پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

هواپیمای محکومان - Con air


هواپیمای محکومان - Con air
سال تولید : ۱۹۹۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : جری بروکهایمر
کارگردان : سایمن وست
فیلمنامه‌نویس : اسکات رزنبرگ
فیلمبردار : دیوید تاترسال
آهنگساز(موسیقی متن) : مارک منسینا و ترور ریبین
هنرپیشگان : نیکلاس کیج، جان کیوساک، مانیکا پاتر، لندری آلبرایت، م.چ. گینی، دانی ترخو، استیو بوسکمی، استیو ایستین، مایکلتی ویلیامسن، وینگ رامس، جان مالکوویچ و ریچل تیکوتین.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۵ دقیقه.


̎کامرون‌پو̎ (کیج)، قهرمان سابق جنگ، پس از آن‌که طی دعوا در کافه‌ای و در دفاع از همسر حامله‌اش، به‌طور تصادفی مردی را می‌کشد، به هشت سال زندان محکوم می‌شود. وقتی زمان آزادی‌اش فرا می‌رسد، به شدت مشتاق است تا دخترش را که تا به حال ملاقات نکرده، ببیند. اما ژرواز اصلی‌اش به تأخیر می‌افتد و بنابراین او را سوار هواپیمائی می‌کنند که حامل ده تن از خطرناک‌ترین محکومان سیستم قضائی آمریکاست که به یک زندان به شدت مراقبت شده منتقل می‌شوند. یکی از این جانی‌ها، ̎سایروس گریسام̎ (مالکوویچ)، یک قاتل قتل‌های زنجیره‌ای و نابغه‌ای دیوانه است که توطئه‌ای شیطانی را تدارک دیده است: او می‌خواهد به کمک تعدادی دیگر از مجرمان، از جمله ̎دایموند داگ̎ (رامس)، ̎جانی باکا̎ (ترخو) و ̎گارلند گرین̎ (بوسکمی)، هواژیما را بربایند و به کشوری دیگر ببرند و آزادانه در آن‌جا زندگی کنند. ̎پو̎ که وسط این معرکه گرفتار آمده، باید راهی بیابد تا خود را زنده نگه دارد، از هم‌بندش، ̎بیبی ـ او̎ (ویلیامسن) که بیمار است، مراقبت کند و ضمناً به پلیس‌ها ـ از جمله مأمور ̎وینس لارکین̎ (کیوساک) ـ که از روی زمین پی‌گیر این حادثه‌اند، کمک کند...
● فیلم به رغم فرمول‌های حادثه‌پردازی کهنه‌اش، پرداخت قابل قبولی دارد. وست به‌خصوص در صحنه‌های اکشن ماهرانه عمل می‌کند. اما کیفیت فیلم عمدتاً مدیون فیلم‌نامه است که از شخصیت‌پردازی‌های خوب و گفت‌وگوهای کنایه‌داری برخوردار است، و همین امر موجبات گردهم‌ئی بازیگران برجسته فیلم را فراهم آورده است که نقطه قوت فیلم را می‌سازند. از جمله حالت جنون‌آمیز و هیجانی فیلم با شیوهٔ بازی‌های مالکوویچ و کیج جور در می‌آید.