پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

کودکم مدتی است خوب غذا نمی خورد


پرسش: کودکی ده ماهه دارم که مدتی است خوب غذا نمی خورد چکار باید بکنم؟
پاسخ: اگر قد و وزن او به موازات منحنی رشد خودش، در کارت رشد، افزایش می یابد، جای نگرانی نیست. اما اگر متوجه افت و یا کندی رشد وی شدید، بهتر است ابتدا یک آزمایش کم خونی و عفونت ادرار بدهید تا خیال تان راحت شود. اگر مشکلی وجود داشت، پزشک آن را درمان می کند. اگر نه بهتر است یک مدتی خیلی کار به کارش نداشته باشید، خیلی از بچه ها یک دوره ی چند روزه بی اشتها می شوند و بعد به خودی خود خوب می شوند.
برخی از کودکان نیز خیلی خوب راه جلب توجه را یاد می گیرند، پس به دست آن ها بهانه ندهید تا با این روش بخواهند شما را متوجه خودشان کنند.
البته یک موردی که بد نیست بدانید این است که کودک زیر یک سال بیشترین نیازهایش را با شیر مادر برطرف می کند، پس اصولا کم خوردن غذا زیر یک سال مشکل جدی به حساب نمی آید.
راهکارهای تغذیه ای
* اکثر کودکان، غذایی را که قبلا خورده‌اند و با طعم آن آشنا هستند، راحت ‌تر می ‌خورند. لذا هنگام دادن غذای جدید به کودک، بهتر است ابتدا مقداری از غذای قبلی به او بخورانیم و سپس غذای جدید را به او بدهیم.
* رنگ غذا می ‌تواند در اشتهای کودک تاثیر بگذارد. رنگ ‌های سبز، نارنجی و صورتی برای بیشتر کودکان، جالب است. از این رنگ‌ ها در غذاهای بچه‌ ها بیشتر استفاده کنید.
* کودکان غذای گرم را دوست دارند. پس غذا نباید خیلی سرد یا خیلی داغ باشد.
* بشقاب و لوازم غذا خوردن باید از جنس نشکن انتخاب شود تا در صورت پرت کردن و یا افتادن، شما را عصبانی نکند.
* اگر کودک شما اصرار دارد که با دست غذا بخورد، نباید مانع این کار شوید.
*اغلب کودکان نوپا فقط 5 تا 10 دقیقه حالت نشسته را برای غذا خوردن تحمل می ‌کنند و قبل از اتمام غذا سفره را ترک می‌ کنند. لذا باید تعداد دفعات غذا خوردن آن ها بیشتر از بزرگسالان باشد.
* سعی کنید هیچ وقت کار را به آن جا نرسانید که او حس کند شما برای غذاخوردن او باید دنبالش بدوید.
* هنگام تغذیه کودک باید از چرب ‌زبانی، گول زدن یا چانه زدن و به زور غذا دادن به او پرهیز کنید.
* برای غذا خوردن کودک،‌ 30 دقیقه وقت بگذارید.
* در صورت نخوردن، پرت کردن و یا بازی کردن با غذا، بعد از اتمام وقت غذا، باید باقی ‌مانده غذا را از جلوی کودک بردارید.
* خوردن غذا در یک ساعت معین و در محیطی آرام و با یک موزیک ملایم سبب تحریک اشتهای کودک ‌تان می ‌‌شود.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.
براي عضويت در خبرنامه ني ني بان و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.