چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

وقتی کامپیوتر از تلویزیون پشتیبانی می کند


اما شرکت های دیگر نیز بیکار ننشسته اند، اینتل بزرگترین موسسه تراشه سازی جهان نیز به طور جداگانه نمونه اولیه از کامپیوترهای شخصی تفریحی خود را عرضه کرده است.
تلاش برای گنجاندن قابلیت های تفریحی و چندرسانه ای گسترده در کامپیوترها طی چند سال اخیر به شدت مورد توجه بوده است. اما تاکنون مردم از محصولات مختلفی که در این زمینه عرضه شده استقبال چندانی نکرده اند.
اما این بار شرایط متفاوت به نظر می رسد. هالیوود اعلام کرده که برای تامین محتوای تجهیزات دیجیتال خود با شرکت های فناوری همکاری خواهد کرد، سخت افزارها بهتر، موثرتر و ارزانتر شده اند و نرم افزارهای جدید نیز امکان اجرای انواع قابلیت های چند رسانه ای را بر روی کامپیوترها ممکن کرده اند و این کار تنها با فشردن چند دکمه از راه دور ممکن است.
کامپیوترهای قدرتمندی که هفته پیش عرضه شده اند امکان نمایش عکس، تصاویر ویدئویی و پخش موسیقی را دارند و همچنین می توانند برنامه های زنده تلویزیونی را بر روی تلویزیون ها و دیگر سیستم های نمایش تصاویر در معرض دید علاقمندان قرار دهند.
کامپیوترهای جدید از تلویزیون های دیجیتال که از کیفیت تصاویر بالایی برخوردارند و همچنین از امواج مختلف آنالوگ تلویزیونی و رادیویی پشتیبانی می نمایند.
این کامپیوترها علاوه برآنکه خود قابلیت پخش برنامه های تلویزیونی را دارند می توانند آنها را بر روی یک شبکه خانگی متشکل از انواع دستگاه های پخش دیجیتال به اشتراک بگذارند. و چنین شبکه ای که دارای قابلیت های بی سیم نیز خواهند بود راه را برای به اشتراک گذاری فیلم و موسیقی بر روی سیستم های الکترونیک قابل حمل مانند PDA ها نیز فراهم خواهد آورد.
یکی از کارشناسان موسسه اینتل که بر روی ساخت شبکه های خانگی تفریحی کار می کند می گوید مردم نمی خواهند مجبور شوند در جای مشخصی از خانه شان بنشینند تا بتوانند از یک فیلم و یا موسیقی بهره ببرند.
آنها می خواهند تا از تمامی نقاط به محتوای مورد نظرشان دسترسی داشته باشند و شبکه ای که ما به دنبال ایجاد آن هستیم از همین نوع خواهد بود.
در مقابل تلاش های اینتل مایکروسافت تغییرات گسترده ای در نرم افزار Media Center خود به وجود آورده است که یکی از مهمترین آنها امکان پخش یا ضبط تصاویر ویدئویی، موسیقی و دیگر محتویات چندرسانه ای با استفاده از سیستم های کنترل از راه دور است.
مایکروسافت به دنبال آن است که این محصول را جایگزین سیستم های استودیوی خانگی کند و به همین علت امکان پخش DVD و فیلم های ویدئویی از طریق آن را فراهم آورده است.
نسل اول این نوع محصولات مایکروسافت به علت ارسال پیام های مکرر خطا کاربران را آزرده می کرد و به یاد آنها می آورد که هنوز هم در حال استفاده از یک کامپیوتر هستند و همچنین کیفیت تصاویر آن چندان شفاف و واضح نبود.
عدم وجود قابلیت کنترل از راه دور نیز از دیگر ضعف های نرم افزارهای چندرسانه ای نسل اول مایکروسافت بود.
به هر حال باید منتظر ماند و دید نسل جدید این نوع نرم افزارها تا چه حد در جلب نظر کاربران موفق خواهند بود.
منبع : خبرگزاری موج