سه شنبه, ۵ تیر, ۱۴۰۳ / 25 June, 2024
مجله ویستا

لحظه های رویایی برای بچه ها


لحظه های رویایی برای بچه ها

فصل تابستان با کارتون های «تماشاخانه»

با نزدیک‌شدن به فصل تابستان، برنامه «تماشاخانه» انیمیشن‌های جدیدی را آماده پخش کرده است.

این انیمیشن‌ها که عمدتا از تولیدات سال ۲۰۰۷ هستند، هر روز ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه تهران روی آنتن می‌رود.

● موشپزباشی

▪ محصول ۲۰۰۷ آمریکا، ساخته جان پینکاوا و براد برد

رمی، موش جوانی است که علاقه زیادی به آشپزی و ساختن غذاهای جدید دارد اما اعضای خانواده‌اش او را درک نمی‌کنند. او که به‌طور اتفاقی به رستوران آشپز معروف گوستو راه پیدا کرده، به نظافتچی جوانی به نام لینگوینی کمک می‌کند تا سوپی خوشمزه بپزد. این سوپ موجب شهرت نظافتچی جوان می‌شود و او برای ادامه کار خود، با رمی همپیمان می‌شود.

● بری زنبوری

▪ محصول ۲۰۰۷ آمریکا، ساخته سایمون جی اسمیت

بری، زنبور جوانی است که پس از فراغت از تحصیل، خود را در شرایطی می‌بیند که باید تا آخر عمر در کارخانه عسل‌سازی مشغول به کار شود. او برای گریز از این مخمصه، از دنیای کندو خارج شده و تصادفا با دختری به نام ونسا آشنا می‌شود.

بری در طی آشنایی با دنیای انسان‌ها پی می‌برد که آنها عسل زنبورها را به‌عنوان غذا مصرف می‌کنند، بنابراین تصمیم می‌گیرد شکایتی علیه انسان‌ها طرح کند.

● جشن بهاری همراه با رو

▪ محصول سال ۲۰۰۴، ساخته سال اندرو بلیتکف

حیوانات جنگل هادرد ایکروود همگی مشتاق این هستند که با فرارسیدن بهار، جشن عید را برگزار کنند ولی در این میان رابیت با آنها مخالفت می‌کند و می‌خواهد طبق برنامه‌ریزی او پیش بروند و اسمی از عید به زبان نیاورند.

تیگر تصمیم می‌گیرد رابیت را متقاعد کند که به‌خاطر رو کوچولو با جشن آنها مخالفت نکند ولی رابیت همچنان روی تصمیم خودش پافشاری می‌کند تا اینکه با برگشت به زمان گذشته به تیگر دلیل مخالفت خودش را می‌گوید. تیگر متوجه اشتباهشان می‌شود و...

● دوما

▪ محصول ۲۰۰۵ آمریکا، ساخته کارول بالارد

دوما، یوزپلنگی است که مادرش را از دست داده است. زان، پسربچه‌ای است که دوما را پیدا می‌کند. او به همراه پدر و مادرش از دوما مراقبت می‌کند تا اینکه دوما بزرگ می‌شود. اندک‌اندک میان زان و دوما علاقه شدیدی به‌وجود می‌آید. پدر زان پیش از مرگش به فرزند خود متذکر می‌شود که یک حیوان وحشی باید در زیستگاه طبیعی خود زندگی کند. زان پس از مرگ پدر تصمیم به یافتن زادگاه دوما گرفته، راهی سفری پرمخاطره می‌شود. او در راه با مرد سیاهپوستی به نام ریپکونا آشنا می‌شود و با وی طرح دوستی می‌ریزد.

● اسباب‌بازی‌فروشی آقای ماگوریوم

▪ محصول ۲۰۰۷ آمریکا، ساخته زاک هلم

ادوارد ماگوریوم، پیرمرد ۲۴۳ ساله‌ای با عادات عجیب و غریب است و اکنون در پایان عمر خود به اداره یک مغازه اسباب‌بازی می‌پردازد. او با نزدیک‌شدن زمان مرگ، مغازه شگفت‌انگیز خود را به دختر جوانی به نام مالی می‌سپارد تا آن را اداره کند. مالی که آینده خود را مبهم و نامشخص می‌بیند، از قبول این مسوولیت سر باز می‌زند اما در پایان با کمک هنری، حسابدار مغازه به این باور دست می‌یابد که اگر به خود ایمان داشته باشیم، می‌توانیم هر غیرممکنی را ممکن سازیم.

