شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

عمر شریف


عمر شریف

عمر شریف، بازیگر و کارگردان مصری الاصل سینمای آمریکا متولد ۱۰ آوریل سال ۱۹۳۲ در اسکندریه است. او کار بازیگری را از سال ۱۹۵۴ شروع کرد و در طول این سال ها در ۹۵ پروژه سینمایی و تلویزیونی …

عمر شریف، بازیگر و کارگردان مصری الاصل سینمای آمریکا متولد ۱۰ آوریل سال ۱۹۳۲ در اسکندریه است. او کار بازیگری را از سال ۱۹۵۴ شروع کرد و در طول این سال ها در ۹۵ پروژه سینمایی و تلویزیونی حضور داشته است. بازی در فیلم های «لورنس عربستان» و «دکتر ژیواگو» از شاخص ترین نقش های سینمایی وی به شمار می رود.

از عمر شریف کارگردان، فیلم «موسیو ابراهیم و گل های قرآن» در شصتمین جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد و شیر طلایی جشنواره به خاطر تقدیر از ۵۰ سال فعالیت اش در عرصه سینما به او داده شد. ایام الحلولی (بهترین روزهای ما)، ارض السلام (سرزمین صلح)، سقوط امپراتوری رم، شب ژنرال ها، چه، جزیره اسرارآمیز دکتر نیمو، پلنگ صورتی ضربه متقابل می زند، کلیدهایی به سوی آزادی و سیزدهمین سلحشور از دیگر فیلم هایی هستند که عمر شریف با بازی در آنها توانست به ستاره دهه های ۶۰ و ۷۰ سینمای جهان بدل شود. او به زبان های انگلیسی، یونانی، فرانسوی و عربی مسلط است و این موضوع در کنار قدرت بازیگری اش او را به هنرپیشه ای بین المللی بدل کرده است.

از دیگر فیلم های عمر شریف می توان به سال های خاطره (۱۹۶۸)، بازی فستیوال (۱۹۷۰)، مصر (۱۹۹۸) و صد موزیسین بزرگ (۲۰۰۳) اشاره کرد. او در سال ۱۹۶۵ مستندی درباره فیلم دکتر ژیواگو ساخت. آخرین فیلم به نمایش درآمده اش «هیدالگو» نام دارد که یک وسترن پرتحرک است و ویگو مورتنسن نقش اصلی اش را بازی می کند. شریف به زودی در فیلم «گیلگمش» به کارگردانی راجر کریستین و «بازگشت دزد بغداد» دوچن گرش بازی خواهد کرد.