشت:عامل اصلی خودداری آمریکا از ایجاد مزاحمت برای کشتی های ایرانی که به سمت ونزوئلا در حرکت هستند، ترس از واکنش ایرانی ها و هدف قرار دادن کشتی های جنگی این کشور در خلیج...
بروکینگز: بحران اقتصادی، عربستان سعودی را تهدید به نابودی می‌کند
۱۶ ساعت قبل / عربستان / ویروس کرونا / نفت
بروکینگز: بحران اقتصادی، عربستان سعودی را تهدید به نابودی می‌کند
تسنیم نوشت: طوفانی از مشکلات و سختی‌ها عربستان سعودی را به دلیل سیاست‌های بی‌پروایانه ولیعهد، از جمله جنگ علیه یمن، آشفتگی‌ها در داخل خاندان حاکم و هدر دادن پول برای هزینه‌های نظامی، فراگرفته است.
مذاکرات تلفنی پوتین با امیر قطر درباره چه بود؟
۱۶ ساعت قبل / سوریه / ولادیمیر پوتین / اخبار "روسیه" / اخبار "قطر"
مذاکرات تلفنی پوتین با امیر قطر درباره چه بود؟
طبق اطلاعات کرملین، رئیس جمهوری روسیه و امیر قطر در گفت‌وگویی تلفنی، در خصوص همکاری‌های دوجانبه در عرصه مبارزه با ویروس کرونا به توافق رسیده و درباره برخی مسائل بین المللی، وضعیت بازار نفت و اوضاع در سوریه تبادل نظر کردند.
دوگانه کرونا بر بازار ارز
۱۶ ساعت قبل / ارز / بازار طلا و ارز / ویروس کرونا / بانک مرکزی / صادرات نفت / صادرات غیرنفتی
دوگانه کرونا بر بازار ارز
آرامش نسبی بازار ارز در سال ۹۸ ناشی از کنترل تقاضا از طرف بانک مرکزی به‌واسطه وزارت صمت از طریق عدم ثبت سفارش واردات یعنی کاهش تقاضا و از سویی، مدیریت برگشت ارز صادراتی صورت گرفت که رییس بانک مرکزی در مواقعی تراز را مثبت اعلام می‌کرد.
وال استریت ژورنال از تهدید آمریکا برای تحریم نفتکش های ایران خبر داد
۱۷ ساعت قبل / تحریم های آمریکا علیه ایران / تنش ایران و آمریکا / تهدید آمریکا / نفتش های ایران / نفتکش های ایرانی / وال استریت ژورنال
وال استریت ژورنال از تهدید آمریکا برای تحریم نفتکش های ایران خبر داد
شفقنا- روزنامه وال استریت ژورنال روز پنجشنبه از تهدید آمریکا برای تحریم نفتکش های حامل سوخت ایران به مقصد ونزوئلا برای شکستن اتحاد جدید نفتی میان تهران و کاراکاس خبر داد. ایرنا به نقل از وال استریت ژورنال نوشت: مقامات...
بحران ذخیره‌سازی نفت هنوز تمام نشده است
۱۷ ساعت قبل
بحران ذخیره‌سازی نفت هنوز تمام نشده است
در پس زمینه تجارت نفت در این روزها یک واقعیت ناراحت کننده وجود دارد: منابع ذخیره سازی نفت همچنان محدود هستند که احتمال یک سقوط قیمت دیگر مانند ماه آوریل را به وجود می آورند.
آخرین وضع ۶ پروژه عمرانی در غیزانیه اهواز
۱۷ ساعت قبل / غیزانیه اهواز / خوزستان / شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب / پروژه عمرانی
آخرین وضع ۶ پروژه عمرانی در غیزانیه اهواز
مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز آخرین وضع پروژه‌های اجرایی و تکمیل‌شده در بخش غیزانیه اهواز در استان خوزستان را تشریح کرد.
