پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

«ابوالفضل» رکوردهایم را می شکند


«ابوالفضل» رکوردهایم را می شکند
کناره گیری ناگهانی حسین رضازاده از حضور در المپیک که شوک بزرگی را به جامعه ورزش کشور وارد کرد بازتاب های گوناگونی را در مجامع ورزشی ایران و جهان در پی داشت. داستان رفتن رضازاده به آمدن افشار زاده باز می گردد; زمانی که ۹ وزنه بردار ایرانی متهم به دوپینگ شدند تا در ادامه با رفتن علی مرادی رئیس وقت فدراسیون، بهرام افشار زاده قبول مسئولیت کرده و اداره امور را بر عهده بگیرد.
با آمدن رئیس جدید تصمیم بر این شد تا تمام وزنه برداران از نظر پزشکی کاملا مورد بررسی قرار بگیرند تا اگر مشکلی از این بابت ورزشکاران را تهدید می کند،رفع شود.
پزشکان متخصص دست به کار شدند و بعد از معاینه معلوم شد که اعضا و جوارح داخلی سیستم بدن رضازاده در مجموع با مشکل مواجه شده و صدمه دیده است و باید درمان را در دستور کار خود قرار دهد.کار به همین روال پیش رفت تا اینکه در اسفند ماه سال گذشته متخصصین اعلام داشتند که هرکول ایرانی باید برای حفظ سلامتی خود از دنیای قهرمانی خداحافظی کند،اما اسطوره وزنه برداری جهان عزم خود را جزم کرده بود تا سومین المپیک خود را تجربه کند و افتخاری دیگر برای ایران به ارمغان آورد. شرایط بدنی قوی ترین مرد جهان به قدری مشکل ساز شده بود که در تمرینات عملکرد مناسبی نداشت و هر دو سه هفته یک بار موفق به مهار وزنه ۲۰۰ کیلوگرم می شد که با این تفاسیر امکان موفقیت وی در المپیک بسیار کم بود.
ضمن این که کبد و دیگر اعضای بدن رضازاده روز به روز بدتر شده و شرایط را برای ادامه تمرینات سخت می کرد. البته شایعاتی با این مضمون به گوش می رسید که تست دوپینگ رضازاده مثبت اعلام شده است و از همین رو بی سر و صدا حاج حسین را کنار گذاشته اند.در جواب باید گفت شک نکنید که شناسنامه وزنه برداری جهان، دوپینگی نیست.
حسین رضازاده پس از خداحافظی از دنیای ورزش قهرمانی گفت: پزشکان پنج ماه پیش به من گفته بودند که ورزش حرفه ای راکنار بگذارم، اما انگیزه کسب سومین مدال طلای المپیک به قدری قوی بود که خواستم تا آخرین لحظه برای حضور در المپیک و کسب این افتخار برای ایران بجنگم. قهرمان بازی های المپیک سیدنی و آتن و قوی ترین مرد جهان در هشت سال اخیر اظهار کرد: موضوع مشکلات پزشکی من موضوعی نیست که در این اواخر مطرح شده باشد.
من هر ماه توسط متخصصان چک می شوم. اسفند ماه به من گفتند تمرین حرفه ای را کنار بگذارم، اما با توجه به اینکه المپیک نزدیک بود، نمی توانستم این کار را بکنم. می خواستم بعد از المپیک کنار بروم، اما پزشکان تاکید داشتند که استرس ها و فشار بیش از حد باعث می شود که رگهای من پاره شود. بنابراین برای المپیک کنار رفتم تا دیگران جای من را بگیرند. رضازاده ادامه داد: حتی خانواده ام که هم اکنون در اردبیل هستند با توجه به اینکه دوری از من برایشان بسیار سخت است، اما باز هم از شنیدن این خبر ناراحت شده بودند.
همسرم می گفت دعا و نذرهای زیادی کرده بودم تا قهرمان المپیک شوی، اما متاسفانه نشد. رکورددار دسته فوق سنگین جهان و المپیک در رشته وزنه برداری با تاکید بر اینکه من دینم را به ملت ایران ادا کرده ام خاطر نشان کرد: من مدال هایم را گرفته ام و رکوردهایی را که باید می زدم را زده ام، اما کسب سومین مدال المپیک انگیزه بسیار قوی بود که داشتم. این مدال هم برای خودم خیلی خوب بود و هم برای ایران. با این کار می توانستم نام خودم و ایران را جاودانه تر کنم، اما متاسفانه نتوانستم این کار را انجام دهم. رضا زاده با بیان اینکه المپیک پکن در دسته فوق سنگین یکی از سبکترین مسابقات المپیک در چند دوره اخیر خواهد بود، یادآور شد: من فکر می کنم که در این المپیک با رکوردی حدود ۴۵۰ کیلوگرم بتوان به مدال طلا دست یافت.
در المپیک های قبلی هم به غیر از المپیک سیدنی همین طور بود. من در المپیک سیدنی ۴۷۲ و نیم کیلوگرم را بالای سر بردم تا قهرمان شدم. در مسابقات و المپیک های دیگر هم من خارج از حد معمول وزنه می زدم. سایر حریفانم حتی از ۴۵۰ کیلوگرم هم نمی گذشتند. وی در مورد شکسته شدن رکوردهایش درآینده و کسب مدال طلای المپیک در این وزن توسط یک ایرانی گفت: من امیدوارم که مدال طلای المپیک را در دسته فوق سنگین یک ایرانی کسب کند و امیدوارم که یک ایرانی بتواند رکوردهایم را بشکند. اما مطمئن هستم که ابوالفضل ( فرزند پنج ساله رضازاده) بتواند رکوردهایم را بشکند.
من آرزو می کنم که ابوالفضل بتواند این کار را انجام دهد. خودم مربی اش خواهم شد و تمام تلاشم را می کنم که روزی او جایگزین من شود. زدن رکوردها در تمرین خیلی مهم است، اما اینکه این رکوردها در مسابقه به ثبت برسد مهم تر است. امیدوارم که خدا عمری به من بدهد تا بتوانم فرزندم را قهرمان المپیک و رکورددار جهان و المپیک کنم. گفتنی است در پی خداحافظی حسین رضازاده از دنیای ورزش قهرمانی، رئیس فدراسیون وزنه برداری ایران وی را به عنوان مشاور رئیس فدراسیون وزنه برداری به ورزش کشورمان معرفی کرد.
بابک غنائی
منبع : روزنامه ابتکار