جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

کرم ‌پودرها ۴ نوع‌اند


کرم ‌پودرها ۴ نوع‌اند

کرم‌پودرها به ۴ دسته تقسیم می‌شوند:
۱) کرم‌پودرهای روغنی که برای پوست‌‌های خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که پوست خشک رطوبت بیشتری به خود بگیرد و همچنین روغن …

کرم‌پودرها به ۴ دسته تقسیم می‌شوند:

۱) کرم‌پودرهای روغنی که برای پوست‌‌های خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که پوست خشک رطوبت بیشتری به خود بگیرد و همچنین روغن آن باعث می‌شود که رطوبت پوست دفع نشود.

۲) کرم‌پودرهای با پایه آب که همه افراد می‌توانند استفاده بکنند، چه افرادی که پوست خشک دارند، چه آنهایی که پوست چرب دارند.

۳) کرم‌پودرهای بدون روغن که برای پوست‌های چرب استفاده می‌شوند.

۴) کرم‌پودرهای بدون آب که معمولا برای کرم‌های گریم استفاده می‌شوند و قدرت و دوام‌شان خیلی بیشتر از کرم‌پودرهای دیگر است. معمولا کرم‌پودرهای دیگر حدود ۸ ساعت دوام دارند ولی این کرم‌پودرهای گریم۱۰ یا ۱۲ ساعت نیز دوام دارند و می‌توانند در سطح پوست بمانند. کرم‌های ضدآفتاب به طور نرمال با قدرت حفاظتی ۱۵ تا ۳۰ برای پوست کفایت می‌کند، بنابراین وقتی از یک کرم‌پودری استفاده می‌کنیم اگر قدرت حفاظتی‌اش تا ۴ باشد تا ۴ برابر از آفتاب‌سوختگی پوست جلوگیری می‌کند، بنابراین استفاده از کرم‌پودرها و کرم‌های ضدآفتاب برای پوست ضروری است.

بهترین روش استفاده از کرم پودر

طرز استفاده از کرم‌پودرها به این صورت است که یک مقدار روی پیشانی و یک مقدار روی چانه و روی دو تا گونه‌ها گذاشته و با نوک انگشتان و یا حرکت دورانی آن را پخش کرده و کم‌کم آنها را به همدیگر و روی بینی می‌چسبانیم و در آخر که یک حالت یکنواخت پیدا کرد اضافات را توسط یک اسفنج کوچک برداشته و صاف می‌کنیم و سطح خوبی را روی پوست ایجاد می‌کنیم. کرم‌پودرها در سطح پوست قرار می‌گیرند و قابل جذب نیستند، اما ممکن است عوارضی داشته باشند. ممکن است باعث ایجاد جوش روی پوست شوند، بنابراین موقع استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی و ضدآفتاب‌ها شخص باید توجه کند که اگر کرمی استفاده کرد که دچار جوش و... شد باید سریعا آن را عوض کند.

دکتر محسن غفارپور

متخصص پوست و مو

مدیرگروه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران