یکشنبه, ۳ تیر, ۱۴۰۳ / 23 June, 2024
مجله ویستا

آشنایی با فرمت‌های ویدیویی دنیای وب ۲


آشنایی با فرمت‌های ویدیویی دنیای وب ۲
یکی از مشخصات جالب و مهم دنیای وب به اشتراک‌گذاری گسترده و انفجارآمیز فایل‌های ویدیویی است. هر یک از این فایل‌ها فرمت خاصی دارند که شاید بسیاری از آن‌ها برای شما شناخته شده نباشد. در این صورت در زمان بارگذاری این فایل‌ها دچار ابهامات زیادی خواهید شد. در اینجا شما را با تعدادی از این فرمت‌ها آشنا می‌کنیم.
▪ نسخه DVDRip: این نسخه دارای بالاترین کیفیت ممکن از یک فیلم در اینترنت است. با بارگذاری این نسخه در حقیقت شما همان نسخه‌ای را مشاهده می‌کنید که برای عرضه در بازار موجود است. برای مثال، شما می‌توانید در آدرس http://www.mininova.org/user/aXXo آخرین فیلم‌هایی که به صورت DVDRip روی اینترنت منتشر شده است را مشاهده و بارگذاری کنید.
▪ نسخه Cam: این نسخه از فیلم‌ها به وسیله دوربین‌های فیلمبرداری دیجیتال و توسط افراد مختلف در داخل سالن سینما ضبط شده است. در ایران به این نوع فیلم‌‌ها نسخه پرده‌ای گفته می‌شود. معمولا اولین نسخه از فیلم‌ها که در سطح اینترنت منتشر می‌‌شود نسخه Cam است. کیفیت صدای این نسخه پایین است و توسط میکروفون دوربین ضبط می‌شود. کیفیت تصویر نیز در این نسخه‌ها متوسط و رو به پایین است و احتمال دارد هنگام دیدن فیلم شاهد رفت و آمد تماشاگران و سر و صدای آن‌ها باشید.
▪ نسخه TELESYNC (TS): نسخه مذکور را می‌توان شبیه نسخه Cam دانست، با این تفاوت که کیفیت صدای نسخه TELESYNC بالاتر از نسخه Cam است. علت آن است که در این نسخه بر خلاف نسخه پرده‌ای، برای ضبط صدا به جای استفاده از میکروفون دوربین از خروجی صدای مستقیم فیلم استفاده می‌شود. در نسخه TELESYNC تصاویر در یک سینمای خالی تهیه می‌شود و دیگر شما سرهای تماشاگران را در فیلم خود مشاهده نخواهید کرد. دوربینی که برای ضبط نسخه TELESYNC استفاده می‌شود، نسبت به نسخه Cam حرفه‌ای‌تر است و بنابراین شما تصویر بهتری را در اختیار خواهید داشت.
▪ نسخه TV-Rip: این اصطلاح معمولا برای سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی به کار برده می‌شود. کیفیت این نسخه‌ها بالاست و به وسیله کارت‌های کپچر و از طریق کامپیوتر تهیه شده‌اند. معمولا واژه PDTV را در کنار نام فایل این نسخه از فیلم‌ها مشاهده خواهید کرد.
▪ نسخهDivx Re-Enc : این نسخه‌ها به طور معمول حجمی معادل ۴۰۰-۳۰۰ مگابایت دارند. کیفیت فیلم‌های Divx خوب است و در حقیقت به افرادی توصیه می‌شود که می‌خواهند تماشای فیلمی با کیفیت خوب را با کمترین حجم تجربه کنند.
▪ نسخهR۵ Line : این نسخه برای منطقه موسوم به ۵، شامل کشورهای شرق اروپا، افریقا و شبه‌قاره هند در نظر شده است. حرف R۵ نیز در حقیقت مخفف Region ۵ است. کیفیت تصویری نسخه R۵ مانند نسخه DVDRip است، بنابراین شما بهترین کیفیت تصویری را در اختیار خواهید داشت. کیفیت صوتی آن نسبت به DVDRip در سطح پایین‌تری است.
▪ نسخه WorkPrint: این نسخه زمانی منتشر می‌شود که هنوز فیلم مراحل تدوین نهایی خود را پشت‌سر نگذاشته است. در این نسخه شما صحنه‌هایی را مشاهده می‌کنید که در نسخه نهایی فیلم وجود نخواهد داشت. این نسخه از فیلم‌ها به درد کسانی می‌خورد که مشتاق دیدن فیلم محبوبشان هستند و نمی‌توانند تا زمان تدوین نهایی آن صبر کنند.
▪ نسخه:DVD-SCREENER (DVDscr) تمامی فیلم‌ها پیش از عرضه در بازار ابتدا در اختیار کارشناسان، جشنواره‌های سینمایی و... قرار می‌گیرند. این نسخه‌ها کیفیت نسخه نهایی و DVD را دارند، با این تفاوت که شما دقایقی از فیلم به صورت زیرنویس هشدارها و پیغام‌هایی مبنی بر اینکه این نسخه ویژه داوران و کارشناسان و... است را مشاهده خواهید کرد. در بعضی از این فیلم‌ها، دقایقی از فیلم به صورت سیاه و سفید پخش خواهد شد و شما را از اینکه، این نسخه، نمونه نهایی فیلم نیست آگاه می‌کند.
منبع : هفته نامه بزرگراه فناوری