شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

تاثیر رفتار والدین بر فرزندان


پرسش: من 2 تا پسر دارم، یکی 6 ساله است و کلاس اول. پسردومم 4 ساله است. ما حدود 2 ساله که خارج از کشور زندگی می کنیم 6 ماهه که آلمان هستیم. من خانه دار هستم و همسرم دانشجوی دکترا هستن. وضعیت اقتصادی هم متوسطه بد نیست خدا رو شکر، البته قبلا خیلی خوب نبود چون همسرم معلم حق التدریس بود و همین مساله چندین سال باعث ناراحتی شدید من بود. مشکلاتم زیاده اصلا نمی تونم رابطه خوبی با بچه هام برقرار کنم. اصلاحوصله کاراشونو ندارم. نمی تونم باهاشون بازی کنم و دوست باشم. خیلی دوست دارم ولی هر کاری می کنم نمی‌شه. خودم خیلی زود جوش و عصبیم مخصوصا نسبت به بچه ها. فکرکنم افسردگی هم دارم زندگیمو دوست ندارم. خیلی هم تنهام نمی‌تونم مشکلاتمو به کسی بگم.
پسر اولم مشکل اصلی منه. خیلی لجبازه بعضی وقتا هم بی ادبی می کنه. کاراش به شدت منو عصبی می کنه حتی بعضی وقتا ازش بدم میاد و تنبیهش می کنم. دلم براش می سوزه ولی واقعا نمی دونم چی کار کنم. تو جمع و مهمونی ها رفتارش بدتر می شه اصلا سلام نمی کنه جواب کسی رو هم نمی ده. احساس می کنم تو جمع سواستفاده می کنه مخصوصا اگه فامیلی باشه.
پاسخ: برای تغییر در رفتار پسرتان، شما و روابطتان با او و کل اعضاء خانواده باید تغییر کند. خانواده یک سیستم است، روابط و مشکلات اعضاء بر روی عضو دیگر تاثیر گذار هست . لذا نمی شود سیستم تغییر نکند، اما پسرتان تغییر کند .بهتر هست برای شروع تغییر را از خودتان داشته باشید و برای این مهم از یک متخصص به صورت حضوری کمک بگیرید.
برای عضویت در خبرنامه نی نی بان و اطلاع از بهترین و پربیننده ترین مطالب، کافی است یک بار فرم عضویت ما را از اینجا پر کنید.