چهارشنبه, ۵ آبان, ۱۴۰۰ / 27 October, 2021
مجله ویستا


آبشار ”هوان گوشو“


آبشار ”هوان گوشو“
در استان ”گوی‌جو“ واقع در جنوب‌غرب چین ۱۸ آبشار دیدنی، چشمان انسان را خیره می‌کند. در این میان آبشار ”هوان گوشو“ با ارتفاع ۷۴ متر مرتفع‌ترین آبشار به‌شمار می‌آید. در اطراف آن آبشارهائی مانند مروارید در فوران است.
آبشار ”دوپوتان“ در حوضه علیای آبشار هوان گوشو و آبشار ”لوشی تان“ حوضه پائین آن و آبشاری دیگر به شکل عنکبوت از غاری در پرتگاهی به پائین سرازیر است. آب‌های متلاطم از پرتگاه سرازیر است و مه و ابر و آب همه جا را احاطه کرده به‌گونه‌ای که در محوطه‌ای در حدود ۵۰ و ۶۰ متر با آب طراوت گرفته است.
در مقایسه با آبشارهای معروف جهان آبشار هوای گوشو به لحاظ میزان آب مرتفع‌ترین آبشار در دنیا نیست، اما ویژگی آبشار این است که گردشگران می‌توانند وارد غار بالای کوه شده و از پشت آبشار تماشا کنند. این غار محل سرازیر شدن آبشار است. طول آن بیش از یک صد متر می‌باشد و با آبشار هم‌ردیف است. داخل غار شش پنجره وجود دارد که تمشااگران از این پنجره‌ها به بیرون نگاه می‌کنند.
آنان نه تنها از نزدیک شاهد آبشار هستند بلکه قادرند با دست خود آبشار را لمس کنند. این یگانه معجزه جهان در نوع خود به شمار می‌آید. یکی از گردشگران پکن گفت: ”آبشار هوان گوشو از آبشارهای دیگر دیدنی‌تر و زیباتر است و زیباترین محل آن غار آبی است. تماشای منظره سرازیر شدن آبشار از بالا به پائین در داخل غار بسیار باشکوه است.
در یکی از آثار معروف چین که ”سفرنامه به سرزمین‌های غرب“ نام دارد نقش عمده بر عهده ”سون ووکن“ می‌باشد ه یک میمون افسانه‌ای است. او قبل از عزیمت به سرزمین‌های غرب در غار آبی با میمون‌های دیگر همزیستی داشت و غار پشت آبشار با غار میمون ”سون ووکن“ بسیار شباهت دارد. تماشای رنگین‌کمان در بالای استخری که آب آبشار به آن سرازیر می‌شود منظره بسیار عالی و دلپذیری دارد. رنگین‌کمان با جابجائی گردشگران تغییر مکان می‌دهد. تماشای آبشار در حال تلاطم و رنگین‌کمان و لمس آن منظره زیبائی است.
یکی از گردشگران ژاپنی گفت: ”اکنون در جهان سه آبشار بزرگ وجود دارد و من از دو آبشار آمریکا و زیمبابوه دیدن کرده‌ام. اما پس از تماشای آبشار ”هوان گوشو“ احساس می‌کنم که این آبشار بهتر از دو آبشار دیگر است. زیرا این آبشار از درون غار عبور می‌کند. به‌دلیل برجستگی‌های سطح زمین و مواد باقیمانده از آتش‌فشان، فوران آب آبشار بسیار وسیع است. از این رو حفاظت و کنترل میزان و مقدار آب در طول سال کمی مشکل است.
نام این آبشار به معنای میوه زرد است. میوه‌ای که شبیه نارنگی است اما در واقع معنای آبشار این است که درجه هوای این منطقه برای این نوع درختان میوه مناسب است. زیرا اطراف این آبشار را درختان ”روشو“ دربرگرفته است. پس از حرکت از شهر گویان مرکز استان گوی جو می‌توان به مدت یک ساعت و نیم به این آبشار رسید. از نوامبر تا آوریل در فصول تابستان و پائیز بهترین زمان تماشای این آبشار محسوب می‌شود.
آبشار ”هوان گوشو“ در منطقه اقلیت‌نشین قرار دارد و علاوه بر مناظر زیبا از نظر مناظر گردشگری دیگر نیز فراوان و غنی است. در هشت کیلومتری غرب آبشار هوان گوشو یک پرتگاه سرخ‌رنگ طبیعی دیده می‌شود که بر روی آن خط (هیروگلیف) سرخی حک شده است. شناخت معنای آن مشکل است و معمای هزاران ساله محسوب می‌گردد. دختران ملیت ”یوای“ در رنگرزی استفاده از موم روی پارچه مهارت دارند. گاهی آنان چشم‌اندازهای طبیعی روی پارچه ترسیم می‌کنند.
منبع: CRI. nLime
منبع : ماهنامه مهرآب


خبرگزاری صدا و سیماروزنامه تعادلسایت انصاف نیوزسایت اقتصادنیوزسایت تجارت نیوزروزنامه همشهریسایت فرادیدسایت تابناکخبرگزاری ایلناسایر منابع