سه شنبه, ۵ تیر, ۱۴۰۳ / 25 June, 2024
مجله ویستا

درجات مختلف افسردگی


خفیف‏ ترین حالت افسردگی  پس از زایمان، تغییر خلق ناشی  از زایمان است. این وضعیت تنها چند هفته طول می ‏کشد و نشانه ‏های  آن تشدید نمی ‏شوند.حالت شدیدتر افسردگی پس از زایمان، سندرم افسردگی  پس از زایمان است. حدود ۱۰% مادران دچار این حالت می ‏شوند.
 تفاوت بین این سندرم و تغییر خلق ناشی  از زایمان در تکرار، شدت و مدت نشانه‏ های افسردگی است.  PPDS می تواند از ۲ هفته تا ۱ سال پس از زایمان رخ دهد. ممکن است مادر احساس عصبانیت، گیجی ، هراس و ناامیدی  داشته باشد. شاید الگوی  غذا خوردن و خوابیدن مادر نیز تغییر کند. ممکن است مادر احساس کند که به کودکش آسیب خواهد رساند و یا دچار دیوانگی شده است. یکی  از اصلی ‏ترین نشانه‏ های  PPPD، اضطراب است. شدیدترین نوع افسردگی پس از زایمان، جنون پس از زایمان است. ممکن است مادر دچار توهم شود، به فکر خود کشی  بیفتد و یا سعی  کند به نوزاد آسیب برساند. اکثر زنانی  که دچار جنون پس از زایمان می ‏شوند نشانه‏ های اختلال خلق دو قطبی نیز دارند که ارتباطی به زایمان ندارد. اگر در این مورد نگرانی دارید، با پزشک خود مشورت کنید.
اگر پس از زایمان فکر کردید دچار نوعی افسردگی پس از زایمان شده‏ اید، با پزشک خود تماس بگیرید.هر نوع واکنش پس از زایمان چه خفیف و چه شدید ، علاوه بر آن اگر ۲ هفته پس از تولد نوزاد همچنان به اندازه زمان زایمان خسته هستید، در معرض خطر ابتلا به افسردگی  پس از زایمان قرار دارید. طبیعی است که پس از فعالیت شدید زمان زایمان و تطابق با شرایط مادر بودن، احساس خستگی شدید بکنید ولی اگر در عرض ۲ هفته بهتر نشدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.