شنبه, ۲ تیر, ۱۴۰۳ / 22 June, 2024
مجله ویستا

نارسایی کلیه و روزه داری (آیا بیماران کلیوی می توانند روزه بگیرند؟)


همانطور که روزه داری برای افراد سالم می‌تواند مزیت‌هایی برای سلامت عمومی بدن به همراه داشته باشد در افراد ناسالم و مبتلا به بیماری‌های خاص می‌تواند نتیجه عکس داشته و وضعیت آن‌ها را از نظر جسمی بدتر کند. بهتر است بیماران قبل از اقدام برای روزه گرفتن حتما در این زمینه تحقیق کرده و از مضر نبودن روزه برای سلامتی‌شان اطمینان پیدا کنند. اگر درباره نارسایی کلیه و روزه داری اطلاعات کمی دارید و می‌خواهید بدانید روزه گرفتن برای شما مضر است یا خیر با "ستاره" همراه شوید.


	نارسایی کلیه و روزه داری (آیا بیماران کلیوی می توانند روزه بگیرند؟) | وب


کلیه‌ها مسؤول تنظیم و پالایش بدن هستند و املاح و آب اضافی بدن را جمع‌آوری و به صورت ادرار دفع می‌نمایند. کلیه‌ها در تولید ویتامین D و همچنین در خون‌سازی نقش مهم و موثری دارند .چنانچه کلیه‌ها عملکرد خود را از دست بدهند سموم و برخی عناصر در بدن انباشته شده و خطرات جدی برای فرد ایجاد می‌کند. مصرف زیاد مایعات باعث می‌شود تا حجم ادرار افراد به اندازه کافی باشد و مواد زائد بدن در کلیه‌ها ته‌نشین و مشکل‌ساز نشده و حتی مجاری ادراری و مثانه را نیز درگیر نکند.

نارسایی کلیه و روزه داری

چون نارسایی کلیه می‌تواند بر تغلیظ ادرار تاثیر بگذارد،‌ بنابراین برخی از این بیماران، به‌خاطر بالا رفتن حجم ادرار و عدم توانایی در تغلیظ کردن آن، دچار تشنگی شدید در طول روز می‌شوند. با این حساب، تشنگی، ضعف و افت فشار شدید در چنین افرادی،‌ از جمله موارد منع روزه‌داری در آنها است. بیماران مبتلا به سنگ کلیه ، باید حداقل روزی ۲ تا ۲.۵ لیتر آب و مایعات بنوشند که این توصیه در زمان روزه‌ داری، عملا قابل اجرا نخواهد بود. چنانچه مبتلا به بیماری سنگ کلیه هستید روش‌های سنتی برای درمان آن وجود دارد. برای آشنایی با این روش‌ها به لینک زیر بروید.


درمان سنگ کلیه در طب سنتی


اینکه افراد مبتلا به نارسایی کلیه باید روزه بگیرند یا نه به درجه بیماری بستگی داشته و لازم است حتما در این خصوص با پزشک متخصص مشورت شود. به طور کلی این بیماری سه حالت خفیف متوسط و شدید را داراست که برای آن‌ها تقسیم‌بندی کلی زیر را خواهیم داشت:

نارسایی کلیه و روزه داری در افراد با نارسایی خفیف کلیه

اگر فرد نارسایی خفیف کلیه دارد می‌تواند روزه داری نماید ولی از مصرف مایعات زیاد نباید غفلت کند. باید قبل از شروع ماه مبارک رمضان، با پزشک خود درباره تغییرات احتمالی دوز و ساعت مصرف داروهایشان مشورت کنند. به‌علاوه، چند روز اول ماه رمضان را روزه بگیرند و اگر مشکلی برایشان پیش نیامد یا بیماری‌شان تشدید نشد، به روزه‌ داری ادامه بدهند.

توجه: چنانچه بیماران مبتلا به نارسایی خفیف کلیوی فعالیت سنگینی در طول روز دارند، مثلا کارگر ساختمان هستند هم نمی‌توانند شرایط روزه‌داری را در روزهای گرم تابستان تحمل کنند و احتمالا دچار مشکلاتی خواهند شد.

نارسایی کلیه و روزه داری در افراد با نارسایی متوسط و شدید کلیه

اگر نارسایی کلیه متوسط یا شدید باشدتصممی برای روزه گرفتن به تشخیص متخصص کلیه و مجاری ادراری (ارولوژی) یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری (اندوارولوژی) است، بهتراست به علت اینکه محدودیت مایعات باعث تشدید بیماری می‌شود و همچنین بخاطر مصرف مایعات فرد روزه نگیرد.

توصیه برای افراد روزه داری که مبتلا به بیماری کلیه هستند

در رژیم غذایی این افراد لازم است از گوشت، نمک و چربی به میزان بسیار كم استفاده شود. استعمال سیگار نیز برای این بیماران مضر است. در مواردی كه امكان سنگ‌‌سازی كلیه وجود دارد، لازم است هنگام سحر و افطار از آب و مایعات زیاد استفاده شود.

نکاتی برای داشتن کلیه‌های سالم در ماه رمضان

  • از خوردن ناگهانی زیاد هنگام افطار اجتناب نموده و تدریجا افطار نمایید.
  • سبک افطار نمایید و بیشتر از مایعات، سوپ و میوه‌ها بعد از افطار و قبل از سحری استفاده کنید.
  • ورزش و فعالیت بدنی بهتر است به بعد از ظهر و نزدیکی افطار موکول شود.
  • با مصرف مایعات و یا هندوانه هر دو ساعت بعد از افطار رنگ ادرار خود را شفاف نگهدارید.
  • از مصرف شیرینی از قبیل زولبیا با حجم زیاد اجتناب نمایید.
  • هر دو ساعت بعد از افطار، یک لیوان آب و یا چای کم رنگ مصرف نمایید.
  • نگران سوزش ادرار در ماه رمضان نباشید؛ علت آن عدم مصرف آب در طول روز می‌باشد.

تحقیقات نشان داده كه تغذیه و چاقی می‌توانند عامل ایجاد فشار خون بالا و به دنبال آن تخریب و نارسایی كلیه شوند. به این ترتیب به منظور جلوگیری از پیشرفت نارسایی كلیه، اصلاح عادات زندگی و الگوی تغذیه ‌ای و همچنین مصرف اصولی داروها توصیه می‌شود.

گردآوری: مجله اینترنتی وب