دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

شـاد بودن، اکتسابـی است


شـاد بودن، اکتسابـی است
شاد بودن یک ویژگی ذاتی نیست، قوانین و قواعدی دارد که با اندکی مطالعه و برنامه‌ریزی می‌توان به آنها دست یافت.
اگر ما به اطراف خود نگاه کنیم چهره‌های عبوس و گرفته‌ای را می‌بینیم که دچار روزمرگی شده‌اند و شادی را از یاد برده‌اند. زندگی زیباترین هدیه خداوند است به ما، چه خوب است ما تا آنجا که می‌توانیم تلاش کنیم و یاد بگیریم تا از این فرصت و نعمت استفاده کنیم و به دیگران هم خوب زندگی کردن بیاموزیم.
تلاش برای خوب زندگی کردن در ابتدای راه کمی و حتی گاهی اوقات (وقتی ما دچار مشکلی هستیم) سخت به نظر می‌رسد اما وقتی اولین گام برداشته شود، کم‌کم از بار سختی راه کاسته می‌شود و احساسی خوب انسان را به جلو می‌راند، اگر باور نمی‌کنید یک بار امتحان کنید.
حتما تا به حال برایتان پیش آمده صبح که از خواب بیدار می‌شوید، خیلی دلتنگ و بی‌حوصله باشید. این روزها واقعا روزهای وحشتناکی هستند، همه چیز خسته‌کننده و کسل‌کننده است و انگار همه چیز علیه شما پیش می‌رود. در چنین روزهایی احتمالا شما هم آن‌طور که باید برای شادی و نشاط خودتان تلاش نکرده‌اید، مثلا کوچک‌ترین کار برای تقویت روحیه، لبخند زدن است. آیا شما در چنین حالاتی آن را امتحان کرده‌اید یا این‌که اصولا معتقدید در اوج خستگی و کسلی لبخند فایده ندارد و دردی را درمان نمی‌کند.
● لبخند بزنید
در محل کار لبخند بزنید و هر کس را که می‌بینید، بگویید صبح بخیر. بله به تمام کسانی که از کنار شما رد می‌شوند، لبخند بزنید و سلام و صبح بخیر بگویید حتی اگر لبخندتان در ابتدا مصنوعی باشد به زودی طبیعی می‌شود. علاوه بر این، لبخند، مسری است و شما می‌توانید با یک لبخند ساده آن را به تمام دوستان و همکاران خود سرایت دهید و نشاط و روحیه را به آنها هم هدیه کنید.
● نشاط و شادی
بیشتر ما کودکی‌هایمان را به خاطر داریم. شاد بودیم و پر انرژی اما گویا هر چه جلوتر می‌رویم بیشتر در باتلاق مشکلات گرفتار می‌شویم و فراموش می‌کنیم که با فرو رفتن در این باتلاق نشاط و شادی کودکی‌مان از دست می‌رود. قدرت حرکت ما و در حقیقت دو بال پرواز و اوج ما یکی با نشاط و شادابی است و دیگری امید به اوج و رسیدن به آبی بیکران.
تا می‌توانید از بعضی افسانه‌های پوچ و تخیلات رویایی چشم بپوشانید و آنها را به حال خودشان بگذارید.
اگر شما در هر لحظه برای یک چیز ارزشمند زندگی می‌کنید، قطعا در زندگی هدف دارید. بنابراین شما شخص باهوش و روشنفکری هستید. این طبیعی است که در زندگی، هر کس حتما به مسئله‌ای برخورد خواهد کرد اما حل کردن مسئله یک عامل موثر در شادکامی شماست اما هرگاه آن مسئله خارج از قدرت و توانایی شما بود انگیزه شاد زیستن را انتخاب کنید. از غم و انزوا دوری کنید و با خود تکرار کنید که با یک مسئله روبه‌رو هستید، نه یک مشکل و مسئله قابل حل است. آرام و شاد باشید. آنگاه خواهید دید که چه معجزه‌آسا راه‌حل‌ها برایتان روشن خواهد شد.
● راز آدم‌های شاد
افراد شاد کنترل زندگیشان را در دست دارند آنها خودشان انتخاب می‌کنند که در کجا زندگی کنند.
انسان‌های شاد از رابطه بین جسم و روحشان آگاهند و می‌دانند که می‌بایست به هر دوی آنها توجه کرد و از آنها مراقبت نمود.
افراد شاد به زندگی به عنوان یک بازی که در آن برد و باخت تعیین‌کننده راه است نمی‌نگرند، بلکه معتقدند زندگی کسب یک تجربه است، تجربه بد یا خوب.
افراد شاد می‌دانند چگونه در زمان حال زندگی کنند.
افراد شاد می‌دانند که بعضی از اتفاقات خارج از کنترل انسان است. اگر منتظر بهترین‌ها باشید در حالی که خود را برای بدترین آماده کردید همیشه در آینده آماده و موفق خواهید بود.
آدم‌های شاد برنامه‌ریزی و نقشه‌هایشان قدم به قدم است. آنها منتظر نمی‌مانند تا اتفاقات خوب به سراغشان بیاید و اهمیت قدم‌های کوچک را با تمام وجود درک می‌کنند.
انسان‌های شاد می‌دانند چگونه با نگاهی به آینده از اشتباهاتشان درس بگیرند و از آنها عبور کنند.
منبع : موسسۀ روانشناختی کاریزما مشاور