واحدهای گاز و گاز مایع مناطق نفت‌خیز جنوب نوسازی می‌شود
۱۷ ساعت قبل / گاز / گاز مایع / شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب / فرخ علیخانی
واحدهای گاز و گاز مایع مناطق نفت‌خیز جنوب نوسازی می‌شود
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید گفت: کارخانه های گاز و گاز مایع(NGL) شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در برنامه تعمیر و نوسازی قرار دارند.
LPG، حلقه مفقوده سبد سوخت حمل و نقل/وزارت نفت در پی حذف آن؟
۱۷ ساعت قبل / گاز مایع / قیمت گاز / تولید گاز / گاز رسانی / محمد رضا رحیمی
LPG، حلقه مفقوده سبد سوخت حمل و نقل/وزارت نفت در پی حذف آن؟
اخیرا وزارت نفت با انتشار سند تأمین انرژی بخش حمل و نقل کشور تا ۱۴۲۰، اقدام به حذف LPG از سبد سوخت کشور کرده است.
قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۰۳/۰۹|برنت ۳۵ دلار و ۴ سنت شد
۱۷ ساعت قبل
قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۰۳/۰۹|برنت ۳۵ دلار و ۴ سنت شد
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۵ سنت معادل ۰.۷ درصد کاهش به ۳۵ دلار و ۴ سنت رسید.
معامله تهران-کاراکاس آغازی بر تغییر ژئوپلیتیک انرژی خواهد بود؟
۱۹ ساعت قبل / انرژی / ایالات متحده / ایران / جهان / نفت / ونزوئلا / تحریم / نفتکش / مطهرنیا
معامله تهران-کاراکاس آغازی بر تغییر ژئوپلیتیک انرژی خواهد بود؟
ایلنا: چنانچه امریکا حرکتی مبنی بر دخالت عملی بر مسیر نفتکش‌ها اعمال می‌کرد در واقع ورود به یک منازعه بین‌المللی بود که انگشت اتهام نخبگان و افکار عمومی را به سمت…
افزایش صادرات نفت خام آمریکا امید را به بازار بازگردانده است
۱۹ ساعت قبل
افزایش صادرات نفت خام آمریکا امید را به بازار بازگردانده است
بازار صادرات نفت آمریکا از گالف کوست در هفته گذشته بسیار فعال بوده است و حدود 6 نفتکش برای بارگیری نفت در ماه ژوئن ثبت نام کرده اند.
ابتکار خطرناک مردم ونزوئلا برای دور زدن کمبود بنزین
۱۹ ساعت قبل / کمبود بنزین / تحریم نفتی ونزوئلا
ابتکار خطرناک مردم ونزوئلا برای دور زدن کمبود بنزین
مردم ونزوئلا در مواجهه با کمبود شدید بنزین، به دستکاری سیستم سوخت خودروهایشان پرداخته‌اند تا با سیلندرهای گاز مورد استفاده در آشپزی کار کنند.
۲۵ میلیون بشکه نفت شناور روی آب جذب بازار آسیا شد
۱۹ ساعت قبل
۲۵ میلیون بشکه نفت شناور روی آب جذب بازار آسیا شد
طی ۷ روز گذشته ۳.۴ میلیون تن (حدود ۲۵ میلیون بشکه) نفت خام از ذخایر شناور تخلیه شده و وارد بازارهای آسیا مخصوصا هند و چین شده است.
ممنوعیتی که صادرات بنزین ایران را نجات می‌دهد
۲۰ ساعت قبل / وزارت نفت / افغانستان / بنزین / عراق / کردستان عراق / گازوئیل
ممنوعیتی که صادرات بنزین ایران را نجات می‌دهد
تهران - ایرنا - ترانزیت فرآورده‌های نفتی از ایران با تصویب هیات وزیران ممنوع شده است، تصمیمی که به گفته سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، می‌تواند بازارهای صادراتی ایران را نجات دهد.
نفت با آبادانی ها در اندیشه آسیا(عکس)
۲۲ ساعت قبل / صنعت نفت آبادان
نفت با آبادانی ها در اندیشه آسیا(عکس)
تیم فوتبال صنعت نفت آبادان نیز بعد از تعطیلی طولانی تمریناتش به دلیل شیوع بیماری کرونا تمریناتش را در آبادان آغاز کرده است.
