جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

استادی با ۴۰ سال سابقه تدریس


استادی با ۴۰ سال سابقه تدریس

دکتر تفضلی از نوادر استادان فعال در حوزه اقتصاد است.

دکتر تفضلی از نوادر استادان فعال در حوزه اقتصاد است. با اینکه ایشان بیش از ۵۰ سال سابقه تدریس در این حوزه را دارد، باز هم ما شاهدیم که در طبقه‌بندی استادان باانگیزه، دکتر تفضلی جزو باانگیزه‌ترین آنها محسوب می‌شود، این انگیزه قوی را در برگزاری مستمر کلاس‌های فوق‌العاده پنج‌شنبه می‌توان به وضوح مشاهده کرد. نکته قوت دیگر استاد بهره‌گیری کامل از ساعت درس و کلاس است.

ایشان تمام تلاش خود را در رعایت امانت در این زمینه دارد و در عین حال هیچ‌گاه از مطالعه متون علمی جدید اعم از کتاب و مقاله غافل نمی‌شود. دکتر تفضلی همچنان به شکل مستمر کار می‌کند و حاصل این فعالیت‌ها در قالب ترجمه و متون دیگر در اختیار دانش‌جویان قرار می‌گیرد.

یکی از حساسیت‌های استاد ارائه مباحث علمی عمیق بود. ایشان همیشه سعی می‌کرد از سطحی‌نگری خودداری کند. همچنین ایشان همواره به دیدگاه‌ها و نحله‌های رقیب احترام می‌گذاشت و اگر خودش جزو طرفداران نحله کینزی بود، اما خود را به این روش محدود نمی‌کرد.

ویژگی برجسته دیگر دکتر تفضلی ارتباط مناسب و جذاب ایشان به رغم سن و سال و تجربه علمی با دانشجویان است. استاد در طول این چند دهه قلم را زمین نگذاشته و در کلاس خود با بی‌انگیزگی برخورد نکرده است. در کنار آن دکتر تفضلی درباره مسائل روز هم بسیار فعال است و نظرات خود را راجع به تنگناها و مشکلات کشور مطرح کرده است. این بیان نظرات از سوی ایشان برای تبلیغات نبود، کما اینکه با سرمایه ملی خود هیچ‌گاه کار تبلیغاتی انجام نداده است. از فعالیت‌های عملی دیگر دکتر تفضلی می‌توان به یک دوره فعالیت ایشان در مدیریت دانشکده و به ویژه زمانی که کارشناسی ارشد اقتصاد در دانشکده مورد قبول قرار گرفت، اشاره کرد. اما اگر من بخواهم درباره تاثیر کار استاد بگویم، باید به تقویت علمی و آموزش صحیح دانشجویانی اشاره کنم که در این دوره ۴۰ ساله در کلاس‌های درس ایشان حاضر بودند و دانشجویانی که همچنان از آموزه‌های ایشان در زندگی علمی و عملی خود استفاده می‌کنند.

دکتر فرهاد دژپسند

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی