یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

داروی بنام آب


داروی بنام آب

شنیده ایم که می گویند هر کس روزی یک سیب بخورد, دیگر نیازی به دکتر پیدا نمی کند اما هشت لیوان آب در روز چه فایده ای برای ما دارد صرف نظر از نفخ شکم, آب مزایای زیادی برای سلامتی دارد هر سلول از بدن برای درست عمل کردن به آب نیاز دارد و هر عمل متابولیک در بدن نیز تشنه آب است

شنیده‌‌ایم که می‌گویند هر کس روزی یک سیب بخورد، دیگر نیازی به دکتر پیدا نمی‌کند!‌ اما هشت لیوان آب در روز چه فایده‌ای برای ما دارد؟ صرف‌نظر از نفخ شکم، آب مزایای زیادی برای سلامتی دارد. هر سلول از بدن برای درست عمل کردن به آب نیاز دارد و هر عمل متابولیک در بدن نیز تشنه آب است .

تقریبا ۵۵ درصد تا ۷۵ درصد از حجم بدن را آب تشکیل می‌دهد و اگر آبی که در روز از طریق نفس کشیدن، عرق کردن و ادرار از دست می‌دهیم را حدود ۸ لیوان فرض کنیم، ضروری است که بخواهیم این میزان را با خوردن آب دوباره جبران کنیم. در این مقاله می‌خواهیم شما را با ۵ نکته در مورد آب آشنا سازیم تا شاید انگیزه‌ای شود برای این‌که ۸ لیوان آب در روز را با کمال میل بنوشید!

کارآیی مغز را بالا می‌برد. اگر یادتان نمی‌آید که در مقدمه این مقاله چه نوشته بود، احتمالا مغزتان خشک شده است. از آنجا که تقریبا ۸۰ درصد از بافت مغزی از آب تشکیل شده است، ضروری است که آب کافی به آن برسانید آزمایشات بالینی نشان داده است که کمبود آب کارآیی حافظه کوتاه‌مدت را پایین می‌آورد و به قدرت تمرکز آسیب می‌رساند. درست مثل راندن ماشین بدون بنزین است. در مغز، آب مایعاتی را که پروتئین و آنزیم‌ها را حمل می‌کنند را رقیق می‌کند و به رساندن این مواد به مقصد کمک می‌کند. وقتی آب بدن کم می‌شود، این مایعات برای رساندن بار خود کندتر می‌شوند و عملکرد مغز نیز آسیب می‌بیند. همچنین آب باعث از بین بردن رادیکال‌های آزاد که باعث خرابی سلول‌ها در مغز می‌شود را از بین می‌برد.

از بسیاری از بیماری‌های خطرناک جلوگیری می‌کند. ورم مفاصل، سرطان و بیماری‌های قلبی، بیماری‌هایی خطرناک و جدی هستند که میلیو‌ن‌ها نفر را گرفتار می‌کنند. اما شما می‌توانید با خوردن آب از ابتلا به این بیماری‌ها پیشگیری کنید. آب یکی از مهمترین عناصر در غضروف و نرمه استخوان و مایع زلالی (مایعی که در اطراف مفاصل وجود دارد که باعث چرب کردن محیط می‌شود)‌ است. وقتی میزان کافی از آب در این ناحیه وجود داشته باشد، اصطکاک کمتری در اطراف مفاصل به وجود می‌آید و احتمال ابتلا به ورم مفاصل نیز کمتر می‌شود. همچنین وقتی میزان کافی آب در سیستم ما باشد، گرچه باعث می‌شود مجبور شویم زیاد به دستشویی برویم، اما بدن از سموم پاک می‌شود. اگر این سموم کمتر در بدن ما باقی بمانند، احتمال ابتلا به سرطان نیز کاهش می‌یابد. آب نه تنها کمک می‌کند تا سموم از بدن دفع شوند، نمک اضافی بدن را نیز دفع می‌کند. تحقیقات نشان داده است که وجود نمک زیاد در بدن باعث‌ بالا رفتن فشار خون شده که منجر به بروز بیماری‌های قلبی می‌شود

به کاهش وزن کمک می‌کند. اگر گرسنه هستید، سعی کنید خود را با آب سیراب کنید. آب حاوی هیچ میزان کالری یا چربی نیست و ثابت شده است که گرسنگی را نیز برطرف می‌کند. همچنین یک لیوان آب متابولیسم بدن شما را نیز افزایش می‌دهد. از آنجا که همه عملیات‌های بدن به آب نیاز دارند، بدیهی است که وقتی کم آب بخورید .همه چیز در بدنتان کند‌تر پیش می‌رود. آب بیشتر باعث بالا بردن متابولیسم می‌شود که این هم باعث کالری سوزی می‌شود و برای بدن مفید است. تحقیقات نشان داده است که پس از خوردن ۲ لیوان آب، ۱۰ تا ۴۰ دقیقه طول می‌کشد تا متابولیسم بدنتان شروع شود و وقتی متابولیسم آغاز شد شما ۳۰ درصد سریعتر کالری می‌سوزانید. همچنین اگر آب مصرفی خود را تا ۶ لیوان در روز بالا ببرید، سالانه در حدود کیلوگرم وزن کم خواهید کرد. کرم‌خوردگی دندان را برطرف می‌کند. می‌دانیم که تامین آب مورد نیاز بدن، به تولید مایعات مختلف در بدن کمک می‌کند، مثل بزاق دهان که باعث از بین بردن کرم خوردگی دندان‌ها می‌شود. پوسیدگی دندان از تولید اسید ایجاد می‌شود که مینای دندان را می‌‌خورد، اما بزاق دهان این اسید را خنثی می‌کند.

همچنین حاوی مواد معدنی خاصی است که به بازسازی دندان‌ها کمک می‌کند. اگر میزان کافی آب به بدنتان برسانید و کمتر شکلات و آب‌نبات بخورید، مطمئن باشید که دندان‌هایی سالم خواهید داشت. نوشیدن بیش از حد آب ضرر دارد. نوشیدن میزان معینی آب در روز ضروری است اما نیازی به زیاد کردن این میزان نیست. کاری که باید بکنید جبران میزان آبی است که از دست می‌دهید. یک فرد متوسط روزانه حدود ۲ تا ۳ لیوان آب را از تنفس و ۱ لیوان دیگر از طریق عرق کردن از دست می‌دهد. اگر ۳ تا ۴ لیوان نیز به‌طور تقریبی از طریق ادرار دفع شود، بدن حدودا به ۸ لیوان آب در روز نیاز پیدا می‌کند. شما باید همان میزان آبی که در روز از دست داده‌اید را برای بدن دوباره تامین کنید نه بیشتر. اگر بیشتر از میزان مورد نیاز آب به بدن برسانید تعادل سدیم در بدن از بین می‌رود که منجر به مشکلات گوارشی، حمله ناگهانی و حتی بیهوشی می‌شود.آب بخورید، سالم بمانید! ‌آب برای بدن شما ضروری است و بدون آن فعالیت‌های بدن شما دچار مشکل می‌شود، پس اطمینان یابید که میزان کافی آب به بدنتان برسانید تا سلامتی بدنتان تامین شود.

توسط دکتر مهرداد حلوائی

http://iranpest.blogfa.com