سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

زمان به روایت مایکروسافت


زمان به روایت مایکروسافت
حتماً تا به حال نام مایکروسافت به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده نرم افزار در جهان به گوشتان خورده است. این شرکت که همانند مدیر اسبق خود «بیل گیتس» و مدیر کنونی «استیو بالمز» هنوز در دوران جوانی به سر می برد، تاکنون موفقیت های بیشماری را به نام خود ثبت کرده است. در حالی فعالیت اصلی مایکروسافت تولید نرم افزار است که مسوولان این شرکت در سال های اخیر برای حفظ موقعیت خود در بازارهای جهانی سراغ مقوله های دیگری نظیر سخت افزار، موتورهای جست وجوگر اینترنتی و... نیز رفته اند و در این زمینه ها نیز موفق بوده اند. این شرکت که توانسته در بخش های مختلف فناوری وارد شود و سربلند از آن بیرون آید، این روزها سراغ تولید محصولی رفته که کمی عجیب به نظر می رسد. چندی پیش مایکروسافت از امضای قرارداد جدیدی خبر داد که به موجب آن نخستین ساعت های هوشمند خود را تولید و تا مدتی دیگر به دست مشتری ها خواهد رساند. مایکروسافت برای این ساعت ها فناوری جدیدی طراحی کرده است که به کاربران امکان می دهد به کمک آنها وارد اینترنت شوند و به جز دریافت اخبار و اطلاعات مورد نیاز به ارسال و دریافت پست الکترونیکی نیز بپردازند.
ساعت های مچی هوشمند که به تازگی نمونه های اولیه آن به نمایش گذاشته شده، قادر است به شبکه های بیسیم متصل شود و از این طریق امکان اتصال به اینترنت را برای افراد فراهم آورد. این ساعت ها که قرار شده است از پاییز امسال به دست مشتری ها برسد، به عقیده مدیرعامل مایکروسافت یکی از بزرگ ترین موفقیت های این شرکت به حساب می آید و اولین ساعت هوشمندی است که توسط شرکت های ساعت سازی Citizen، Fossil و Suunto تولید می شود و برپایه فناوری ابزارهای شخصی هوشمند(SPOT) استوار است. این فناوری که توسط شرکت مایکروسافت طراحی شده، باعث خواهد شد افراد از تمامی ابزارهایی که در اطراف شان وجود دارد به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.
سیستم SPOT و نوآوری هایی که در آن مورد استفاده قرار گرفته، طوری طراحی شده است که تنها با افزودن نرم افزارهای خاص می تواند کارایی هر یک از ابزارهای الکترونیکی روزمره را تا چندین برابر افزایش دهد. این فناوری را می توان با دستگاه هایی که قابلیت دریافت اطلاعات به صورت مستمر و شبانه روزی دارند و می توانند در هر مکان و زمانی این اطلاعات را در اختیار کاربران قرار دهند، مقایسه کرد.
در کنار موارد گفته شده، باید اعتراف کنیم که این روزها نگاه کردن به ساعت مچی به نوعی عادت تبدیل شده و ممکن است که در بیشتر مواقع هدف افراد از انجام آن، دانستن زمان نباشد. ساعت هایی که با استفاده از فناوری SPOT ساخته شده اند، امکان دانستن زمان به صورت بسیار دقیق را فراهم می کنند که البته به جز این، افراد می توانند دیگر اطلاعات لازم و ضروری را نیز به دست آورند. باید توجه داشت زمانی که یک فرد به ساعت مچی خود نگاه می کند، فعالیتی بیش از یک مشاهده ساده را انجام می دهد. برای مثال، اگر ساعت ۱۵:۳ باشد این به آن معنی است که ۲۰ دقیقه مانده تا پرستار کودک شما بیاید یا اینکه اگر ساعت یک به وقت ساحل غربی باشد، به آن معنی خواهد بود که فعالیت تالار مرکزی بورس نیویورک متوقف شده و این زمان خوبی است تا شما اطلاعات بازار را به روز کنید. در حقیقت زمانی که یک فرد به ساعت خود نگاه می کند، ده ها اطلاعات مختلف را که به زمان وابسته است وارد مغزش خواهد کرد. با ابزارهایی که به فناوری SPOT مجهز شده اند، شما خواهید توانست از زمان به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و بیشترین بهره وری را از روز خود داشته باشید.
محققان مایکروسافت همواره در طول تحقیقات و مطالعات خود براین باور بوده اند که ساعت های مچی نخستین ابزارهایی هستند که فناوری SPOT می تواند در آنها مورد استفاده قرار گیرد. زمانی که غول نرم افزاری جهان طرح توسعه SPOT را آغاز کرد، وسایل مختلفی را مورد بررسی قرار داد تا دریابد کدام یک از آنها بهتر و بیشتر می تواند قابلیت های SPOT را نمایان کند. در مراحل نخست، سعی شد این فناوری طوری ساخته شود که در بیشترین حالت ممکن مورد استفاده قرار گیرد و بیشتر از جانب مردم مورد پذیرش واقع شود.
