پنجشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 30 May, 2024
مجله ویستا

کانیزارس


کانیزارس
خوان مانوئل كانیزارس نوازنده (موسیقی فلامنكو) . در سال ۱۹۶۶ در اسپانیا متولد شد خانواده او در سال ۱۹۵۰ به بارسلونا مهاجرت كرده بودند .
پدر او بسیار شیفته گیتار بود و از اقبالش یك گیتار از نمایشگاه محلی دریافت نموده بود پدر كانیزارس بدون معطلی شروع به مطالعه درباره گیتار فلامنكو نمود یكی از اساتید فلامنكو از استعداد پسرانش یعنی خوان مانوئل و رافائل به او گفت و ان دو پسر را تشویق نمود تا بیشتر و دقیقتر به مطالعه در گیتار بپردازند .
این دو برارد انقدر سریع علم گیتار را فراگرفتند كه خوان مانوئل در ده سالگی وارد هنرستان موسیقی شهر شد.
در سال ۱۹۸۲ او جایزه ملی برای نواختن گیتار را در شهر خرز كه یكی از معتبرترین جوایز گیتار است دریافت كرد. در ان موقع در گوشه كنار شنیده میشد كه گیتاریست جدیدی دارد از راه میرسد .
در سال ۱۹۸۹ او سفرهای گروهی خود را اغاز كرد و سپس توسط پیتر گابریل برای انتشار مجموعه البومی به نام دنیای واقعی انتخاب شد .
او با هنرمندان زیادی همچون : La Fura dels Baus, Michael Brecker,Al Di Mieola,Camaron, Morente, Serrat, MarcAlmond و...
اما سرنوشت سازترین اشنایی او با پاكو دلوسیا بوده است او به همراه پاكو دلوسیا و خوزه مرسی و باندرا برنامه زیادی در بین سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۲ انجام داد .این تور موففیت امیز با ضبط اثر Suite Iberia اثر ایزاك البنیتسز كه پاكو دلوسیا گیتار ارانخوزش را نواخت به سر انجام رسید .از این زمان همكاری پاكو دلوسیا و كانیزارس متوقف نگردیده است و این كیفیت بالا در هر یك از كارهای كانیزارس نمایان است. او همچنین سازنده موسیقی متن یك فیلم نیز میباشد فیلمی با نام : La Lola se va a los puertos .
كانیزارس در امگا اثر انریكو مورینته نیز نواخته است و نشان داده است كه در سبكهای متفاوت هم میتواند توانایی های بی حد خود را اشكار كند.
منبع : رسانه هنر و موسیقی