پنجشنبه, ۳ خرداد, ۱۴۰۳ / 23 May, 2024
مجله ویستا

اسکی؛ سمفونی برف و سرعت


اسکی؛ سمفونی برف و سرعت
‌● دانستنی‌های محبوب‌ترین ورزش زمستانی
علاقه‌مندان به ورزش اسكی، آیا می‌دانید قبل از اینكه اسكی به یك ورزش تبدیل شود از آن چه استفاده‌هایی می‌كردند؟ قبل از اینكه اسكی یك ورزش و تفریح باشد از آن برای كار كردن و انتقال وسایل استفاده می‌كردند. قدیمی‌ترین اسكی موجود در سوئد پیدا شده است، كه اگر چه شكل آن با اسكی‌های كنونی كمی فرق دارد ولی قدمت آن ۴۵۰۰ سال است.
البته با مطالعه نقاشی‌ها و حكاكی‌های غارها شاید قدمت آن از این هم بیشتر باشد. این اسكی‌های اولیه توسط شكارچیان در شمال روسیه و كشورهای اسكاندیناوی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اسكی‌های اولیه برای سرعت ساخته شده بودند بلكه فقط برای نگه داشتن و راحت سفر كردن هنگام كار در روی برف به كار می‌رفتند. اولین بار در سال‌های ۱۷۰۰ مردم نروژ بودند كه از اسكی به عنوان یك ورزش استفاده كردند.
● بدنتان را برای اسكی آماده كنید
اگر می‌خواهید امسال اسكی كنید خصوصا اگر برای اولین بار است كه می‌خواهید این ورزش را شروع كنید، یادتان باشد كه در این ورزش یكسری عضلات خاص به كار می‌افتند كه شاید در فعالیت‌های روزمره و یا سایر ورزش‌ها كمتر از آن استفاده شود پس بهتر است قبل از اینكه به اسكی بروید عضلات خود را قوی كنید و بدن خود را برای این ورزش آماده كنید. از آنجا كه ورزش اسكی فقط در فصل زمستان انجام می‌شود و بنابراین ورزشكاران این ورزش مفرح بعد از تمام شدن فصل سرما مجبورند آن را كنار بگذارند و بنابراین آمادگی بدن خود را از دست می‌دهند. بنابراین بهتر است قبل از اینكه بخواهند مجددا اسكی كنند، برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی بدن خود را آماده كنند.
برای اینكه شما بتوانید سیستم قلبی - عروقی و بدن خود را برای اسكی كردن طولانی مدت آماده كنید باید ۳ تا ۵ روز در هفته یك ورزش هوازی را انجام دهید بهترین ورزش‌ها برای آماده‌سازی بدن دویدن، ایروبیك و اسكیت است. هر جلسه ورزش شما باید حدود ۲۰ تا ۴۵ دقیقه طول بكشد. هر چه به زمان رفتن برای اسكی نزدیك می‌شود به زمان ورزش خودتان در یكی از جلسات هفتگی ورزشتان اضافه كنید. ما چند مثال از این ورزش‌ها را ذكر می‌كنیم شاید بتوانید به شما كمك كند. البته اینها مثال هستند و شما می‌تواند هر نوع فعالیتی را كه خودتان دوست دارید انتخاب كنید به نمونه‌های زیر توجه كنید:
▪ تمرین ورزش با مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه
▪ پیاده‌روی با سرعت متوسط به مدت ۴۰ دقیقه
▪ ورزش سنگین به مدت ۲۰ دقیقه (مثل دویدن)
▪ پیاده‌روی آهسته به مدت یك ساعت
● قدرت خود را بیشتر كنید
آن چه كه ورزش اسكی را جالب می‌كند این است كه تمام عضلات شما را به كار می‌گیرد. با این حال بعضی عضلات بیشتر از بقیه در این ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرند. به خاطر همین شما باید این عضلات را بیشتر تقویت كنید. عضلاتی كه بیشتر در این ورزش استفاده می‌شوند و شما باید قبل از شروع اسكی آنها را تقویت كنید شامل عضلات زیر هستند:
▪ عضلات چهار سر ران: به نظر می‌رسد بیشترین عضله‌ای كه در این ورزش به كار گرفته می‌شود عضلات چهار سر ران است. این عضلات به شما كمك می‌كند كه وضعیت بدنی خود را هنگام اسكی كردن حفظ كنید و همچنین شما را هم حمایت می‌كند. بهترین ورزش‌هایی كه برای تقویت این عضلات به كار می‌روند شامل حركات اسكات )sqvats(‌ وپرس ساق پاها است. انواع و اقسام این حركات در سایت‌های مختلف اینترنتی به تفصیل توضیح داده شده است. اینها حركات ساد‌ه‌ای هستند كه شما برای یادگیری آنها می‌توانید با یك مربی ورزشی مشورت كنید.
▪ عضلات هامسترینگ و گلوتدوس: وقتی شما می‌خواهید در یك سرازیری و از بالای یك تپه به سمت پایین اسكی كنید بدن شما باید حالت خمیده‌ای به خود بگیرد به این صورت كه شما از ناحیه لگن خود به سمت جلو خم می‌شوید. برای انجام چنین كاری شما باید عضلات‌ هامسترینگ و گلوتئوس خود را قوی نگه دارید تا بتوانید بدن خود را در این حالت حفظ كنید.
▪ عضلات داخلی و خارجی ران: عضلات داخلی ران به شما كمك می‌كنند كه اسكی‌های خود را كنار هم نگه دارید. عضلات خارجی ران به شما كمك می‌كنند كه بدن خود را پایدار نگه دارید و در مسیر دلخواه اسكی‌های خود را هدایت كنید.
