پنجشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 30 May, 2024
مجله ویستا

مجید انتظامی


مجید انتظامی
مجید انتظامی فرزند عزت الله انتظامی، بازیگر بزرگ سینمای ایران است. او ۱۷ اسفند سال ۱۳۲۶ در تهران به دنیا آمد. از همان کودکی با دو برادرش به تحصیل موسیقی پرداخت و سپس برای ادامه تحصیل به آلمان سفر کرد و در دانشگاه برلین نزد استادانی همچون کارل اشتاین به فراگیری موسیقی پرداخت.
انتظامی فارغ التحصیل کنسرواتوار برلین است. در آلمان و فرانسه علاوه بر اجراهای تکنوازی با ساز تخصصی اش «ابوا» به عنوان نوازنده با ارکستر سمفونیک برلین و ارکستر فیلارمونیک آلمان غربی همکاری می کرد.
در سال ۱۳۵۳ به ایران بازگشت و علاوه بر همکاری با ارکستر سمفونیک تهران، به تدریس در دانشکده موسیقی دانشگاه تهران و هنرستان عالی موسیقی پرداخت. او در سال ۱۳۵۶ با آهنگسازی برای فیلم کوتاه «زال و سیمرغ» کار علی اکبر صادقی وارد سینما شد. در همان سال برای «سفیر سنگ» مسعود کیمیایی آهنگ ساخت. مجید انتظامی تاکنون برای ۷۸ فیلم سینمایی موسیقی متن نوشته و در اجرای بعضی به عنوان نوازنده هم حضور داشته است. او علاوه بر این، در دیگر حوزه های موسیقی هم آثاری خلق کرده است که از آن میان می توان به سمفونی آزادی خرمشهر اشاره کرد.
انتظامی در جشنواره فیلم فجر برای فیلم های «بای سیکل ران»، «آژانس شیشه ای» و «روز واقعه» سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن را از آن خود کرد. همچنین در بیست و یکمین جشنواره فجر سیمرغ بلورین بهترین دستاورد هنری برای ساخت موسیقی «دیوانه ای قفس پرید» به او تعلق گرفت. «ناصرالدین شاه آکتور سینما»، «از کرخه تا راین»، «نون و گلدون» و «اعتراض» هم در دوره های مختلف جوایزی را به خود اختصاص داده اند. انتظامی برای «بوی پیراهن یوسف»، «مریم مقدس»، «دستفروش»، «طبل بزرگ زیر پای چپ» و «جایی برای زندگی» و ده ها فیلم دیگر موسیقی متن ساخته است.
منبع : روزنامه کارگزاران