شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

سرنگونی مقاماتی که در آزار و اذیت روش معنوی فالون گونگ دست داشتند


سرنگونی مقاماتی که در آزار و اذیت روش معنوی فالون گونگ دست داشتند

حدود سه سال پیش, زمانی که رهبر فعلی چین «شی جین پینگ» کار خود را آغاز کرد, مبارزه با فساد گسترده مالی مقامات عالی رتبه حزب کمونیست را اولویت کار خود قرار داد

حدود سه سال پیش، زمانی که رهبر فعلی چین «شی جین پینگ» کار خود را آغاز کرد، مبارزه با فساد گسترده مالی مقامات عالی رتبه حزب کمونیست را اولویت کار خود قرار داد. او پس از به قدرت رسیدن گفت فساد در چین به حدی است که بقای حزب کمونیست را در خطر قرار داده است. اما پی بردن به ماهیت این مبارزه درون حزبی باتوجه به ساختار پیچیده حزب کمونیست چین، کار ساده‌ای نیست.

با نگاه به شرایط داخلی چین به پرسش‌‌هایی بر ‌می‌خوریم که یافتن پاسخ آنها ‌می‌تواند به حل معمای گیج کننده چین امروزی کمک کند. پرسش‌‌هایی نظیر اینکه انگیزه واقعی رهبر فعلی چین از حذف برخی قدرتمندان حزب کمونیست چیست؟ پیشینه و ویژگی‌‌های کسانی که در حال از دست دادن قدرت هستند چیست؟ رابطه بین افراد حذف شده با موضوع حقوق بشر در چین چیست؟ و در نهایت آیا هدف از مبارزه علیه فساد، رسیدن به آینده‌ای بهتر برای چین است یا اینکه باز هم ماجرای قدیمی جنگ قدرت درونی در حزب کمونیست است؟

فقط در دو سال اخیر، حدود ١٢٠ هزار مقام چینی در سطوح مختلف، به جرم فساد بازداشت و مجازات شده‌اند. از این تعداد، ۱۹ هزار مورد مربوط به نیمه نخست سال ۲۰۱۵ بوده است. طبق این آمار که از منابع داخلی چین به دست آمده است، در میان بازداشت شدگان نام مقامات بسیار پرقدرتی نظیر «ژو یونگ‎کانگ»، رئیس امنیت حزب کمونیست چین، «ما جیان»، معاون وزارت امنیت ملی چین و «شی شیائومینگ»، نایب‎رئیس عالی‎ترین دادگاه چین دیده می‌شود.

چه کسانی از قدرت به زیر کشیده شدند؟

فهرست بلند مقامات قدرتمندی که بازداشت شده اند نشان ‌می‌دهد بیشتر آنها در جناح خاصی از حاکمیت قرار دارند. جناحی که سال‌ها پیش زمانی که «جیانگ زِمین»، رهبری حزب کمونیست را در دست داشت شکل گرفت. جناحی که رهبر فعلی چین اکنون در نقطه مقابل آن قرار دارد؛ بنابراین مبارزه با فساد ‌می‌تواند بهانه‌ای باشد که از این طریق رهبر فعلی چین، بخشی از حاکمیت را حذف کند.

تحلیل‌گران ‌می‌گویند که یکی دیگر از انگیزه‌‌های رهبر فعلی چین برای حذف قدرتمندانی نظیر ژو یونگ کانگ و یارانش، بهبود وجهه چین در زمینه حقوق بشر است چراکه آنهایی که در حال حذف شدن هستند، افرادی هستند که در دهه‌‌های اخیر در نقض حقوق‌بشر نقش کلیدی داشته‌اند و این‌گونه حزب کمونیست را آماج انتقادات بین‌المللی قرار داده‌اند. برای بسیاری از آنان همانند رئیس شان جیانگ زِمین، در دادگاه‌‌های بین المللی پرونده‌‌های مفصلی تشکیل شده است. این ویژگی مشترک همه آنها است و ژو یونگ کانگ یکی از آنان بود.

