پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

چگونه فرزندمان را برای پیشرفت در هنرهای رزمی آموزش دهیم؟


چگونه فرزندمان را برای پیشرفت در هنرهای رزمی آموزش دهیم؟
به خاطر داشته باشیم والدین می‌توانند جهت پیشرفت فرزندانشان در هنرهای رزمی همانند یک مربی، نقش مهمی را ایفاء کنند. در روزهای آغازین آموزش هنرهای رزمی، بچه‌ها به‌خصوص در سنین پائین‌تر، نظم و ترتیب لازم را برای تمرین در خانه ندارند.
این تمرین‌ها به مرور باعث افزایش موفقیت آنها در مدرسه می‌شود و تشویق‌های ما آنها را امیدوار می‌کند. بهتر است با فرزندانمان در این مورد صحبت کنیم و تمرین روزانه‌ای را حتی به مدت۱۰ دقیقه در روز برای آنها ترتیب دهیم.
هر روز برنامه‌ای را انتخاب کنیم و به مدت ۱۰ دقیقه، با تمرکز روی آن کار کنیم. از همان مراحل اولیه به فرزندانمان بیاموزیم که هدفمند باشند (مثلاً به دست آوردن کمربند بالاتر) و برای رسیدن به این مهم پیوسته تلاش کنیم؛ در این صورت آنها مهارت‌های زندگی را کسب کرده و هنرهای رزمی را چیزی فراتر از مشت و لگد خواهند دید.
ساده‌ترین روش برای کمک به بچه‌ها این است که از آنها بخواهیم آنچه را که در کلاس آموخته‌اند برای دیگران از جمله والدین خود نمایش دهند بنابراین بهتر است از او بخواهیم آنچه را که در طول هفته به‌طور انفرادی آموخته است، تکرار نمایند و ما نیز خوشحالی خود را با واکنش و بازتاب مثبت نشان دهیم و هر جا پیشرفتی می‌بینیم از آنها تعریف و تمجید کنیم.
در حقیقت، به‌کارگیری این روش در هر کاری که فرزندمان انجام می‌دهد، خواه مشق شب باشد یا کار خانه، بسیار مؤثر است و در مدت زمان کوتاهی تفاوت را احساس خواهیم کرد. اگر بچه‌ها باور کنند که هر روز بهتر می‌شوند اعتمادبه‌نفس بیشتری یافته و در ادامه راه تشویق می‌شوند تا بیشتر تلاش کنند.
وقتی فرزندانمان را تحسین می‌کنیم، آنها کار خودشان را بهتر انجام می‌دهند زیرا رفتار ما احساس خوبی به آنها می‌دهد. تنها با تشویق و تمجید است که آنان انتظارات ما را برآورده خواهند کرد.
آنچه به آن اشاره شد فرصت مناسبی را فراهم می‌کند تا موفقیت‌های فرزندمان را تحسین کنیم؛ تلاش کنیم حرفه‌های مثبت و عالی به او بگوئیم به‌نحوی که ملکه ذهنش شود و با همکاری یک مربی هنرهای رزمی در خانه، او را در رسیدن به بهترین وضعیت جسمانی کمک کنیم.
همچنین سعی گردد، به‌منظور تقویت اعتمادبه‌نفس در فرزندان هر از گاهی همراه آنها به باشگاه برویم و از نزدیک شاهد فعالیت‌های وی باشیم.
مربیان هنرهای رزمی نیز بایستی خود را موظف نمایند تا هنرجویان را مطابق با دانش روز آموزش دهند و مسائل حاشیه‌ای را از آموزش حذف کنند.
منبع : ماهنامه دنیای کاراته