دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ / Monday, 22 January, 2018

یونسکو و سکوت در برابر جنایت علیه میراث بشریت‌


یونسکو و سکوت در برابر جنایت علیه میراث بشریت‌
صهیونیست‌ها دور تازه ای از اقدامات نژادپرستانه خود را برای هتک حرمت و تخریب مسجد الاقصی در حالی آغاز کرده‌اند که بتازگی سالگرد اقدام جنون‌آمیز صهیونیست‌های افراطی را در به آتش کشیدن این مسجد مبارک ، پشت سر گذاشتیم.
صهیونیست‌ها که در پی یافتن هیکل سلیمان و بناهای مورد ادعای خود از سال‌ها پیش به حفر تونل در اماکن مشرف به مسجد الاقصی اقدام کرده بودند ، اینک بی پرواتر از گذشته بر این اقدامات جنون آمیز دامن زده‌اند و با کندن تونل‌هایی عمیق و طولانی در باب المغاربه و نزدیکی دیوار غربی مسجد معروف به دیوار براق ، نخستین قبله مسلمانان جهان را در آستانه تخریب قرار داده‌اند ، چرا که این حفاری‌ها باعث سست شدن پی‌های مسجد و تخریب بافت تاریخی این بنای مبارک شده است.
این‌گونه اقدامات تاکنون با وجود اعتراض‌های گسترده محافل فکری و فرهنگی جهان اسلام و نیز هشدارهای بین‌المللی به رژیم اشغالگر ادامه داشته است و به نظر می‌رسد اسرائیل در شرایط کنونی که بحران های شدید داخلی ناشی از شکست های بین‌المللی را تجربه می‌کند ، نابود کردن نشانه‌های تعلق بیت‌المقدس به مسلمانان را برای تبدیل این شهر به پایتخت رژیم غاصب تحت حمایت نامزدهای ریاست جمهوری آینده آمریکا به عنوان راهی برای بازیابی ابهت از دست رفته برگزیده است.
در همین حال ، صهیونیست‌ها در اقدام دیگری با تهاجم به دفتر موسسه الاقصی در شهر «ام الفحم» در داخل اراضی موسوم به خط سبز ، این دفتر را تعطیل کردند و مدارک و اشیای تاریخی و نقشه و تصاویر و نوشته‌های ارزشمندی را درخصوص تاریخ مسجدالاقصی و جنایات اشغالگران به یغما بردند.
این اقدامات، نشان‌دهنده دور تازه‌ای از تلاش‌های این رژیم برای پیشبرد اهداف خود در پاک کردن نشانه‌های اسلامی‌ از مسجد الاقصی و مصادره تاریخ فلسطین پس از اشغال این سرزمین به‌منظور حل و فصل موضوع قدس به عنوان یکی از بحث برانگیزترین موضوعات جاری در بحران فلسطین از طریق اقدامات تخریبی است.
مسجد الاقصی که به تصریح قرآن مجید ، خود و پیرامونش از سوی خداوند کریم برکت داده شده است ، خط قرمز مسلمانان سراسر جهان است و هیچ مسلمانی نیست که در برابر هتک حرمت یا در بدترین وضعیت تخریب این بنای مبارک سکوت کند.
در این میان، یونسکو به عنوان پاسدار میراث تاریخی و بشری و سازمانی، باید به دور از مصلحت‌اندیشی‌های سیاسی از مواریث بشریت حمایت و به مسوولیت تاریخی خود در این خصوص عمل کند و با کنار گذاشتن سکوت منفعلانه خود در برابر تحرکات صهیونیست‌ها ، اقدامات عملی را برای تحت فشار قرار دادن آنها جهت پایان بخشیدن به اقدامات جنون‌آمیزشان، آغاز کند. بر این اساس، اعضای مسلمان این سازمان بین‌المللی باید بیش از گذشته به فعالیت خود سرعت و تحرک بخشند.