با مرور گزارش‌‌های کمیسیون حقوق بشر سازمان‌ملل، سازمان عفو بین‌الملل، گزارشگران بدون مرز و دیگر نهادها درباره مسائل چین در سال‌‌های اخیر، دیده ‌می‌شود که مدت‌ها است مسلمانان چین، اقلیت مسیحی، ساکنان تبت و درنهایت میلیون‌ها نفر از مردمی که تمرین فالون گونگ را انجام ‌می‌دهند، به دلایل مختلف در چین تحت آزار و سرکوب قرار دارند. سابقه سرکوب ادیان الهی، روش‌‌های معنوی و دگراندیشان در چین کمونیستی به زمان انقلاب فرهنگی دهه ١٩٦٠ باز ‌می‌گردد.

برای نمونه ‌می‌توان موضوع روش معنوی فالون گونگ ( فالون دافا ) را بررسی کرد. موضوعی که صد میلیون نفر را شامل و بسیاری مواقع در تحلیل‌‌های مربوط به چین نادیده گرفته ‌می‌شود. جیانگ زِمین کسی بود که شخصا دستور حمله به فالون گونگ را صادر کرد. در ژوئیه ١٩٩٩، وی دستور داد: «آنها را از نظر مالی ورشکست کنید، خوش نامی‌شان را از بین ببرید و جسم شان را نابود کنید». از آن پس تا به امروز، هزاران نفر از آنان بازداشت شدند، به قتل رسیدند یا بدون هیچ نشانی مفقود شده‌اند. جیانگ گفت برخورد با فالون گونگ ‌می‌تواند فراتر از قانون برود. به گفته خود مقامات چینی، بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته شد، از بودجه یک جنگ نظامی تمام عیار بیشتر بود.

ماهیت این جدال برای مردمی که خارج از چین زندگی ‌می‌کنند درک نشدنی است. برای آنها این پرسش وجود دارد که چرا درحالی که مردم و دولت‌ها از فالون گونگ در کشورهای زیادی استقبال کرده اند، در داخل چین شدیدا به آنها غضب شده است. برای پاسخ ‌می‌توان به تاریخ سه دهه اخیر رجوع کرد. نخستین بار در سال ۱۹۹۲ فالون گونگ به عنوان یک روش چی گونگ به مردم چین معرفی شد. چی گونگ نام روش‌‌هایی است که در آن از طریق مراقبه و تمریناتی آرام ‌می‌توان به ارتقای سلامتی جسمی و روحی دست یافت. تاثیرات مثبت فالون گونگ باعث شد تعداد افرادی که فالون گونگ را تمرین ‌می‌کردند تا سال ۱۹۹۹ به مرز صد میلیون نفر برسد. در آن زمان مقامات چین از تاثیر مثبت فالون گونگ بر جامعه آگاه بودند. به طوری که مقامات ورزش چین رسما اذعان داشتند که صد میلیون تمرین کننده فالون گونگ ‌می‌توانند باعث صد میلیارد یوان صرفه جویی در هزینه‌‌های پزشکی کشور شوند.

اما وقتی تعداد آنها از تعداد اعضای حزب کمونیست پیشی گرفت، جیانگ زِمین و متحدانش، فالون گونگ را رقیب خود دیدند. فالون گونگ یک مذهب نیست، اما در چین کمونیستی مردم را به سمت خداجویی و معنویت هدایت ‌می‌کرد. آموزش‌‌های سنتی فالون گونگ با تفکر کفرآمیز کمونیسم در تضاد بود. به همین دلیل سرکوب و آزار ظالمانه و شدید مردمی که به آن گرایش داشتند در پیش گرفته شد.

