پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

دئودورانت چیست و چه تفاوتی با عطر دارد؟


معمولا بدن انسان در طول روز و به ویژه در فصل تابستان و گرما تعریق زیادی دارد که باعث ایجاد بوی بد در بدن می‌شود. دلیل این بوی بد سوار شدن باکتری‌ها بر روی تعریق بدن است. انسان‌ها برای از بین بردن بوی بد و یا بوی عرق از محصولات مختلفی استفاده می‌کنند. این محصولات می‌تواند انواع عطرها و یا دئودورانت‌ها باشد. محصولات ضدعرق هم در این میان جای خود را باز کرده‌اند و مورد استفاده روزانه اکثریت افراد هستند. اما با همه این تنوع محصول موجود فکر می‌کنید بهترین گزینه برای رفع بوی بد از بدن کدام است؟!


	دئودورانت چیست و چه تفاوتی با عطر دارد؟ | وب


اسپری دئودورانت چیست؟

دئودورانت نوعی محصول است که برای کنترل بوی بد ناشی از عرق بدن به کار می‌رود. تجارت این محصول در جهان از پرسودترین تجارت‌ها است و سالانه ۱۸ میلیارد دلار از این محصول در جهان به فروش می‌رسد. لازم است نکاتی را درباره این نوع اسپری، نحوه انتخاب صحیح و استفاده از این محصولات بدانید.

معرفی بهترین عطرهای زنانه به همراه قیمت

ترکیبات موجود در ضدتعریق و دئودورانت چیست؟

بیشتر این محصولات بر اساس الکل هستند چون نقش حلال را دارد. نمک‌های آلومینیوم با اثر ضد تعریق مهم‌ترین نقش را در ضد تعریق ایفا می‌کنند. 

مواد ضدباکتری و خوشبوکننده و مواد مراقبت‌کننده از پوست ترکیبات دیگری هستند که در هر دو محصول یافت می‌شوند. دئودورانت از 15-6% روغن‌های معطر محلول در الکل ساخته شده است، بنابراین هنگامی که روی بدن اسپری می‌شود، به عنوان ضدعرق کار می‌کنند، اما چون حاوی درصد بسیار کمی از روغن‌های معطر هستند در صورتی‌که بر روی لباس اسپری شوند، اثری ندارند.

با این حال، ضد عرق‌ها تنها یک نوع از این محصولات هستند که برای جلوگیری از عرق‌کردن استفاده می‌شوند. معمولا ضدعرق‌ها به زیر بغل اسپری می‌شود ولی دئودورانت‌ها را می‌توان در سایر نقاط بدن نیز استفاده کرد.	دئودورانت چیست و چه تفاوتی با عطر دارد؟ | وب


دئودورانت چه تفاوتی با عطر دارد؟

بسیاری از افراد تفاوت بین این دو را نمی‌دانند و معمولا آن‌ها را به جای هم بکار می‌برند.
با این حال، اگرچه این دو محصول هر دو مایعاتی خوشبو هستند و برای هدف مشترکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما ترکیب و طول عمر کاملا متفاوتی دارند.
  • عطر دارای درصد بالاتری از روغن‌های معطر محلول در الکل است. (۲۵-۱۵% در مقایسه با ۱۵-۶%)
  • عطرها ماندگاری بیشتری دارند.
  • دئودورانت به عنوان پوششی برای جلوگیری از بوی بد بدن بکار می‌رود و به طور مستقیم بر روی بدن استفاده می‌شود، به خصوص در زیر بغل. عطرها بر روی لباس و برخی از قسمت‌های بدن مانند پشت گردن، گوش‌ها، مچ دست‌ها و غیره استفاده می‌شوند. به طور کلی بدلیل غلظت بالاتر روغن‌های معطر، عطرها گران‌تر هستند.

چگونه یک محصول خوب انتخاب کنیم؟

با تنوع محصولاتی که در بازار است شاید انتخاب یک محصول مناسب کار سختی باشد. ابتدا باید تصمیم بگیرید که کدام محصول برای شما مناسب‌تر است؟ دئودورانت یا ضدتعریق؟ اگر مشکل تعریق بیش از اندازه ندارید پس نیازی به ضدتعریق هم ندارید و استفاده از دئوردورانت برای کنترل بوی بدن شما مناسب است. 

اما اگر بیش از حد عرق می‌کنید نیاز به ضدتعریق دارید. این یک مشکل پزشکی است که دو درصد از مردم با آن مواجه هستند. برای برخی افراد مثل ورزشکاران که فعالیت زیاد دارند نیز ممکن است تعریق زیاد آزاردهنده باشد و استفاده از ضدتعریق توصیه می‌شود. 

مشکلی که ضدتعریق دارد این است که لکه‌های زرد رنگی روی لباس بر جا می‌گذارد هرچند این لکه‌ها با سفیدکننده پاک می‌شوند اما اگر نمی‌توانید با آن کنار بیایید دئودورانت را انتخاب کنید. محصولاتی نیز وجود دارند که اثر هر دو محصول را دارند و البته معایب هر دو را نیز دارند. اگر برای شرایط شما چنین محصولاتی مناسب هستند آن ها را انتخاب کنید.

انتخاب بهترین شکل محصول

گفتیم که ضدتعریق و دئودوررانت در اشکال مختلف موجود است. اما کدام شکل برای شما مناسب است؟ هرچند نیمی از فروش این محصولات برای مدل اسپری آن است اما باید این نکات را قبل از انتخاب در نظر بگیرید:

     •    مدل‌های رولی تمیزترند اما حسی از خیسی به پوست می‌دهند که شاید آزاردهنده باشد.
     •    مدل‌های جامد خشک هستند اما امکان آلوده‌شدن لباس در آن‌ها بیشتر است.
     •    مدل‌های اسپری گران‌تر هستند اما حس بهتر و کثیفی کمتری دارند.


	دئودورانت چیست و چه تفاوتی با عطر دارد؟ | وب


نکاتی درباره‌ی مام‌ها و دئودورانت‌ها

  • بهترین زمان برای استفاده از مواد خوشبوکننده و ضدتعریق در زیر بغل، بعد از استحمام است، زیرا این مواد مجاری غدد را می‌بندند و موجب کاهش تعریق در طول روز می‌شوند.
  • اسپری یا مام‌های خوشبوکننده باید روی پوست سالم استفاده شوند و اگر قسمتی از پوست بدن دارای زخم یا خراشیدگی است، نباید این مواد را در آن قسمت‌ها به کار برد.
  • استفاده از مواد خوشبوکننده برای بچه‌ها اصلا توصیه نمی‌شود، چرا که در کودکان غدد تعریق بسته است و کودکان اصلا عرق نمی‌کنند. به همین دلیل استفاده از مام و اسپری خوشبوکننده برای کودکان لزومی ندارد.
  • حنا با توجه به گیرنده بودن و به دلیل این که غدد عرق را کم می‌کند و می‌تواند چربی پوست را کاهش می‌دهد، خاصیت ضدتعریق دارد و افراد می‌توانند برای کاهش بوی بد بدن از آن استفاده کنند.

گرداوری: مجله اینترنتی وب