شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

تغییرات بدن مادر، پس از زایمان


تغییرات رحم بعد از زایمان
پس از زايمان رحم کم کم به حالت اوليه خود برگشته و اندازه آن به سرعت کوچکتر می شود.
پوشش ضخيمی که ديواره رحم براي لانه گزينی جنين تشکيل شده بود ابتدا به شکل ترشحات خونی وسپس ترشح قهوه ای رنگ و پس از حدود10 روز به صورت ترشحات زرد يا سفيد رنگ از مهبل خارج می شود.
البته ممکن است در برخی خانم ها خونريزی در حد لکه بينی،حتی تا حدود 40 روز پس از زايمان نيز ادامه يابد. در اين مورد براي اطمينان بيشتر می توان با پزشک يا ماما مشورت کرد.
در اکثر مادرانی که کودک خود را شير می دهند به مدت 5 تا 6 ماه بعداز زايمان و گاهی تازمانی که تغذيه کودک با شير مادر ادامه دارد، قاعدگی اتفاق نمی افتد. ولی در زنانی که کودک خود را از پستان شير نمی دهند، معمولاً قاعدگی حدود 4 تا8 هفته بعد از زايمان اتفاق می افتد.
گاه اولين قاعدگی غيرعادی و توأم با خونريزي زياد و خروج لخته است و نبايد موجب نگرانی شود، ولی در صورت ادامه اين وضعيت بايد به پزشک مراجعه شود.
تغییرات سینه و پستان ها
در روزهای اول بعد از زايمان آغوز که حاوی پروتئين بيشتر و مواد ايمن سازی مشابه واکسن است در پستان ها توليد و ترشح آن تا 10 روز ادامه يافته و سپس به شير تبديل می شود. مقدار شير در افراد مختلف، متفاوت بوده و بستگی به دفعات شيردهی، رژيم غذائی وحالات روحی مادر دارد.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «زندگی با کودک» و «سلامت زنان» در اختیار شما قرار می‌دهد.