دومینوی سقوط

«جیانگ زِمین»، رهبر سابق حزب کمونیست، از راه قراردادن نزدیکان خود در قدرت، توانست جایگاهش را تثبیت کند. «ژو یونگ کانگ»، یکی از مهم ترین متحدان او بود. مردم چین، ژو را قدرتمندترین مرد چین ‌می‌دانستند. او در راس تمامی نهادهای قدرتمند امنیتی و قضایی چین بود و همه جنبه‌‌های امنیتی، سیاسی و پلیس در کشور را کنترل ‌می‌کرد. ژو تا سال ۲۰۱۲ عضو کمیته دائمی «پلیت بورو» بود. پلیت بورو نهاد ارشد تصمیم گیری سیاسی چین است که بالاترین سطح قدرت سیاسی کشور را در دست دارد. پرونده قطور فساد ژو در اوایل سال ٢٠١٥ بررسی شد. در نهایت ژو پس از محاکمه‌ای طولانی به حبس ابد محکوم شد.

اما شروع سقوط مهره‌‌های پرقدرت حزب کمونیست به زمان بازداشت «بو شیلای» برمی گردد. بوشیلای پیش از بازداشت، از اعضای بسیار قدرتمند حزب کمونیست چین بود؛ اما در نهایت به اتهام فساد و سوءاستفاده از قدرت در دادگاه به حبس ابد محکوم شد. زمانی که بوشیلای، فرماندار استان لیائونینگ بود، بیش از صد میلیون دلار صرف گسترش زندان‌ها و اردوگاه‌‌های کار اجباری در آنجا کرد. تحت نظر او، این استان به یکی از مرگ‌بارترین نقاط کشور برای فالون گونگ تبدیل شد. اردوگاه کار اجباری «ماسانجیا» در این استان به «دخمه شیطان» معروف است. بوشیلای یکی از پنج مقام چینی است که در نوامبر ٢٠٠٩ در دادگاهی در اسپانیا به اعمال مجرمانه‌اش متهم شناخته شد.

سال ٢٠١٢ زمانی که هجدهمین کنگره حزب در حال برگزاری بود، ژو، که پیش تر به آن اشاره شد، قصد داشت بو شیلای را به مقام رهبری حزب برساند. این دو نفر برای خلاص شدن از دست رهبر جدید، با یکدیگر توطئه کردند و قصد کودتا داشتند. اما زمانی‎ که یکی از زیردستان بو شیلای به نام «وانگ لی جون» در فوریه ۲۰۱۲ برای پناهندگی به کنسولگری آمریکا گریخت، نقشه آنها برملا شد. وی در زمان بازداشت، رئیس پلیس شهر چون چینگ و رئیس اداره امنیت عمومی استان لیائونینگ بود.

درخواست پناهندگی او رد شد و توسط صدها مامور پلیس دستگیر شد. متعاقب آن، بو شیلای عزل شد و توفانی سیاسی داخل حزب کمونیست به راه افتاد. به گزارش روزنامه اِپُک تایمز(۱)، وانگ، مدارکی به آمریکا ارائه داده است که شامل اطلاعات مهمی درباره نقش مقامات حزب کمونیست در تجارت اعضای بدن زندانیان و نیز آزار و شکنجه فالون گونگ است. دولت آمریکا تحت فشار است تا درباره جزئیات حضور وانگ لی جون در کنسولگری ایالات متحده توضیح دهد و دست از پنهان کاری بردارد. کمی بعد از این ماجرا ١٠٦ نماینده کنگره ایالات متحده خواستار افشای اطلاعاتی شدند که دولت آمریکا دراین زمینه به دست آورده است. در یکی از جلسات این کنگره در سپتامبر ٢٠١٢، شاهدان از قتل ٦٠ هزار تمرین کننده فالون گونگ از راه جداسازی اعضای بدنشان حکایت کردند.

