چهارشنبه, ۲۳ خرداد, ۱۴۰۳ / 12 June, 2024
مجله ویستا


Tool


Tool
گروه تول یکی از بزرگترین گروههای جنبش Progressive Metal ( متال مترقی ) است . این گروه در سال ۱۹۹۰ توسط آدام جونز adam jones ( گیتاریست ) ، ماینارد جیمز کین maynard james keenan ( خواننده ) ، پال دَمور ( باسیست ) و دنی کَری danny carey ( درامر ) در لوس آنجلس شکل گرفت .
پیشتاز آنها ( مای نارد جیمز کین ) یکی از دیوانگان موسیقی هارد راک است .
موسیقی آنان خشم آگین و قدرتمند است و با فضاهای بی نظیر ترکیب شده است . ترانه های بلند و غیر طبیعی ، اشعار پیچیده ، معانی تجریدی و کلیپهای ویدئویی بسیار بسیار عجیب از آنها گروهی خلاف جریان اصلی موسیقی ساخته است .
برای فهمیدن اینکه گروه تول از کجا پیدایش شد ابتدا لازم است سعی کنیم مغز تول یعنی ماینارد( خواننده و رهبر گروه ) که به شیونی بیرحم مجهز است را بشناسیم . ماینارد در یک خانواده ی متعصب مسیحی و در شهر آکرون از ایالت اوهایوی آمریکا متولد شد و اوقات زندگی اش را در دانشکده وست پوینت و دانشکده ی نظامی ارتش آمریکا گذراند و سرانجام در ۱۹۸۲ به ارتش آمریکا پیوست . اگر همین مساله برای برانگیختن یک جوان به عصبیت نباشد پس باید این را هم اضافه کنید که او در کودکی توسط ناپدری اش مورد تجاوز جنسی قرار می گرفت! که در ترانه ی ( زندان سکس ) کوشیده ست تا احساس خود را از آن خاطرات تلخ نشان دهد . وی پس از رهایی از ارتش به لوس آنجلس گریخت ، جایی که دوست قدیمی اش آدام جونز سعی کرد او را به تجربه ای جدید از موسیقی بکشاند .
جونز در فیلمهای سینمایی مسئول جلوه های ویژه ی تصویری و مجسمه ساز بود و در شغل خود یکی از بهترینها بود . کار بر روی جلوه های ویژه ی فیلمهای بی نظیری مانند : ترمیناتور ۲ ، غارتگر ۲ و پارک ژوراسیک ذهنش را بر روی این موضوع متمرکز کرده بود که می تواند ویدئوهای خوبی بسازد .
وقتی ماینارد تصمیم گرفت احساسات خود را فرو بنشاند هر دو شروع کردند به نوشتن ترانه هایی و بزودی نیز برای گروه خود یک درامر جستند . چند تا آمدند و رفتند تا اینکه دنی کری همسایه ی آنها در کمپانی تحت قراردادشان ZOO در گروهی بنام Green Jello درامر بود برای ورود در گروهشان ابراز علاقه کرد .
چهارمین قطعه ی پازل نیز زمانی کامل شد که برای ساخت یک فیلم جستجو می کردند . آنها در آوریل ۱۹۹۱ باسیست ِ گروه Spokane را از واشنگتن به لس آنجلس و گروهشان منتقل کردند . و حالا دیگر بنای گروه تول کامل شده بود.
آنها با یکدیگر به یکباره تول در مسیر شهرت قرار دادند . در ماه مارس ۱۹۹۲ آنها آلبوم کوچک اما تاثیرگذار ِ opiate را انتشار دادند . آلبومی با ۷ قطعه ترانه که بشدت هرچه تمام تر از سیاهی آکنده بود که می توانست مانند الفبای جدیدی برای این گروه هوی متال بکار رود .
در آوریل ۱۹۹۳ مسیرشان را با شرکت در تور مشهور Rollins Band سرعت دادند و اولین آلبوم بلند خود را با نام Undertow ارائه کردند . سفری عمیق به انزوای تاریک روح ماینارد ؛ و بسیار بیشتر از opiate ملودیک . با ترانه هایی بیمار گونه مانند "Sober," "Prison sex” شروع و پایانی گیج کننده با ترانه ی Disgustipated .
جلد این آلبوم تصویری از مجسمه ی یک قفس میله ای ترسناک بود که توسط جونز ساخته شده بود .
آنها سال ۹۳ در تور Lollapalooza راه خود را پیدا کردند . اجراهای فراوان زنده شان که با هیجان و دینامیک فراوان همراه بود در کارشان تاثیر مثبت داشت . اعضای گروه آنقدر در این تورها تلاش کردند تا گروه به روند رو به رشد ثابتی دست پیدا کند .
در آگوست همان سال کلیپ ویدئویی Sober در MTV به نمایش در آمد و گروه ، جوایز بهترین گروه تازه وارد و بهترین کلیپ موسیقی را از آن خود کرد . قبل از پایان آن سال نیز با دو گروه Fishbone و Rage against machine یک تور گروهی راه انداختند و جای خود را در میان گروه های پرطرفدار متال باز کردند .
اگرچه ۳ سال طول کشید تا تول آلبوم بعدی خود را عرضه کند اما آنها در این زمان بیکار ننشستند و Undertow را پلاتینیوم کردند و همچنین دومین کلیپ ویدیویی را بر روی ترانه ی prison sex ساختند که بلافاصله در ۱۹۹۵ و اینبار هم در MTV جایزه ی بهترین جلوه های بصری را ربود .
در سال ۹۵ باسیست گروه پال دمور از گروه برای مدتی کوتاه جدا شد و به گروه های دیگری پیوست . و نزدیک به سه ماه بعد جاستین چنسلور justin chancellor عضو تشکیل دهنده ی گروه Peach به گروه ملحق شد و در ماه می سال ۹۶ تول با عوض کردن تهیه کننده ی خود از کینگ کریمسون کنار کشید و به استادیوی سیلویا میسی ، که اولین پروژه های غیر حرفه ای شان را در گذشته تهیه کرده بود ، بازگشتند . آلبوم بعدی آنها Aenima در اکتبر ۹۶ منتشر شد و بسرعت موفقیت تجاری آلبوم قبلی را پشت سر گذاشت و در جدول فروش به مقام دومی دست یافت .
این آلبوم که گرسنگی عذاب آور هزاران طرفدار گروه را برطرف کرده بود نشان دهنده ی پیشرفت و جاه طلبی عظیم تول چه در موسیقی و چه در اشعار بود و نیز ثابت کرد که سطح سلیقه و انتظار طرفداران از تول بسیار بالا رفته است . پس از این آلبوم بود که گروه مدتی از یکدیگر جدا شد و ماینارد گروهی را به نام Perfect Circle A تاسیس کرد .
تول در سال ۲۰۰۱ آلبوم Lateralus را انتشار داد که در آن تک آهنگ خیره کننده ی ( تفرقه ی مذهبی ) Schism برنده ی جایزه ی گرمی برای بهترین ترانه ی متال آلترناتیو در سال ۲۰۰۲ شد .
ماینارد در توضیح پیامهای گروهشان می گوید : ما در آهنگها به مسائل متفاوتی اشاره می کنیم ولی مسئله ی اصلی پیرامون این جریان است که چرا من در این جهان زندگی می کنم ؟ و اگر زنده هستم به خاطر این دلایل است در غیر اینصورت ، هرگز بدنیا نمی آمدم .
منبع : سایت موسیقی راک