جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا

شین - Shane


شین - Shane
سال تولید : ۱۹۵۳
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : پارامونت
کارگردان : جرج استیونز
فیلمنامه‌نویس : ا. ب. گوتری جونیر، برمبنای رمانی نوشته جک شیفر
فیلمبردار : لویال گریگز
آهنگساز(موسیقی متن) : ویکتور یانگ.
هنرپیشگان : آلن لد، وان هفلین، جین آرتور، براندن د وایلد، جک پالانس، بن جانسن، ادگار بوکانان، الیشا کوک جونیر، داگلاس اسپنسر، امیل مایر و الن کوربی.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۱۸ دقیقه.


"جو استارت" (هفلین) به اتفاق همسرش، "ماریون" (آرتور) و پسرش، "جوی" (د وایلد) که قصد دارند در وایومینگ زندگی آرامی داشته باشند با مخالفت "رایکر" (مایر) مواجه می‌شوند که می‌خواهد زمین‌های منطقه را به چراگاه تبدیل کند. روزی "شین" (لد) که ششلول‌بند مرموزی است از راه می‌رد و با خانواده "استارت" آشنا می‌شود. از طرف دیگر "رایکر"، آدم‌کشی حرفه‌ای به‌نام "ویلسن" (پالانس) را اجیر می‌کند تا مردم را از آن منطقه بیرون کند. "شین" که از مهارت آدم‌کش آگاه است به تنهائی به مقابله با او می‌پردازد و سرانجام نیز پیروز می‌شود.
٭ یکی از زیباترین وسترن‌های کلاسیک که در پرداخت اسطوره‌ای قهرمانش بسیار عالی می‌نماید. در کنار مبارزه مرکزی خیر و شر، عشقی "نگفتنی" میان "شین" و عالی می‌نماید. در کنار مبارزه مرکزی خیر و شر، عشقی "نگفتنی" میان "شین" و "ماریون" وجود دارد. علاقه دیوانه‌وار "جوی" به "شین " نیز کنایه‌ای است بر ارزش‌هائی نو که سنت‌ها را آرام‌آرام به فراموشی می‌سپرند. آخرین فیلم سینمائی آرتور.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه دنیای اقتصادسایت تاپ نازخبرگزاری ایلناروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری ایسناسایت خبرآنلاینسایت رکناخبرگزاری تسنیمروزنامه شرقسایت چیدانه