به دنبال برگزاری اولین جلسات مایکروسافت با شرکت های بزرگ ساعت سازی، کارشناسان دریافتند که به کار بردن SPOT در ساعت های مچی می تواند طیف گسترده ای از مخاطبان را به خود اختصاص دهد و قابلیت های تازه ای را در اختیار مردم بگذارد. همکاری صمیمانه و نزدیک مایکروسافت با شرکت های ساعت سازی موجب خواهد شد قابلیت های بیشتری به SPOT افزوده شده و قابلیت های این ابزار در زندگی روزمره مردم نمایان شود. با این فناوری، مایکروسافت عنوان نخستین تولیدکننده ساعت های مچی هوشمند را به خود اختصاص خواهد داد تا نشان دهد چه اندازه به نیاز مخاطبان توجه می کند.
ابزارهایی که برپایه فناوری وسایل شخصی هوشمند تولید می شوند به پردازنده توانمند جدیدی مجهز شده اند که برای مدت طولانی در آزمایشگاه های مایکروسافت روی آنها مطالعه شده است.
شرکت مایکروسافت به دنبال همکاری های خود با مرکز ملی مواد نیمه رسانای آمریکا تراشه جدیدی تولید کرده است که علاوه بر قابلیت پردازش اطلاعات، می تواند امواج رادیویی با طول موج کوتاه را نیز دریافت کند. این تراشه با نیروی بسیار کمی کار می کند که با قابلیت های فراوان و هزینه اندکی که برای آن درنظر گرفته شده، بسیار مقرون به صرفه است. برای اتصال به SPOT و برقراری ارتباط با آن، مایکروسافت فناوری های رادیویی جدیدی را با نام DirectBand تولید کرده است که امکان انتقال اینترنتی اطلاعات به ساعت مچی را فراهم می آورد. DirectBand به برنامه ای مجهز است که طبق قوانین تعیین شده برای اینترنت فعالیت می کند و تمامی امکانات یک کامپیوتر شخصی را در اختیار کاربران قرار می دهد.
اطلاعاتی مثل اخبار، تغییرات جوی و نتایج بازی های ورزشی به سادگی می تواند از طریق کانال های بیسیم به این ساعت منتقل شود. کسانی که این ساعت را خریداری می کنند، خواهند توانست کانال های موجود روی دستگاه هوشمند خود را تغییر دهند و اطلاعاتی که برایشان مهم تر است را کسب کنند. همانطور که یک کاربر به سادگی می تواند صفحات اینترنتی خود را در کامپیوتر شخصی جست وجو کند، با استفاده SPOT نیز به سادگی خواهد توانست این قبیل فعالیت ها را در ساعت مچی خود انجام دهد. امکاناتی که در این ساعت به کار برده شده باعث خواهد شده تا هر یک از خریداران در سایت های اینترنتی جست وجو کنند و اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورند.
شرکت Fossil امیدوار است با استفاده از فناوری SPOT ساعت هایی کارآمد و در عین حال مطابق با سلیقه کاربران تولید کند. هدف در این همکاری این است که فناوری یاد شده از شرکت مایکروسافت به نسل جدید محصولات Fossil منتقل شود و کارشناسان آن را با جدیدترین سلیقه کاربران و مدل های روز تطابق دهند تا افراد در سراسر دنیا با اشتیاق فراوان آن را خریداری کنند.
Fossil هم اکنون در حال ساخت ساعت هایی است که از جدیدترین فناوری های روز بهره برده و نشان می دهد که این شرکت تا چه اندازه می تواند در دنیای دیجیتالی نیز موفق باشد.
فعالیت شرکت Fossil برای تولید ساعت های هوشمند ۱۵ تا ۳۵ سال قدمت دارد ولی باید اعتراف کرد این شرکت بزرگ و معتبر، چندان در این عرصه موفق نبوده است اگر چه Fossil تاکنون ساعت های هوشمند با کارایی های مختلفی را وارد بازار کرده است اما به دلیل عدم داشتن ظاهر زیبا مورد استقبال مردم قرار نگرفته است. باید توجه داشت که در کنار کارایی، ظاهر و زیبایی این قبیل محصولات نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا افراد از کار کردن با این قبیل وسایل لذت ببرند. فناوری هایی که ساعت ها در گذشته به کمک آن ساخته می شدند باعث شده بود زیبایی از زمان سنج های دهه گذشته گرفته شود. در آن زمان داشتن صفحه نمایش بزرگ که قابلیت نمایش اطلاعات فراوان را داشت به عنوان تحولی بزرگ در این عرصه محسوب می شد، به همین خاطر ساعت ها ظاهر زیبایی نداشتند. این روزها ساعت های ورزشی که ظاهر تقریباً خشنی هم دارند بسیار محبوب شده اند. ساعت هایی که به کمک SPOT ساخته می شوند صفحه نمایشی کوچک و معمولی دارند و گفته می شود همین امر موجب خواهد شد تا تمایل مردم برای خرید آن بیشتر شود زیرا ظرافت نیز در این محصولات لحاظ شده است.
میثم لطفی
منبع:CNN.com
منبع : روزنامه سرمایه