آرش شفاعی‌

منبع : روزنامه جام‌جم

مطالب مرتبط

تروریسم دولتی اسرائیل


تروریسم دولتی اسرائیل
چه تفاوتی بین تروریسم دولتی و تروریسمی که افراد منفرد مرتکب می شوند وجود دارد؟ اگر این تفاوت را درک کنیم می توانیم پیامدهای دهشتناک سیاست ایالات منحده در خاورمیانه را نیز بفهمیم. تروریسم دولتی اسرائیل، دفاع از خود تلقی می شود، در حالی که حملات موشکی حماس و حملات انتحاری مبارزان فلسطینی تروریسم خوانده می شود.
همانند تعریف تروریسم، تعریف تروریسم دولتی نیز از اجماع لازم در میان صاحب نظران امر برخوردار نیست. البته تروریسم دولتی انواع مختلفی دارد که از آن جمله است تروریسم دولتی نظامی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و غیره. امروزه انواع دیگری از تروریسم دولتی غذایی و بهداشت جسمانی نیز به وجود آمده است.
آنچه در این نوشته مد نظر است تروریسم دولتی نظامی می باشد.
تروریسم روشی خشونت آمیز است که توسط اشخاص، گروهها، و یا بازیگران دولتی به وقوع می پیوندد و اهداف آن بیشتر سیاسی است.
بر همین اساس حملات اخیر اسرائیل به نوار غزه نیز هدفی جز از بین بردن حماس و شکستن مقاومت مردم فلسطین ندارد. در واقع تروریسم عملی هدفمند است که می خواهد با استفاده از خشونت ، ترسی در دل مردم انداخته و از این طریق بازیگران آن به هدف یا اهداف خود برسند. بدین سان هر عمل خشونت آمیزی که توسط دولتها انجام می پذیرد تروریسم نیست. نکته مهمی که باید به خاطر داشت این است که هدف تروریسم فراتر از آسیب های جسمی است که به مردم وارد می شود.
به طور کلی سه نوع تروریسم دولتی در رفتار سیاست خارجی قابل تشخیص است:
۱) دیپلماسی تروریستی زورگویانه؛ برخورد ایالات متحده با دولت عراق در قبولاندن توافقنامه امنیتی از این جمله است.
۲) تروریسم دولتی پنهان؛
۱-۲) تروریسم دولتی مخفیانه؛ بدین معنی که یک دولت، مشارکت مستقیم در از بین بردن دولت دیگر داشته باشد. حمله اسرائیل به نوار غزه و تحت فشار قرار دادن دولت مردمی حماس از این جمله است.
۲-۲) تروریسم حمایتی دولتی؛ در این نوع، گروههائی استخدام می شوند تا در قلمرو دولتهای دیگر عملیات تروریستی انجام دهند. حمایت پاکستان از لشگر طیبه در این دسته جای می گیرد.
۳) تروریسم جایگزین؛ در این روش یک دولت از گروه یا دولت دیگر برای پیش بردن حملات تروریستی حمایت می کند. حمایت آمریکا از اسرائیل از این نوع می باشد.
عده ای از کارشناسان بر این باور هستند که تروریسم دولتی بعد از جنگ جهانی دوم شروع شد. اقدام ایالات متحده در حمله اتمی به ‍ژاپن، اگر چه در یک جنگ اتفاق افتاد، اما بمباران هیروشیما و ناکازاکی، تنها موردی است که یدر آن ،یک دولت از بمبهای هسته ای علیه مردم استفاده می کند. این عمل می تواند بزرگترین نماد تروریسم دولتی در قرن بیستم لقب بگیرد. اولین شخصی که اصطلاح تروریسم دولتی را وارد ادبیات علوم سیاسی کرد، نوام چامسکی بود. به نظر او از نظر اخلاقی تروریسم دولتی به مراتب بدتر از تروریسم غیر دولتی است.
به چند دلیل تروریسم دولتی غیر اخلاقی تر از تروریسمی است که توسط اشخاص و گروهها اتفاق می افتد. اول اینکه، در این نوع از تروریسم افراد بیشتری جان خود را از دست می دهند. دوم اینکه تروریسم دولتی مخفیانه تر از انواع دیگر آن به وقوع می پیوندد. سوم اینکه بر خلاف گروههای تروریستی غیر دولتی، دولتها امضا کنندگان حقوق بین الملل بوده و متعهد به احترام به حقوق دیگران هستند. و سرانجام اینکه گروههای تروریستی غیر دولتی، در اغلب موارد زمانی دست به اعمال تروریستی می زنند که هیچ راه مسالمت آمیزی برای آنها باقی نمانده است، اما دولتهای حامی تروریسم می توانند از راههای دیپلماتیک و غیر خشونت آمیز ، به اهداف خود برسند.
کشتار بی دفاع مردم فلسطین نیز، از زمان تاسیس اسراییل ، نمودی آشکار از تروریسم دولتی است. این رژیم در بیش از شصت سال اشغالگری همچنان به تروریسم دولتی خود ادامه می دهد. صهیونیستها با استفاده از ترفندهای مذهبی چنین وانمود می کنند که ِاعمال این همه خشونت در فلسطین، برای تحقق اهداف و اعتقادات مذهبی قوم یهود بوده است. بر همین اساس نیز – با استفاده از حمایتهای همه جانبه ایالات متحده- سعی دارند تا در محافل بین المللی با ماسک دینی و مذهبی، اعمال ضد انسانی خود را توجیه و کشورهای دیگر را به طرفداری از خود مجاب کنند.
به رغم برخورداری از اهرمهای قدرت جهانی از قبیل بنگاههای مالی و تبلیغاتی، این رژیم از عدم مشروعیت در میان کشورهای منطقه و مسلمانان رنج می برد. بدین سان بقا و امنیت خود را وسیله و توجیهی برای هر گونه تجاوز و توسعه طلبی و سرکوب و تهدید دیگران قرار می دهد.
هدف اسرائیل از دست زدن به تروریسم دولتی، تاٴثیر گذاری بر محیط بین الملل و دست یافتن به خواسته های خود است. اما همانطور که حمله اسرائیل به جنوب لبنان، مصداق بارز تروریسم دولتی بود، حمله به نوار غزه نیز در همین قالب جای می گیرد. اما در لبنان به هدف خود نرسید و در غزه نیز بر خلاف تصورش هنوز به اهداف خود نرسیده و ظواهر امر نشان می دهد که بعید است برسد.
با این حال، عدم وحدت و هماهنگی در جهان اسلام در مقابل توسعه طلبی ها و جنایتهای رژیم اسرائیل، از سوی سران کشورهای اسلامی، و به ویژه کشورهای عرب منطقه عامل اصلی پایداری تروریسم دولتی اسرائیل است.
بی شک اگر کشورهای اسلامی به یک اتفاق نظر در دفاع از مردم مظلوم فلسطین برسند، این جنایتها خاتمه خواهد یافت. اما افسوس که سکوت این کشورها و حتی امتناع دولت حسنی مبارک از باز کردن گذر گاه مابین مصر و نوار غزه، و در کنار آنها حمایت غرب، اسرائیل را به تداوم استفاده از تروریسم راغب تر کرده است.
آیا رهبران عرب در ماجرای تروریزم اسراییلی علیه زنان و کودکان فلسطینی ، فقط سکوت کرده اند یا همکاری هدفمندانه دارند؟!

وبگردی
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
کتابت قرآن روی بدنه یک کاردستی کشتی و نامیدن آن به سفینة النّجاة !
کتابت قرآن روی بدنه یک کاردستی کشتی و نامیدن آن به سفینة النّجاة ! - گزارشی از تصویری که چند روز پیش توسط برخی در فضای مجازی با نام قرآن طلا انتشار یافت
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها