سه شنبه, ۱۲ فروردین, ۱۳۹۹ / 31 March, 2020

مجله ویستا

برانیگان - Brannigan


برانیگان - Brannigan
سال تولید : ۱۹۷۵
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : مایکل‌وین
کارگردان : داگلاس هیکاکس
فیلمنامه‌نویس : کریستوفر ترومبو، مایکل باتلر، ویلیام پ. مک‌گیورن و ویلیام نورتن، برمبنای داستانی نوشته ترومبو و باتلر.
فیلمبردار : گری فیشر.
آهنگساز(موسیقی متن) : دامینیک فرانتیر.
هنرپیشگان : جان وین، ریچارد آتن‌بارو، جودی گیسن، مل فرر، دانیل پیلن، جیمز بوت، دل هنی، دان هندرسن و جان ورنن.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۱ دقیقه.


«ستوان جیم برانیگان» (وین) که از شیکاگو به لندان فرستاده شده تا تبهکاری فراری به‌نام «بن‌لارکین» (ورنن) را بیابد، می‌فهمد که «لارکین» که تحت نظر رئیس اسکاتلندیارد، «سرچارلز سوآن» (آتن‌بارو) بوده، ربوده شده است . کمی بعد، وکیل «لارکین»، «مل‌فیلدز» (فرر) نوار کاستی را برای پلیسی می‌آورد که در آن، آدم‌ربایان دویست و پنجاه هزار پاوند خواسته‌اند که باید در بسته‌های مخصوص در صندوق پستی سیرک پیکادلی بگذارند. «برانیگان» و «سوآن» کمین می‌نشینند تا کسی که بسته‌ها را می‌برد، تعقیب کنند، ولی معلوم می‌شود که گول خورده‌اند و بسته‌های اصلی را قبلاً از یک تونل پنهانی زیر صندوق پستی برده‌اند. در اینجا یک قاتل حرفه‌ای به‌نام «گورمن» (پیلن) را برای کشتن «برانیگان» اجیر می‌کنند که نخستین تلاش‌های او بی‌نتیجه می‌ماند. به‌زودی «برانیگان» و «سوآن» سردسته آدم‌ربایان، «چارلی» (بوت) را شناسائی می‌کنند؛ «گورمن» حلقه بعدی زنجیره این ماجرا - «درکسل» (هنی) - را می‌کشد و بعد در تعقیب و گریزی دیوانه‌وار، از چنگ «برانیگان» می‌گریزد، «فیلدز» دوباره باج می‌خواهد، اما «برانیگان» که به خود «فیلدز» مشکوک شده، یک وسیله ردیابی به او وصل می‌کند. پلیس به مخفیگاه آدم‌ربایان هجوم می‌برد و «فیلدز» و «لارکین» را پیدا می‌کند که خود ترتیب آدم‌ربائی را داده‌اند تا پول فرار «لارکین» به آمریکائی جنوبی را فراهم کنند و حالا «چارلی» و همکارش، «گیف» (هندرسن) را هم که برای این کار استخدام شده بودند، کشته‌اند در رویاروئی نهائی، «برانیگان»، «گورمن» را می‌کشد.
* نخستین و آخرین فیلم انگلیسی وین در طول بیش از نیم قرن کار در سینما. و نیز دومین فیلم کارآگاهی / پلیسی او (ظاهراً قابل حس است در هفتاد سالگی انتظاری طولانی برای به‌دست آوردن آن کشیده) که تمام خصوصیات یک فیلم حادثه‌ای متوسط را دارد.

همچنین مشاهده کنید
 وبگردی


 از میان خبرها
سایر منابعروزنامه سازندگیوبگردیروزنامه فرهیختگانروزنامه آرمان ملیسایت انتخابسایت اعتماد آنلاینسایت رویداد 24روزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری ایسنا