● بزرگ‌ترین شیرین‌کاری کارآگاه گجت

▪ محصول ۲۰۰۵ آمریکا، ساخته ازکیل نورتن

در حالی که کارآگاه گجت برای شرکت در مسابقه بهترین شیرین‌کاری اداره پلیس تلاش می‌کند، کلای بدجنس از زندان فرار می‌کند، این در حالی است که یک تخم پرنده غول‌آسا نیز به سرقت می‌رود. پرنده غول‌آسا سر از تخم درمی‌آورد و «کلا» از آن استفاده می‌کند زیرا غذای پرنده غول‌آسا، فلزات است. در آخر گجت، پرنده را گرفته، تربیت می‌کند و از آن برای شیرین‌کاری‌ها استفاده می‌کند و برنده مسابقه می‌شود و طبق معمول، کلای بدجنس برای عمل شیطانی دیگری نقشه می‌ریزد.در این انیمیشن برای اولین بار کارآگاه گجت و مابقی شخصیت‌های داستان به صورت سه‌بعدی ظاهر شده‌اند.

● آن‌سوی پرچین

▪ محصول ۲۰۰۶، ساخته کمپانی دریم ورکس

عده‌ای از حیوانات وقتی از خواب زمستانی بیدار می‌شوند و قصد پیدا کردن غذا را دارند می‌بینند که دور تا دورشان مملو از خانه و آدم‌هایی است که در کنار آنها زندگی می‌کنند آنها از این اتفاق وحشت می‌کنند.

● پلی به ترابیتیا

▪ محصول ۲۰۰۷ آمریکا، ساخته گایور ساپو

جس نوجوانی است که به علت مشکلات مالی خانواده پرجمعیتش نمی‌تواند به علائق خود یعنی دویدن و نقاشی بپردازد. در مدرسه مورد آزار و اذیت دانش‌آموزان قرار می‌گیرد و در منزل نیز از محبت والدین بی‌نصیب است اما ورود یک همکلاسی جدید به نام لزلی، زندگی او را متحول می‌کند. لزلی دختر بانشاط و خیالپردازی است که جس را با دنیای تخیلی خود «ترابیتیا» آشنا می‌کند و پناهگاهی برای گریز از مشکلات روزمره زندگی برای او به وجود می‌آورد.

● ماشین‌ها

▪ محصول ۲۰۰۶ کمپانی‌های دیزنی و پیکسار، ساخته جان لستر

مک کوئین اتومبیل تندروی مسابقات اتومبیلرانی در مسیر رسیدن به مسابقه نهایی به صورت کاملا اتفاقی از شهری دورافتاده سر در می‌آورد و برای ساکنین آنجا مشکلاتی درست می‌کند. اهالی از وی می‌خواهند تا مشکلات را برطرف نکرده شهرشان را ترک نکند و این در حالی است که مک‌کوئین فرصت چندانی ندارد اما در هر حال او خیابان شهر را بازسازی می‌کند و سر موقع به مسابقه می‌رسد.

● مورچه‌کش

▪ محصول کمپانی برادران وارنر

کودکی که به آزار و اذیت مورچه‌ها می‌پرداخت طی اتفاقی کوچک شده و در حد و اندازه مورچه‌ها می‌شود. با اتفاقاتی که برایش می‌افتد درمی‌یابد که چه اشتباهی را در گذشته مرتکب شده است.

● خرس‌های مهربان در سفر به شهر شوخی‌ها

▪ محصول ۲۰۰۴ آمریکا، ساخته مایک فالوز

در سرزمین خرس‌های مهربان همه به خوبی و خوشی زندگی می‌کردند. اما خرس بامزه با شوخی‌های بیش از حد خود دوستانش را از خود رنجانده بود و همین موضوع باعث شد که خرس بامزه تصمیم بگیرد شهر خرس‌های مهربان را ترک کند و به دنبال جایی بگردد که کسی از شوخی‌های او ناراحت نشود. او به شهر شوخی‌ها رفت،‌جایی که جناب شوخ‌طبع آقا موش شهر کسل می‌خواست جواهرات و رمز شادی شهر شوخی‌ها را با خود به شهر کسل ببرد اما خرس بامزه با کمک بقیه خرس‌های مهربان جواهرات را به شهر شوخی برمی‌گردانند و آقا موش و تمامی اهالی شهر کسل را به جشن مهربانی دعوت می‌کنند.

● خرس‌های مهربان در شهر بازی

▪ محصول ۲۰۰۷ آمریکا، ساخته دیویس دوی

داستان از شهر محبت و مهربانی آغاز می‌گردد؛ شهری زیبا که ساکنین‌اش خرس‌هایی زیبا، ‌خوش‌قلب و بازیگوش با نشانه‌ای روی شکم که آن نشانه‌ها برگرفته از عوامل طبیعی همچون باد، خورشید، باران و... می‌باشند و به خرس‌ها قدرت می‌دهند که در مواقع ضروری و مورد نیاز از نیروی همان عوامل طبیعی برای نفع و مصلحت خود و دوستان استفاده کنند. خرس‌های شهر منتظر افتتاح شهربازی می‌باشند بی‌خبر از اینکه اوپسی با ذاتی دست‌وپاچلفتی مثل همیشه خرابی به بار آورده و شهربازی را به ویرانه‌ای تبدیل نموده. حال مشکل قهرمانان داستان، زمان کم، اندک بودن نفرات و کار زیاد است که باید در کمتر از یک روز شهربازی را به حالت اول درآورند. آنها اوپسی را می‌فرستند تا علائم راهنما را خبر دهد تا سرش گرم شده و خرابی بیشتر به بار نیاورد. از طرفی خرس کوچک و زشتی که با قرار گرفتن در لباس مکانیکی سعی در نمایاندن خود به صورت خرسی بزرگ و باهیبت دارد نقشه شومی در سر می‌پروراند. او به دنبال تصاحب همه نشانه‌های روی شکم خرس‌هاست. او دستگاهی ساخته که این کار را می‌کند ولی برای تکمیل دستگاه به سه نیروی طبیعی نیاز دارد. خورشید، رنگین‌کمان و ابر باران‌زا. پس از شکست در به دست آوردن این اقلام، با حیله و نیرنگ و ریختن طرح دوستی با اوپسی در انتها موفق می‌شود، صاحب نشانه همه خرس‌ها شود ولی همانگونه که خوبی و روشنی همواره بر بدی و تاریکی چیره می‌گردد در انتهای این داستان نیز خرس‌ها به کمک اوپسی بی‌دست و پا صاحب نشانه‌های خود می‌شوند.

● کیمیاگر

▪ محصول ۲۰۰۶ ژاپن، ساخته گورو میازاکی

آرن که پس از کشتن پدر خود و دزدیدن شمشیر او آواره بیابان‌ها شده،‌ مورد حمله گرگ‌ها قرار می‌گیرد، کیمیاگری به نام شاهین او را نجات می‌دهد و همراه خود به سفر می‌برد. آنها پس از مشاهده شهر هرت که در آن برده‌فروشی مرسوم است در منزل زنی پناه می‌گیرند. از سویی کیمیاگر خبیثی به نام تارتن که سابقه دشمنی با شاهین را دارد درصدد است راز زندگی ابدی را پیدا کرده انتقام خود را از شاهین بگیرد. به همین دلیل زن و آرن را به گروگان گرفته، شاهین را با این ترفند به دام می‌اندازد.

● لایول جنگجوی مهربان

▪ این انیمیشن شامل دو نمایش است

خلاصه داستان قسمت اول: گروهی وایکینگ یاغی و دزد دریایی می‌باشند که استثنائا یکی از آنان جوانی به نام لایول سعی در برگرداندن آنچه دوستانش به غارت برده‌اند، دارد. او در پی پس دادن آنها به صاحبان اصلی که صومعه‌ای کوچک با کشیشی پیر و عده‌ای راهب هستند، می‌باشد. نهایتا او به دوستان شریر خود ثابت می‌کند با بخشیدن و شراکت می‌توانند دوستان خوب و مهربانی بیابند. این داستان سعی در بیان مزایای معنوی شریک شدن و کمک به نیازمندان دارد.

خلاصه داستان قسمت دوم:داستان مربوط به پادشاهی ساده‌لوح و مشاور مکار و فریبکار او می‌شود. پادشاه به دلیل سرپیچی ملکه از دستورش او را از دربار اخراج می‌کند و به دنبال ملکه جدید می‌گردد. استر دختری خوب و از خانواده‌ای معمولی به عنوان ملکه انتخاب می‌شود. استر پسر عمویی به نام مورتیگای دارد که از سربازان محافظ دربار بوده و مورد نفرت معاون شاه است.شاه و معاونش از نسبت استر و مورتیگای بی‌خبر هستند. طی سوءقصدی به جان شاه، مورتیگای جان شاه را نجات می‌دهد، ولی معاون از بیم محبوب شدن مورتیگای در خاطر شاه درصدد چیدن پاپوشی برای او برمی‌آید و بالاخره موفق به جلب رضایت شاه می‌شود. ولی مورتیگای که مردی با ایمان است از استر تقاضای کمک می‌کند و استر با تکیه بر ایمانش نسبت به پروردگار و راستی و درستی سرانجام شاه را از حقیقت آگاه و دست معاون او را رو می‌کند.

● مدفن کرم‌های شب‌تاب

جنگ جهانی دوم است و نیروهای اشغالگر آمریکا خاک ژاپن را به محاصره خود درآورده‌اند و آنها از انواع جنگ‌افزارهای مهلک برای نابودی مردم ژاپن استفاده می‌کنند.در این بین پسر نوجوانی به نام «سیتا» طی یک بمباران از خانواده دور می‌افتد، او مسوولیت خطیر نجات جان خواهر کوچکش «ست سوکو» را به عهده دارد. گفته می‌شود، این فیلم بهترین اقتباس ممکن از جنگ خانمان‌سوز آمریکا و ژاپن است.

● ملاقات با خانواده رابینسون

▪ محصول ۲۰۰۷ آمریکا. ساخته استفان جی اندرسون

لوئیس پسر بچه یتیمی است که در یتیم‌خانه بزرگ شده است. او که ذهنی خلاق دارد همواره در فکر اختراع اشیایی برای بهبودی آینده است. هم‌اتاقی او، گوب که در طول زندگی خود با شکست و سرخوردگی مواجه بوده است، در سن بلوغ به این نتیجه می‌رسد که عدم کامیابی او به خاطر شب‌زند‌ه‌داری‌های هم‌اتاقی سابقش لوئیس بوده است. او به کمک ماشین زمان به گذشته بر می‌گردد تا انتقام خود را از لوئیس گرفته،‌ آینده او را خراب کند. در این میان ویلیر، پسر لوئیس در آینده، به کمک پدر نوجوان خود می‌شتابد.

● فصل موج‌سواری

▪ محصول ۲۰۰۷ آمریکا،ساخته‌اش‌یراتان

کودی ماوریک پنگوئن ۱۷ ساله‌ای است که به شدت به موج‌سواری علاقه دارد. او که در کودکی پدر خود را از دست داده است، با قهرمان موج‌سواری آن زمان یعنی زی بزرگ، آشنا می‌شود و از وی گردنبندی را به عنوان یادگاری دریافت می‌کند. از این پس کودی همیشه در این فکر است که بتواند روزی مانند ورزشکار محبوب خود موج‌سواری کند و برنده مسابقات شود. او به این امید راهی مسابقات «یادبود زی بزرگ» می‌شود اما در آنجا به جای برنده شدن در مسابقه و بردن جایزه، به چیزهای مهم‌تری دست می‌یابد.

● جنگل سحرآمیز

▪ محصول ۲۰۰۱ اسپانیا، ساخته مشترک آنخل دلاکروز و ماتولو گومز

توپی، موش کور کوچکی است که عاشق لیندا شده است اما به‌خاطر ترسو بودنش نمی‌تواند جان دوست خود را نجات دهد. زن ارباب محل که می‌خواهد از پوست موش‌های کور پالتوی جدیدی بدوزد دستور می‌دهد تا همه موش‌های کور جنگل را بگیرند. تنها توپی زندانی نمی‌شود، او پس از مشورت با درخت بلوط به سمت خانه ارباب می‌رود و آنجا به کمک دوستانش یعنی موش‌های خانگی و نیز شب‌تاب و گربه سفید موفق می‌شود همه موش‌های کور را نجات دهد. حیوانات پس از پیروزی بر انسان‌ها آرزو می‌کنند که دیگر انسان را نبینند.