ضرر ۵ میلیارد دلاری لیبی از محاصره نفتی
۲۳ ساعت قبل / کاهش تولید نفت لیبی / صادرات نفت لیبی
ضرر ۵ میلیارد دلاری لیبی از محاصره نفتی
شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد که صادرات نفت به دلیل محاصره تاسیسات نفتی توسط نیروهای وفادار به ژنرال خلیفه حفتر ۹۲ درصد سقوط کرده و این کشور نزدیک به پنج میلیارد دلار درآمد نفتی از دست داده است.
آغاز چانه زنی اوپک و روسیه بر سر کاهش تولید نفت
۲۴ ساعت قبل / توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک / همکاری نفتی روسیه و عربستان / قیمت نفت / کرونا در جهان
آغاز چانه زنی اوپک و روسیه بر سر کاهش تولید نفت
عربستان سعودی و برخی از تولیدکنندگان اوپک درصدد ادامه کاهش تولید در سطح فعلی تا پایان سال ۲۰۲۰ هستند، اما هنوز موافقت روسیه را جلب نکرده اند.
آغاز تمرینات صنعت نفت با ۵ روز تاخیر / خبری از اردو نیست
۲۴ ساعت قبل / استانی-ورزشی / اخبار ورزشی - خوزستان / تیم فوتبال نفت تهران / کروناویروس
آغاز تمرینات صنعت نفت با ۵ روز تاخیر / خبری از اردو نیست
در حالی بازیکنان نفت آبادان تمرینات خود را برای حضور در ادامه فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال کشور آغاز کرده‌اند که هنوز خبری از برگزاری اردو نیست.
ابوالفتح: اگر آمریکا علیه کشتی‌های ایران اقدامی کند، پاسخش را در خلیج فارس دریافت می‌کند
۲۶ ساعت قبل / نفتکش‌های ایران در ونزوئلا
ابوالفتح: اگر آمریکا علیه کشتی‌های ایران اقدامی کند، پاسخش را در خلیج فارس دریافت می‌کند
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: اگر آمریکا بی‌مهاباتر به منافع کشورها و تعاملات بین‌المللی حمله کند، جهان به این فکر خواهد کرد که گروه‌ها و کلوپ‌هایی را در برابر آمریکا شکل دهد تا آسیب‌پذیری‌شان را در برابر آمریکا کاهش دهند.
تماشا کنید: ترکیه هاب انرژی می‌شود؟ / آنچه باید درمورد اردوغان و سیاستش برای کسب درآمد از صادرات انرژی بدانید
۲۸ ساعت قبل
تماشا کنید: ترکیه هاب انرژی می‌شود؟ / آنچه باید درمورد اردوغان و سیاستش برای کسب درآمد از صادرات انرژی بدانید
سیاست‌های جدید دولت ترکیه نشان می‌دهد این کشور قصد دارد تا با استفاده از وضعیت ژئوپولتیک خود و بهره از همسایگان، به‌رغم بهره‌مند نبودن از ذخایر انرژی، با تبدیل شده به هاب اصلی نفت و گاز در منطقه سود بیشتری از تولیدکنندگان انرژی به جیب بزند و خود را به‌عنوان یکی از صادرکنندگان اصلی انرژی به اروپا و شرق مدیترانه، معرفی کند.
خطرغرق شدن سعودی ها در نفت ارزان
۲۹ ساعت قبل
خطرغرق شدن سعودی ها در نفت ارزان
عربستان سعودی که همواره به قیمت بالای نفت عادت پیدا کرده، برای سقوط قیمت نفت اصلا آماده نبود.
پاسخ قاطع سخنگوی وزارت خارجه به هوک
۳۰ ساعت قبل / تحریم / ایالات متحده آمریکا / نفت / اعزام پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا
پاسخ قاطع سخنگوی وزارت خارجه به هوک
تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به ادعای مقام آمریکایی در پیامی توییتر نوشت: فشار حداکثری شما را با مقاومت حداکثری، اراده پولادین و تکیه بر توانمندی‌های داخلی درهم می‌شکنیم.
آمریکا ایران را تهدید کرد
۳۲ ساعت قبل / ایران و آمریکا / نفتکش
آمریکا ایران را تهدید کرد
فارس نوشت: منابع خبری روز پنجشنبه گزارش داده‌اند دولت آمریکا نفتکش‌های حامل سوخت ایران را به اعمال تحریم‌های اقتصادی تهدید کرده‌اند.
گرجستان جلوی ترانزیت کالا از ایران را گرفت
۳۳ ساعت قبل / گرجستان / صادرات غیرنفتی / کاهش صادرات
گرجستان جلوی ترانزیت کالا از ایران را گرفت
مهر نوشت: سخنگوی گمرک ایران از توقف ترانزیت کالا از ایران به گرجستان از مسیر ریلی خبر داد.
به هر قیمتی در کنار ونزوئلا می ایستیم/ آمریکا حق ندارد امر و نهی کند
۳۴ ساعت قبل / ایران / ونزوئلا / نفتکش / حجت‌الله سلطانی / ایالات متحده آمریکا
به هر قیمتی در کنار ونزوئلا می ایستیم/ آمریکا حق ندارد امر و نهی کند
«حجت الله سلطانی» امروز در واکنش به ارسال نفتکش های ایرانی حامل کمک های سوخت به ونزوئلا اعلام کرد که تهران به هر قیمتی از کاراکاس حمایت می کند و آمریکا حق ندارد امر و نهی کند.
پیام وزیر دفاع ونزوئلا همزمان با ورود نفتکش‌های ایرانی به این کشور
۳۵ ساعت قبل / ونزوئلا / ایران / نفتکش
پیام وزیر دفاع ونزوئلا همزمان با ورود نفتکش‌های ایرانی به این کشور
فارس نوشت:  «ولادیمیر پادرینو لوپز» وزیر دفاع ونزوئلا روز گذشته (چهارشنبه)، تصریح کرد که با ورود نفتکش «پتونیا»، سومین نفتکش از مجموعه ناوگان اعزام ایران به ونزوئلا که حامل سوخت برای این کشور آمریکای جنوبی است، کشور ایران و ونزوئلا الگوی اتحاد و همبستگی را به جهان عرضه کردند.
رییس مجلس ونزوئلا: مردم تهران و کاراکاس مسیر آزادی را در پیش گرفته‌اند 
۳۵ ساعت قبل / دولت ترامپ / کاراکاس / نفت / محمود احمدی نژاد / ونزوئلا / اعزام پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا
رییس مجلس ونزوئلا: مردم تهران و کاراکاس مسیر آزادی را در پیش گرفته‌اند 
تهران- ایرنا- "دیوسدادو کابلو" رییس مجلس ملی موسس ونزوئلا که پس از نیکولاس مادورو قدرتمندترین مرد این کشور محسوب می‌شود، با ورود نفتکش‌های ایران به سواحل ونزوئلا گفت که مردم تهران و کاراکاس مسیر آزادی را در پیش گرفته‌اند.
تست کرونای ۲بازیکن صنعت نفت آبادان مثبت شد
۳۶ ساعت قبل
تست کرونای ۲بازیکن صنعت نفت آبادان مثبت شد
پزشک تیم فوتبال صنعت نفت آبادان گفت:تست کرونای ۲ بازیکن و یکی از عوامل تیم فوتبال صنعت نفت آبادان مثبت شد.
واکنش های فضای مجازی اسکورت نفتکش‌های ایرانی در آب‌های ونزوئلا
۳۶ ساعت قبل / ونزوئلا / نفتکش های ایرانی
واکنش های فضای مجازی اسکورت نفتکش‌های ایرانی در آب‌های ونزوئلا
انتشار فیلمی از اسکورت هوایی نفتکش ایرانی «فارست» در آب‌های منطقه اقتصادی ویژه ونزوئلا که در آن دست‌کم پنج جت نظامی دیده می‌شوند، این هفته واکنش‌های زیادی در فضای مجازی برانگیخت. کاربران شبکه‌های اجتماعی که پیش‌تر حضور نفتکش‌های ایرانی در دریای کارائیب را به پای اقتدار ایران در جهان گذاشته بودند این هفته هم با هشتگ‌های #با_پرچمی_برافراشته و نیز #ایران_ونزوئلا، به استقبال اسکورت نفتکش‌های ایرانی در ونزوئلا رفتند.
روحانی: اقتصاد سنتی در حال تغییر و تحول به اقتصاد دیجیتال است
۳۶ ساعت قبل / اقتصاد ایران / اقتصاد دیجیتال / اقتصاد سنتی / اقتصاد نفتی / روحانی
روحانی: اقتصاد سنتی در حال تغییر و تحول به اقتصاد دیجیتال است
شفقنا- رییس جمهور ایران گفت: یکی از اهداف ما در دولت یازدهم ایجاد دولت الکترونیک بود که باید این امر تکمیل شود تا مردم خدمات خود را راحت دریافت کنند. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رییس جمهور کشور در مراسم...
غیز آه نیه! / آقایان به مردمان مظلومی که طلاه سیاه زیر پایشان خوابیده وفای به عهد کنید / غیزانیه نفت دارد اما آب و گاز ندارند!
۳۶ ساعت قبل
غیز آه نیه! / آقایان به مردمان مظلومی که طلاه سیاه زیر پایشان خوابیده وفای به عهد کنید / غیزانیه نفت دارد اما آب و گاز ندارند!
عباس مدحجی: خوزستان دیگ داغ مشکلات است و هرلحظه یکی از آنها سرریز می‌شود. مجال پرداخت به تمام مشکلات نیست اما هرطور که به قضیه نگاه کنیم، بهره مندی از آب قابل شرب و هوای قابل استشمام در عصر مدرنیته که دیگر نباید مشکل به حساب آید. کاش بیاموزیم قبل از ایجاد هزینه (به معنای عام) برای جامعه‌، آنچه را که مکلفیم انجام دهیم و کمی جلوتر راهم ببینیم.
ایران به روسیه محصولات کشاورزی و دامی صادر می‌کند
۳۸ ساعت قبل / روسیه / ایران و روسیه / صادرات غیرنفتی / کشاورزی / دام - دامپروری / محصولات کشاورزی
ایران به روسیه محصولات کشاورزی و دامی صادر می‌کند
رئیس سازمان دامپزشکی ایران و دستیار رئیس سرویس فدرال دامپزشکی و نظارت بر قرنطینه گیاهی روسیه در زمینه توسعه همکاری‌های فی‌مابین رفع موانع صادرات و توسعه همکاری‌های بین بخشی از نظر مباحث علمی و فنی به تبادل نظر پرداختند.
زیباکلام:هرکس دیگری هم جای روحانی باشد، وضع همین است/ توصیه روزنامه اصلاح طلب به نمایندگان:روکیل الدوله باشید
۳۸ ساعت قبل / کمیسیون اقتصادی / دولت دوازدهم / مجلس شورای اسلامی / روزنامه ایران / حزب کارگزاران / مجلس یازدهم / نوبخت / محمد باقر نوبخت / عبدالله ناصری / توتال
زیباکلام:هرکس دیگری هم جای روحانی باشد، وضع همین است/ توصیه روزنامه اصلاح طلب به نمایندگان:روکیل الدوله باشید
حمایت ویژه از قرارداد خسارت بار توتال، پشتیبانی ویژه از برجام، حمایت تمام قد از آخوندی-وزیر ناکارآمد وقت راه و شهرسازی- و بزک FATF تنها بخشی از کارنامه وکیل الدوله ها در مجلس دهم است.
ونزوئلا هیچ طلایی به ایران نمی‌دهد
۳۹ ساعت قبل / نفتکش های ایرانی / ونزوئلا
ونزوئلا هیچ طلایی به ایران نمی‌دهد
سفیر ایران در ونزوئلا گفت: خبر انتقال ۹ تن طلا از ونزوئلا در برابر سوخت به ایران ۱۰۰ درصد دروغ است، زیرا راه‌های دیگری مانند معامله پایاپای با صادرات نفت در برابر کالا و مواد غذایی، قهوه و کاکائو و کالا‌های زیادی وجود دارد.
این دریانورد کهنه کار نماد غرور ملی ایران شد
۳۹ ساعت قبل / نفت / نفتکش / ونزوئلا / ایران و ونزوئلا / قیمت نفت / بنزین
این دریانورد کهنه کار نماد غرور ملی ایران شد
تسنیم نوشت: پس از پهلوگیری نفتکش Fortune در بندر ال پالیتو و در مراسم استقبال از دریانوردان ایرانی، تصویری به ثبت رسید که در فضای مجازی و رسانه ای از این تصویر به عنوان نماد غرور ملی یاد میشود.
قدردانی رئیس جمهور ونزوئلا از کمک‌ های ایران
۳۹ ساعت قبل / ونزوئلا / ایران / مقام معظم رهبری / تحریم اقتصادی / نفتکش / ایالات متحده آمریکا / نیکلاس مادورو
قدردانی رئیس جمهور ونزوئلا از کمک‌ های ایران
رئیس جمهور ونزوئلا بار دیگر در سخنانی از کمک‌های ارسالی ایران در تامین سوخت برای کشورش قدردانی کرد.
جهانی: به پولمان که نمی‌رسیم، لااقل کرونا نگیریم
۴۰ ساعت قبل / صنعت نفت آبادان / میلاد جهانی
جهانی: به پولمان که نمی‌رسیم، لااقل کرونا نگیریم
هافبک شمالی و محبوب نفت آبادان معتقد است که با برگزاری بازی‌ها ریسک بزرگی را انجام می‌دهیم که شاید هیچ‌وقت قابل جبران نباشد.
سقوط مجدد قیمت نفت با افزایش غیرمنتظره ذخایر نفت آمریکا
۴۰ ساعت قبل / قیمت نفت / نفت خام / نفت
سقوط مجدد قیمت نفت با افزایش غیرمنتظره ذخایر نفت آمریکا
با گزارش افزایش شدید و غیرمنتظره میزان ذخایر نفت انبارهای آمریکا امیدها برای بازگشت قدرتمند تقاضا با تسهیل محدودیت‌های قرنطینه‌ای کمرنگ شد و قیمت نفت خام به سقوط خود ادامه داد. 
راه‌اندازی سامانه پردازش یکپارچه درخواست‌های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی
۴۰ ساعت قبل / ایران / بانک مرکزی / تجارت / صادرات غیرنفتی / توسعه ملی
راه‌اندازی سامانه پردازش یکپارچه درخواست‌های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی
ایلنا: معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از آغاز به کار سامانه پردازش یکپارچه درخواست‌های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی تحت عنوان "سپیدار" خبر داد.
ورشکستگی تولیدکننده نفت آمریکا، یونیت کورپوریشن
۴۰ ساعت قبل / قیمت نفت / ورشکستگی شرکتها / ایالات متحده آمریکا
ورشکستگی تولیدکننده نفت آمریکا، یونیت کورپوریشن
شرکت یونیت کورپوریشن، یکی از تولیدکنندگان نفت خام آمریکا، اعلام کرد که بدهی این شرکت از ۶۵۰ میلیون دلار فراتر رفته و چاره‌ای جز درخواست حمایت از ورشکستگی ندارد.
هند به قدری نفت ارزان از آمریکا خریده که جایی برای ذخیره آن ندارد
۴۰ ساعت قبل / هندوستان / قیمت نفت / نفت خام
هند به قدری نفت ارزان از آمریکا خریده که جایی برای ذخیره آن ندارد
وزیر نفت هند، دارمندرا پرادان، گفت که کشورش خواهان ذخیره بخشی از نفت ارزان آمریکا، در انبارهای نفت ایالات‌متحده است چرا که انبارهای نفت هند دیگر جایی ندارند.
