چهارشنبه, ۳۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 19 June, 2024
مجله ویستا

ماشین گرفتگی در کودکان (6)


نی نی بان، تکتم نجفی: ششمین مطلب از بسته سفر با کودک شما را با بیماری حرکت در کودکان و راه های پیشگیری و درمان آن آشنا می کند.
 

ماشین گرفتگی در کودکان (6)


بیماری حرکت چیست؟

ماشین گرفتگی یا بیماری حرکت در کودکان بیماری نسبتا شایعی است که در طول سفر گریبان خیلی از کودکان را می گیرد. این بیماری معمولا در خردسالان و کودکان 2 تا 12 سال شایع تر از سایر گروه های سنی است و بعضی از کودکان در مقابل این بیماری آسیب پذیرتر از سایرین هستند.
بیماری حرکت در کدام سفرها شایع تر است؟
فرق چندانی نمی کند چون همان طور که سفر با خودرو می تواند حال کودک را بد کند، ممکن اسد در طی مسافرت با قطار، هواپیما یا کشتی و قایق هم دچار این حالت شود. معمولا اولین نوبت سفر با یک وسیله حمل و نقل خاص مثلا اولین سفر هوایی، کودک را مستعد بیماری حرکت می کند.
 
چرا کودک دچار ماشین گرفتگی می شود؟
این مساله به درک بخش های مختلف مغز از حرکت خودرو یا سایر وسایل حمل و نقل باز می گردد؛ چون در حرکت بودن باعث می شود که چشم، گوش و اعصاب و حتی مفاصل کودک پیام های متفاوتی را دریافت کنند.
 
ماشین گرفتگی را چطور درمان کنیم؟
1. مراقب علائم بدنی کودک باشید. معمولا قبل از تهوع و استفراغ، بدن کودک کمی سرد شده، عرق سرد می کند و اشتهایش را از دست می دهد. به محض اینکه این علائم را دیدید خودرو را متوقف کرده یا اگر داخل هواپیما هستید، اجازه ندهید که کودک از شیشه بیرون را نگاه کند. اگر خودرو را متوقف کردید اجازه دهید کودک کمی دراز بکشد و پارچه خنکی را روی پیشانی اش قرار دهید. معمولا این علائم ظرف 15 تا 30 دقیقه فروکش کرده و شما می توانید به سفر خود ادامه دهید.
2. اگر سوار خودرو هستید از کودک بخواهید به جای نگاه کردن به بیرون از طریق شیشه های کناری، جلویش را نگاه کند.
3. مدام کودک را در معرض هوای تازه قرار دهید. پنجره ماشین را کمی باز نگه دارید تا هوا در جریان باشد یا فن خودرو را روشن کنید.
4. با شکم خالی کودک را سوار ماشین یا هواپیما نکنید چون در این صورت تهوعش شدیدتر می شود. در عوض قبل از سفر غذای جامد کوچکی به او بدهید.
5. بهتر است کودک مستعد به ماشین گرفتگی در طول سفر خواب باشد که معده اش کمتر به هم بریزد.
6. اجازه ندهید کودک روی صندلی اش خیلی ورجه وورجه کند و سرش را تکان بدهد چون در این صورت شدیدتر دچار تهوع و استفراغ می شود.
7. اگر استفراغ فرزندتان شدید است حتما به او مایعات کافی بخورانید تا دچار کم آبی نشود.
8. اگر کودکتان سابقه ماشین گرفتگی دارد، قبل از سفر از پزشک معالجش در مورد مصرف داروهای ضدتهوع سوال کنید.
9. داخل آبی که کودک می خورد کمی آب لیمو یا زنجبیل بریزید تا تهوعش کمتر شود.
10. در طول سفر به کودک غذاهای سنگین و چرب ندهید.
اگر می خواهید درباره شرایط سفر با کودک بیشتر بدانید، ادامه مطالب این بسته را در این صفحه ببینید.