▪ عضلات ساق پاها: از آنجا كه هنگام اسكی كردن زانوهای شما خم است .این عضلات به شما كمك می‌كنند كه به طرفین پرتاب نشوید و پایداری خود را حفظ كنید.
▪ عضلات پشت: از آنجایی كه در اسكی اكثرا شما در یك وضعیت خمیده قرار می‌گیرید. عضلات پشت باید از قدرت كافی برخوردار باشند تا شما بتوانید خود را برای مدت طولانی در این وضعیت نگه دارید.
▪ عضلات بازوها: شما برای حركت دادن چوب دستی خود نیاز به داشتن دستانی قدرتمند دارید. برای قوی كردن این عضلات باید حركات مخصوص و با وزنه انجام دهید تا عضلات جلو و پشت بازو و قوی شوند توصیه ما به شما این است كه برای انجام این حركات ورزشی حتما با مربی ورزشی مشورت كنید زیرا كه اكثر این حركات با وزنه و دستگاه است و در صورتی كه به درستی انجام نشود به بدن شما آسیب می‌رساند.
● چوب اسكی شما از چه نوعی است؟
به طور كلی چوب اسكی‌ها دارای یك مركز چوبی هستند كه به وسیله ماده‌ای از جنس فایبرگلاس پوشیده شده‌اند و لبه‌های آن هم فلزی است. چوب اسكی‌های مختلفی برای منظورهای متفاوت ساخته می‌شوند و اسكی‌ها از لحاظ طول، وزن، سختی، ضخامت با هم فرق دارند. مثلا بعضی از چوب اسكی‌ها هستند كه قسمت‌ میانی آنها باریك است و در حالی كه سر و دم آنها پهن است.
این اسكی‌ها نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر طول كمتر دارند و به همین دلیل می‌توان راحت‌تر با آنها مسیرهای پیچ‌در‌پیچ را پیمود و نگه داشتن آنها آسان‌تر است. بعضی از چوب اسكی‌ها هستند كه سر و ته آنها به سمت بالا خمیده شده است. این چوب‌ها این اجازه را می‌دهند كه به هر مسیری كه دلتان می‌خواهد آنها را هدایت كنید. انواع دیگری هم هست كه از بحث ما خارج است.
چوب اسكی‌ها بر اساس طولشان می‌شناسند و یعنی آنها را بر حسب سانتی‌متر به شما معرفی می‌كنند. و این اندازه بر اساس قد، وزن ومیزان مهارت شما متفاوت خواهد بود. حتما با مغازه‌دار درباره طول اسكی انتخابی خود مشورت كنید.
● كفش‌اسكی‌تان را انتخاب كرده‌اید؟
وقتی می‌خواهید كفش اسكی بخرید یك جوراب با ضخامت متوسط بپوشید. پای شما باید در آن راحت باشد. كمی زانوی خود را به جلو خم كنید در این حالت باید پاشنه شما در جای خود قرار گیرد. هنگامی كه راست ایستاده‌اند. انگشت شست شما باید با جلوی كفش تماس داشته باشد و وقتی زانوهای خود را خم می‌كنید شست شما كمی عقب‌تر قرار می‌گیرد. دقت كنید هیچ قسمت از پای شما نباید تحت فشار قرار گیرد: این مساله را مد نظر داشته باشید كه در سرما كفش اسكی كمی خود را جمع می كند.‌‌
● آداب خرید چوب اسكی
وقتی می‌خواهید چوب اسكی بخرید چندین نكته را باید مدنظر داشته باشید. اول اینكه شما باید بدانید كه در اسكی كردن چه هدفی دارید. چون چوب اسكی‌های مختلف برای اهداف مختلفی ساخته شده‌اند. دوم اینكه باید بدانید در چه سطحی هستند اگر چوب اسكی خریداری شده بالاتر از سطح خودتان باشد. شما به خوبی اسكی كردن را یاد نمی‌گیرند برعكس این مساله هم صادق است سوم باید بدانید در چه سطحی می‌خواهید اسكی كنید. اگر شما بخواهید روی برف كوبیده نشده اسكی كنید. باید از چوب اسكی مخصوص به این كار استفاده كنید با چوب اسكی‌هایی كه مخصوص پیست ساخته شده‌اند نمی‌توانید روی برف كوبیده نشده اسكی كنید. چهارم این است كه وضعیت بدنی خانم‌ها با آقایان كاملا متفاوت است. خانم‌ها باید چوب اسكی خریداری كنند كه مخصوص بانوان ساخته شده است. این چوب اسكی‌ها سبك‌تر و انعطاف‌پذیرتر است و جایگاه كفش آن جلوتر از چوب اسكی آقایان قرار دارد. تا یادمان نرفته است یادآوری كنیم كه بعد از هر بار اسكی كردن چوب اسكی‌های خود را تمیز كنید و واكس بزنید.
این كار بر عمر چوب اسكی‌های شما می‌افزاید و همچنین باعث می‌شود كارایی چوب‌ها هنگام اسكی‌ كردن بالا رود. برای تمیز كردن چوب اسكی‌ها برس‌ها و واكس‌های مختلفی وجود دارد كه معمولا در برشور چوب اسكی‌های خریداری شده موجود است و حتی اگر نباشد می‌توانید از فروشنده طرز واكس زدن اسكی‌های خود را جویا شوید.
حالا بدن شما آمادگی لازم را پیدا كرده است، چوب اسكی‌ها و كفش‌های شما آماده است می‌توانید اسكی كنید و از آن لذت ببرید.‌
دكتر سحر میرپور
منبع : روزنامه سلامت