ببینید | اسکورت نفتکش ایرانی «پِتونیا» توسط نیروهای مسلح ونزوئلا
۴۰ ساعت قبل / نفتکش / ونزوئلا
ببینید | اسکورت نفتکش ایرانی «پِتونیا» توسط نیروهای مسلح ونزوئلا
نفتکش ایرانی «پِتونیا» به محظ ورود به آب‌های کشور ونزوئلا توسط نیروی دریایی و هوایی این کشور مورد محافظت قرار گرفت.
استاد دانشگاه بجنورد: تاثیر اقتصادی کرونا بر ایران کم خواهد بود
۴۰ ساعت قبل / ویروس کرونا / اقتصاد مقاومتی / تجارت / خراسان شمالی / سرمایه گذاری / صادرات غیر نفتی / تبعات کرونا بر اقتصاد ایران و جهان
استاد دانشگاه بجنورد: تاثیر اقتصادی کرونا بر ایران کم خواهد بود
بجنورد- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه بجنورد گفت: تاثیر کرونا بر اقتصاد خراسان شمالی و البته بر کشور، بسیار کمتر از آثار سنگینی است که بر اقتصاد جهان تحمیل خواهد کرد.
درآمد سرانه ایرانی‌ها چقدر کمتر از گذشته است؟
۴۱ ساعت قبل / درآمد / درآمد سرانه / کاهش در آمد نفتی
درآمد سرانه ایرانی‌ها چقدر کمتر از گذشته است؟
تسنیم نوشت: منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: در سال ۱۳۸۳, پنجاه و هفت میلیون ریال درآمد سرانه ایرانیان بود و تا سال ۱۳۹۰ افزایش داشت و به حدود ۷۵ میلیون ریال رسید و سپس این رقم کاهش یافت و در سال ۱۳۹۷ به ۵۳ و در سال ۱۳۹۸ به حدود ۵۰ میلیون ریال رسید.
گزارش| بحران اقتصادی در آسیای مرکزی در سایه سقوط قیمت نفت و شیوع ویروس کرونا
۴۱ ساعت قبل / ویروس کرونا / قیمت جهانی نفت / آسیای میانه
گزارش| بحران اقتصادی در آسیای مرکزی در سایه سقوط قیمت نفت و شیوع ویروس کرونا
آسیای مرکزی در اثر سقوط قیمت نفت و همه گیری بیماری کووید 19 گرفتار یک طوفان کامل اقتصادی شده است.
قیمت جهانی نفت در سراشیب سقوط
۴۱ ساعت قبل / نفت / قیمت نفت / وزارت نفت
قیمت جهانی نفت در سراشیب سقوط
تسنیم به نقل از رویترز نوشت: پس از اعلام افزایش بیش از انتظار ذخایر نفت خام، بنزین و سایر فرآورده های نفتی آمریکا و کاهش امیدها به ترمیم با ثبات تقاضا برای مصرف انرژی قیمت نفت روز پنجشنبه در بازارهای جهانی شاهد کاهش بود.
وضعیت بازار نفت، موضوع مذاکرات تلفنی پوتین و ولیعهد عربستان
۴۱ ساعت قبل / ولادیمیر پوتین
وضعیت بازار نفت، موضوع مذاکرات تلفنی پوتین و ولیعهد عربستان
کاخ کرملین از مذاکرات تلفنی رئیس جمهوری روسیه با ولیعهد عربستان سعودی درباره وضعیت کنونی بازار جهانی نفت و لزوم هماهنگی نزدیک وزارت‌خانه‌های انرژی دو کشور در زمینه محدود کردن تولید نفت، خبر داد.
توضیحات روابط عمومی شرکت پالایش نفت تبریز در خصوص شرایط نامساعد ایجاد شده در مشعل
۴۱ ساعت قبل / استانی-اجتماعی
توضیحات روابط عمومی شرکت پالایش نفت تبریز در خصوص شرایط نامساعد ایجاد شده در مشعل
رییس روابط عمومی شرکت پالایش نفت تبریز در خصوص شرایط نامساعد ایجاد شده در مشعل پالایشگاه، توضیحاتی ارایه داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •