پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Thursday, 26 April, 2018

یونسکو و سکوت در برابر جنایت علیه میراث بشریت‌


یونسکو و سکوت در برابر جنایت علیه میراث بشریت‌
صهیونیست‌ها دور تازه ای از اقدامات نژادپرستانه خود را برای هتک حرمت و تخریب مسجد الاقصی در حالی آغاز کرده‌اند که بتازگی سالگرد اقدام جنون‌آمیز صهیونیست‌های افراطی را در به آتش کشیدن این مسجد مبارک ، پشت سر گذاشتیم.
صهیونیست‌ها که در پی یافتن هیکل سلیمان و بناهای مورد ادعای خود از سال‌ها پیش به حفر تونل در اماکن مشرف به مسجد الاقصی اقدام کرده بودند ، اینک بی پرواتر از گذشته بر این اقدامات جنون آمیز دامن زده‌اند و با کندن تونل‌هایی عمیق و طولانی در باب المغاربه و نزدیکی دیوار غربی مسجد معروف به دیوار براق ، نخستین قبله مسلمانان جهان را در آستانه تخریب قرار داده‌اند ، چرا که این حفاری‌ها باعث سست شدن پی‌های مسجد و تخریب بافت تاریخی این بنای مبارک شده است.
این‌گونه اقدامات تاکنون با وجود اعتراض‌های گسترده محافل فکری و فرهنگی جهان اسلام و نیز هشدارهای بین‌المللی به رژیم اشغالگر ادامه داشته است و به نظر می‌رسد اسرائیل در شرایط کنونی که بحران های شدید داخلی ناشی از شکست های بین‌المللی را تجربه می‌کند ، نابود کردن نشانه‌های تعلق بیت‌المقدس به مسلمانان را برای تبدیل این شهر به پایتخت رژیم غاصب تحت حمایت نامزدهای ریاست جمهوری آینده آمریکا به عنوان راهی برای بازیابی ابهت از دست رفته برگزیده است.
در همین حال ، صهیونیست‌ها در اقدام دیگری با تهاجم به دفتر موسسه الاقصی در شهر «ام الفحم» در داخل اراضی موسوم به خط سبز ، این دفتر را تعطیل کردند و مدارک و اشیای تاریخی و نقشه و تصاویر و نوشته‌های ارزشمندی را درخصوص تاریخ مسجدالاقصی و جنایات اشغالگران به یغما بردند.
این اقدامات، نشان‌دهنده دور تازه‌ای از تلاش‌های این رژیم برای پیشبرد اهداف خود در پاک کردن نشانه‌های اسلامی‌ از مسجد الاقصی و مصادره تاریخ فلسطین پس از اشغال این سرزمین به‌منظور حل و فصل موضوع قدس به عنوان یکی از بحث برانگیزترین موضوعات جاری در بحران فلسطین از طریق اقدامات تخریبی است.
مسجد الاقصی که به تصریح قرآن مجید ، خود و پیرامونش از سوی خداوند کریم برکت داده شده است ، خط قرمز مسلمانان سراسر جهان است و هیچ مسلمانی نیست که در برابر هتک حرمت یا در بدترین وضعیت تخریب این بنای مبارک سکوت کند.
در این میان، یونسکو به عنوان پاسدار میراث تاریخی و بشری و سازمانی، باید به دور از مصلحت‌اندیشی‌های سیاسی از مواریث بشریت حمایت و به مسوولیت تاریخی خود در این خصوص عمل کند و با کنار گذاشتن سکوت منفعلانه خود در برابر تحرکات صهیونیست‌ها ، اقدامات عملی را برای تحت فشار قرار دادن آنها جهت پایان بخشیدن به اقدامات جنون‌آمیزشان، آغاز کند. بر این اساس، اعضای مسلمان این سازمان بین‌المللی باید بیش از گذشته به فعالیت خود سرعت و تحرک بخشند.

آرش شفاعی‌

منبع : روزنامه جام‌جم

مطالب مرتبط

خروج اسرائیل از مدار صلح

خروج اسرائیل از مدار صلح
خبرهای رسیده از فلسطین به گونه ای است که گمان می رود جنجال تازه ای در روابط اسرائیل و فلسطینی ها به وجود آمده است. درحالی که این روزها همه توجهات رسانه های خبری متوجه وقایع غزه و مسئله ی آتش بس احتمالی میان اسرائیل و حماس معطوف شده است، در آن سوی دیگر سرزمین های فلسطینی حوادث دیگری در جریان است که چندان توجهی از سوی رسانه های خبری به آن ها نمی شود. رژیم صهیونیستی در جدید ترین اقدام خود در راستای سیاست گسترش شهرک های یهودی نشین قسمت های جدیدی از کرانه ی باختری رود اردن را ضمیمه ی سرزمین های اشغالی خود کرده است. مناطق تصرف شده ی اخیر چیزی در حدود ۴۲۵ جریب تخمین زده شده اند و در نواحی مهم جنوبی بیت المقدس قرار دارند که در صورت عدم خروج از این نواحی ارتباط قسمت های عمده ای از کرانه ی باختری با قدس شرقی (پایتخت دولت مستقل فلسطینی) قطع خواهد شد. تلاش های به عمل آمده از سوی دولت خودگردان و همچنین مالکان این اراضی تا کنون هیچ نتیجه ای را در پی نداشته است.
آن چه که در این نوشتار بدان توجه شده است نتایج و پیامدهای این اقدام جدید رژیم صهیونیستی است که در آن سعی شده است مهم ترین تاثیرات آن را مخصوصا در فرایند صلح خاورمیانه مورد بحث و بررسی قرار دهد.
هر چند انتشار خبر فوق با محکومیت بسیاری از کشورهای عربی مواجه شد لکن در نهایت چندان مشکلی را تا کنون برای اسرائیلی ها در منطقه بوجود نیاورده است. اما با یک نگاه واقع بینانه تر متوجه خواهیم شد که این اقدام رژیم صهیونیستی فقط دامنه های بحران را برای خود این رژیم افزایش داده است. اسرائیلی ها سال هاست که از ناحیه ی کرانه ی باختری رود اردن خیالی آسوده دارند و هیچ گونه مشکلی تاکنون از ناحیه ی دولت خودگردان مستقر در کرانه ی باختری متوجه تل آویو نبوده است. اما این اقدام اخیر از یک سو اعتبار دولت خودگردان را در دفاع از حقوق ساکنان کرانه ی باختری زیر سوال برده و از سوی دیگر نیز توجهات را به سمت حماس و گزینه های مبتنی مقاومت معطوف کرده است. به عبارتی دقیق تر با حرکت جدید اسرائیل موازنه ی به وجود آمده میان گروه های فلسطینی بعد از جنگ ۲۲ روزه بیش از پیش به نفع جناح مقاومت و به ضرر جریان های طرفدار سازش تمام شده است. دولت خود گردان با وقوف به این مسئله و دراعتراض به این اقدام رژیم صهیونیستی توقف مذاکرات صلح را اعلام کرده است. سخنگوی دولت خودگردان با اعلام این که دولت خودگردان زمانی مذاکرات صلح را مجددا آغاز خواهد کرد که اسرائیل از اراضی فوق الذکر خارج شده باشد. مقامات اسرائیلی هم تا کنون واکنش مشخصی به این موضع جدید دولت خود گردان نشان نداده اند و با نوعی بی اعتنایی با آن برخورد کرده اند و با این حساب به نظر می رسد که تلاش های دولت خودگردان در راستای معضل جدید کاملا بی اثر باشد. دولت خود گردان یک راه دیگر برای فشار آوردن به اسرائیل دارد و آن هم فشار آوردن به برخی ناظران بین المللی و یاد آوری کردن تعهدات اسرائیل در قبال دولت خودگردان می باشد امری که گمان می رود از سوی دولت خودگردان بیش از پیش جدی گرفته شود ولی با توجه به سابقه ی اسرائیل در طول شصت و یک سال اخیر و همچنین قدرت گیری راستگرایان افراطی در این رژیم گمان نمی رود که این اقدام نیز چندان تغییری در شکل قضیه به وجود آورد.
سوای از مسئله ی فوق، این حرکت اخیر اسرائیل از تمامی طرح های صلح ارائه شده توسط ناظران بین المللی صلب خاصیت کرده است. در قوانین بین المللی و مخصوصا توافق نامه هایی که تا کنون پیرامون مسئله ی فلسطین مطرح شده اند، اسرائیل را از هر گونه تصرف و ضمیمه کردن نواحی فلسطینی منع کرده است. لذا اقدام اخیر اسرائیل حرکتی کاملا در جهت مخالف با مصوبات و معاهدات بین المللی ارزیابی می شود. تمامی طرح هایی که تا کنون در راستای صلح فلسطین ارائه شده اند، توقف شهرک سازی و خروج اسرائیل از سرزمین های ۱۹۶۷را به عنوان مقدمه ی صلح مطرح کرده اند و اسرائیل نیز در چند اجلاس صلح به نحوی این مفاد را پذیرفته بود لکن به نظر می رسد که اقدام اخیر اسرائیل پشت پا زدن به تمامی تعهداتی است که در کنفرانس های صلح به جامعه ی بین المللی عمل به آن ها را متعهد شده بود. شواهد و قراینی متعددی وجود دارد که نشان می دهد اسرائیل دیگر تمایلی به ادامه مذاکرات صلح با فلسطینی ها ندارد و آن چه که در چند سال گذشته به عنوان حضور اسرائیل درمذاکرات صلح شاهد بوده ایم چیز بیشتری جز یک نمایش سیاسی با هدف صلح طلب نشان دادن این رژیم چیزی نبوده است.
در مجموع به نظر می رسد که شرایط جدیدی در حال حاکم شدن برفضای منطقه است. کاهش نفوذ جریان های میانه در اسرائیل، بازگشت راستگرایان افراطی به کنست تل آویو، پیروزی سلاح مقاومت در بحران ۲۲ روزه ، به نتیجه نرسیدن تلاش های دیپلماتیک حماس در قاهره و اقدام اخیر اسرائیل در تصرف نواحی جدید فلسطینی و... همه و همه اوضاع را به سمت و سویی سوق می دهند که بحران موجود را بیش از پیش پیچیده تر خواهند کرد. عدم خروج اسرائیل از نواحی یاد شده جنبش فتح را به نحوی رو در روی اسرائیل قرار خواهد داد. به عبارتی دقیق تر فتح و دیگر اعضای ساف، راهی جز رو در رویی با اسرائیل برای بازگرداندن اعتبار گذشته ی خود ندارند. در غیر این صورت ساف با یک اختلاف نظر جدی در تشکیلات سازمانی خود مواجه خواهد شد که مشروعیت و خاصیت این سازمان را به شدت زیر سوال خواهد برد.

وبگردی
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده خود هستید !
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده خود هستید ! - به فرض محال که اطلاعات مردم مورد سوءاستفاده کشورهای دیگر قرار بگیرد، برای‌شان پیامد امنیتی مستقیمی ندارد. بسیاری از کاربران ایرانی در تلگرام به دریافتن و فرستادن اخبار و طیفی از جوک‌ها (از سیاسی گرفته تا خانوادگی) می‌پردازند. این مسائل هم برای کشورهای دیگر اهمیتی ندارد (البته اگر از تحلیل محتوا و کاربردهای بعدی‌شان بگذریم) و نمی‌تواند پیامد مستقیمی برای کاربر ایرانی داشته باشد. اما همین اطلاعات چنانچه…
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم !
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم ! - روغن های نباتی را خوب بشناسید. سخنان یک تولید کننده سابق روغن نباتی.
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!