ماجرای پیچیده تجارت اعضای بدن

طبق شواهد و مدارک، برخی عوامل حزب کمونیست چین در ١٦ سال اخیر از طریق بیمارستان‌‌ها، زندان‌ها و اردوگاه‌‌های کار اجباری اقدام به برداشتن اندام حیاتی بدن ده‌ها هزار انسان زنده کرده‌اند. مسلمانان اویغور، ساکنان تبت و زندانیان عقیدتی، بخشی از قربانیان هستند؛ اما عمده قربانیان کسانی بوده‌اند که روش معنوی فالون گونگ را تمرین ‌می‌کرده اند. مجله ویکلی‌استاندارد به نقل از اِتان گاتمن، محقق و نویسنده، ‌می‌گوید دست کم ۶۵ هزار تمرین کننده فالون گونگ، قربانی تجارت اعضای بدن در چین شده اند. دو وکیل کانادایی به نام دیوید ماتاس و دیوید کیلگور در گزارشی به نام «محصول خونین» با ارائه ٥٢ مدرک معتبر در حدود ٢٠٠ صفحه، اثبات کرده‌اند که جداسازی اعضای بدن هزاران تمرین کننده فالون گونگ که منجر به مرگ آنان شده، در بیمارستان‌‌های دولتی و نظامی چین روی داده است.(۲) در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۳ پارلمان اروپا رای به محکومیت برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان رژیم چین به‎ ویژه افراد فالون گونگ داد. اخیرا مشابه این اعمال رعب‌آور در مقیاسی کوچک‌تر توسط گروه تروریستی داعش یا طبق برخی گزارش‌ها به دست رژیم اسرائیل نیز انجام شده است. «وانگ لی جون» پس از بازداشت در اکتبر ٢٠١٢ به ١٥ سال زندان محکوم شد. وانگ را ‌می‌توان در زمره افرادی همچون «جوزف مِنگِل»، پزشک آلمان نازی قرار داد که انسان‌‌های بی گناه بسیاری را روانه کوره‌‌های آدم سوزی کرد. وانگ در یک سخنرانی از «هزاران» عمل جراحی پیوند یاد کرد که هم زمان با تزریق داروی مهلک، توسط او و افرادش انجام شده بود. او درزمینه اعدام از راه تزریق، تحقیقاتی انجام داد و توانست زمان مرگ را در این نوع اعدام به تعویق اندازد. این گونه، قبل از اینکه فرد زیر تزریق کشته شود، زمان کافی برای برداشتن اعضای بدن وجود داشت. وی در جایی گفت «واقعا هیجان آور است که با چشمان خود ببینید فردی کشته ‌می‌شود و اندام او به دیگران پیوند زده ‌می‌شود!»

نقش ارتش چین در تجارت سیاه

ارتش چین در ماجرای جداسازی اعضای بدن قربانیان دخیل است. چراکه بخش زیادی از این روند در بیمارستان‌‌های نظامی متعلق به ارتش و با حضور پرسنل نظامی رخ داده است. به این شکل درآمد هنگفتی در نتیجه عمل‌‌های پیوند چند میلیون دلاری نصیب عاملان ‌می‌شود. این گونه است که در فهرست بازداشت شدگان، نام نظامیان قدرتمندی به چشم ‌می‌خورد. به گزارش رویترز، «گو بوشیانگ» بالاترین و نخستین مقام ارشد در ارتش چین است که به دلیل فساد سرنگون شده است. هفته نامه اکونومیست معتقد است این دستگیری نشان ‌می‌دهد رهبر فعلی چین، قدرتی فراتر از ارتش دارد. گو بوشیانگ، نایب رئیس پیشین کمیسیون مرکزی نظامی حزب کمونیست بود. بازداشت وی در ماه جولای ٢٠١٥ از تازه ترین موارد سرنگونی نظامیان ارشد حزب کمونیست است که خبرگزاری دولتی چین آن را گزارش کرد. ژنرال «شو تسای ‏خو»، عضو سابق پولیت بورو، از دیگر قدرتمندان ارتش است که هم‌اکنون به اتهام فساد سرنگون شده است. به گفته بی‌بی‌سی، این تصمیم را «شی ‏جین پینگ»، در یکی از جلسات پولیت بورو به ریاست خود وی گرفت و در آن ژنرال شو تسای ‏خو به همراه سه مقام بلندپایه دیگر از این حزب اخراج و برای محاکمه به دادستانی ارتش واگذار شدند. شو، که یکی از قدرتمند‌‏ترین مردان نظامی چین بود، در سال ۱۹۸۹ توسط «جیانگ زمین»، رهبر وقت حزب، به معاونت کمیسیون مرکزی نظامی، که مسئول کنترل حزب بر ارتش آزادی بخش خلق بود، منصوب شد و تا سال ۲۰۱۲ نیز در این پست باقی ماند.

سرکوب فساد هنگامی که مقامات مسئول آن، خود نیز گناهکار باشند، پیچیده‌تر می‎شود. اول آوریل ٢٠١٥، کمیته ضد فساد حزب کمونیست چین اعلام کرد که یکی‎ از مامورانش به نام «ژانگ شیجان»، تحت بازرسی قرار گرفته است. وی معاون سابق دبیر کمیته بازرسی و انضباطی استان «گوان گدونگ»، رئیس بخش نظارت گوان دونگ و رئیس اداره پیشگیری از فساد استان بود. در طول شب، چند مامور لباس شخصی، محل اقامت ژانگ را غارت کردند و تعداد زیادی قطعاتی از جنس طلا، که ارزش هر کدام ده‎ها هزار یوان بود، کشف کردند.

فرجام شیاطین سرخ

دویچه وله به نقل از رهبر چین ‌می‌گوید در مبارزه با فساد مالی مقامات ارشد حزبی و دولتی، هیچ کسی مصونیت قضائی ندارد. وی معتقد است گسترش فساد در بلندمدت سبب تضعیف و سرانجام نابودی حزب کمونیست چین خواهد شد؛ چیزی که سال‌ها پیش برای حزب کمونیست اتحاد شوروی روی داد. اما اینکه فرجام حزب کمونیست چین چه خواهد بود و اینکه آیا حزب کمونیست چین در آینده سرزمین کهن چین جایی خواهد داشت، چیزی نیست که در دستان این رهبر ٦٢ ساله باشد. مطمئنا بازداشت‌‌های اخیر را نمی توان نشانه‌‌های امیدبخشی از اصلاح و پاک شدن حزب کمونیست دانست. آنچه روی ‌می‌دهد صرفا نتیجه اجتناب ناپذیر اعمال شرورانه گروهی از افرادی است که چندصباحی قدرت را در دست داشتند. «شی کانگ‎شان»، تحلیلگر امور چین در گفت وگو با تلویزیون ان‌تی‌دی ضمن تحلیل وقایع فوق، معتقد است: «تاثیر سقوط مهره‌‌های دومینو همچنان ادامه دارد و عملکرد پشت پرده حزب به نمایش درآمده است. آنچه روی ‌می‌دهد پیشی گرفتن بر زوال اجتناب‏ناپذیر حزب کمونیست است. گروهی که در آزار و شکنجه میلیون‌ها نفر از مردم چین دست داشته‌اند، افشا خواهند شد و این موضوع مستلزم پایان یافتن حزب کمونیست است. پس بهتر است که آنها در انجام این موضوع پیشی بگیرند، به طوری که هم برای خودشان و هم برای دنیا سودمند باشد.»

نویسنده: هادی فیروزی‌

روزنامه شرق - ۲۱ شهریور ۹۴

پی نوشت:

١ www.persian.epochtimes.com-

٢- گزارش آنان در سایت organharvestinvestigation.net در دسترس است. همچنین نشر «طنین قلم» بخشی از این گزارش را در قالب کتابی با عنوان «قلب من فروشی نیست» به چاپ رسانده است.