چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

چرا کمبود ویتامین D ضرر دارد؟


چرا کمبود ویتامین D ضرر دارد؟
ویتامین D به بدن در جذب کلسیم کمک می کند بنابراین کمبود این ویتامین باعث می شود استخوان ها به اندازه لازم رشد نکنند. ضمن آنکه محققان به تازگی فهمیده اند که رابطه انکار ناپذیری میان کمبود ویتامین D و دیابت نوع اول وجود دارد. دیابت نوع اول دومین بیماری مزمن و شایع در میان کودکان است.
اما چرا بدن دچار کمبود ویتامین D می شود؟ قسمت اعظم ویتامین D بدن ما از تابش نور خورشید تامین می شود منتها کرم های ضد آفتابی که ما به خاطر محافظت از پوست از آنها استفاده می کنیم جلوی تابش نور خورشیدی که بدنمان به آن احتیاج دارد را می گیرند بنابراین ما باید این ویتامین را از مواد غذایی دریافت کنیم.
شیر، برخی غلا ت و ماست سرشار از ویتامین D هستند اما همه بچه ها به اندازه کافی از آنها استفاده نمی کنند یا آنها را دوست ندارند. در آخر اینکه شیر مادر مقدارخیلی کمی ویتامین D دارد. از این رو کودکانی که شیر مادر می خورند در معرض کمبود شدید این ویتامین هستند.
● راه حل:
بچه های بالا ی ۶ سال می توانند هفته ای سه بار به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آن هم وسط روز در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرند، به جز زمستان ها که میزان نور خورشید کم است. البته بسیاری از والدین و حتی پزشکان این شیوه را قبول ندارند و می گویند که این کار احتمال آسیب دیدگی پوست را افزایش می دهد.
مصرف مکمل ها روش دیگری برای جلوگیری از کمبود ویتامین D است برخی پزشکان توصیه می کنند که کودکان روزانه باید ۴۰۰ واحد ویتامین D دریافت کنند به خصوص بچه هایی که مشخصات زیر را دارا هستند:
۱) کودکانی که فقط شیر مادر می خورند مگر آنکه روزانه حداقل ۹۰۰ گرم شیر یا شیر خشک مصرف کنند
۲) کودکانی که روزانه کمتر از ۹۰۰ گرم شیر خشک می خورند ۳- بچه های بزرگتری که روزانه کمتر از ۴۰۰ واحد ویتامین D از غذا دریافت می کنند. بد نیست بدانید که یک فنجان شیر ۱۰۰ واحد ویتامین D دارد.
منبع : روزنامه مردم‌سالاری