سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

با فرانچسکو توتی، برنده کفش طلای فوتبال اروپا


با فرانچسکو توتی، برنده کفش طلای فوتبال اروپا
فرانچسكو توتی با كسب عنوان آقای گل لیگ های فوتبال اروپا و نیل به جایزه كفش طلا كه ویژه بهترین فرد در این زمینه است، به ناظران ثابت كرده كه هنوز آماده و شایسته است و همچنان می تواند در سطح اول فوتبال جهان، بدرخشد.
توتی با زدن ۲۶ گل برای رم، تیمی كه كاپیتان آن است، به این توفیق دست یافت. رود فان نیستلروی مهاجم هلندی رئال مادرید می توانست توتی را بگیرد، اما در آخرین شب پیكارهای لیگ اسپانیا كه تیمش ۱-۳ بر رئال مایوركا پیروز و قهرمان شد، وی آسیب دید و مسابقه را نیمه كاره گذاشت و در نتیجه نتوانست چیزی را بر ۲۵ گل زده قبلی اش بیفزاید.
توتی در این فصل در شرایطی برای رمی ها به میدان آمد كه برای درمان یك مصدومیت جدی در ناحیه مچ پایش مجبور شده بود یك قطعه (پین) فلزی را در ناحیه مربوطه كار بگذارد. با این وجود او رم را به انتقام از اینترمیلان در فینال جام حذفی ایتالیا به جبران شكست در برابر این رقیب ویژه در دیدار نهایی هر دو سال گذشته نایل ساخت و اگر در «سری A» حریف اینتر نشد، به این سبب بود كه تیم روبرتو مانچینی از ابتدای فصل فاصله ای كلان از رم و دیگران گرفته بود و دیگر نمی شد آن را گرفت. با این حال تك شكست یاران ویه را و ابراهیموویچ در كالچو را نیز همین تیم رم رقم زد و توتی و یارانش این كار را در سن سیرو انجام دادند تا اهمیت دستاوردشان بیشتر باشد.
● در بالاترین سطح
هرچه هست توتی اعتقاد دارد توفیق های این فصل اش نشانگر این است كه او برخلاف نظر كارشناسان هنوز توان زیادی برای ارائه در مجامع جهانی فوتبال و در بالاترین سطح این ورزش در قاره سبز دارد. «یك تا یك و نیم سال پیش، همه كار مرا تمام شده می دانستند و می گفتند چیز زیادی از من نمانده است و اگر در جام جهانی ۲۰۰۶ هم به كار گرفته شدم، بیشتر به خاطر شهرت ام بوده و نه صلاحیت ام.
اما همان انتقادات و حرف هایی كه درباره من زده شد، اثر خود را گذاشت و مرا مصمم تر و صاحب عزم بیشتری برای خودنمایی كرد. نتیجه آن شد كه اول جام جهانی را همراه با آتزوری بردم و سپس در بازی های رم كفش طلای اروپا را صاحب شدم. جام حذفی ایتالیا هم در این مدت به حساب من و باشگاه رم ریخته شده است.
من با رم ۶ سال پیش به اسكودتو دست یافتم و این كه بعد از مدتی طولانی آقای گل كالچو بشوم، حتماً حكمتی دارد و قسمت و تقدیر بوده است كه چنین بشود. برای فان نیستلروی متأسفم و حالش را درك می كنم ولی همچنان فكر می كنم كه گلزن بزرگی است و حاصل كارش در نخستین فصل بازیگری اش در لیگ اسپانیا نیز همین را می گوید».
● به جانشینی تونی
سال پیش نیز یك ایتالیایی كفش طلا را برد و او لوكا تونی بود كه ۳۱ گل برای فیورنتینا زد، اما به تازگی به بایرن مونیخ آلمان كوچ كرده است. توتی كه دارنده فعلی این عنوان است، تصمیم گرفته است كه «پین» فلزی كار گذاشته شده در مچ پایش را فعلاً برندارد و آن را حفظ كند.
در فوریه ۲۰۰۶ بود كه در یكی از مسابقات رم مچ پای توتی براثر تكل شدید یكی از حریفان شكست و ۴ ماه طول كشید تا وی به میدان بازگردد، اما در این حدفاصل پزشكان قطعه فلزی موردبحث را در مچ پای او كارگذاشتند تا روند جوش خوردن نقطه شكسته را تسریع كنند. درآن زمان مقرر شد كه پس از بهبودی كامل و بویژه در تابستان امسال این قطعه از پای وی برداشته شود.اما پائولو ماریانی پزشك ارشد باشگاه رم می گوید كه توتی پس از فصل درخشانی كه پشت سرگذاشته، مصر است كه آن قطعه فلزی را در پایش حفظ كند و دست به تركیب آن نزند و «پاآهنی» بماند!
ضرر دیگر ماجرا و یكی از دلایل اصلی احتراز كاپیتان توتی از برداشتن پین از پایش این است كه این امر چیزی حدود ۲ ماه وی را از میدان دور نگه خواهدداشت و جراحی مربوطه و پیامدهای آن چنین چیزی را موجب خواهدشدو چنین ركودی به این معناست كه باز مدتی طول می كشد تا توتی به فرم خوب فعلی اش و ایام قبل از عمل جراحی بازگردد.
● فرصت هست
با این حال مارینی معتقد است كه چنین امری و باقی ماندن «پین» در پای توتی به او لطمه ای نمی زند و به لحاظ پزشكی برای وی مضر نخواهدبود. این امر در كوتاه مدت لطمه ای به توتی نمی زند ولی باید وضع جسمی او را به دقت زیرنظر داشت و آن را در طول فصل گاه به گاه بررسی كرد.هنوز چندسال فرصت برای برداشتن پین داریم و نباید شتاب كرد و نمونه هایی ازاین دست درگذشته هم بوده است.
گفتنی است راه و لازمه فتح كفش طلای فوتبال اروپا، زدن گل های موردنیاز در لیگ های اصلی فوتبال اروپاست وگرنه زدن گل های ولو پرشمارتر در لیگ های كوچك تر قاره موجب رسیدن كفش طلا به فرد گلزن نخواهدشد.براساس ارزش و اعتباری كه لیگ های موردبحث دارند، به هر مهاجمی بابت حضور و گلزنی در آن امتیازاتی تعلق می گیرد و سپس جدول نهایی فصل تنظیم می شود.
توضیح روشن تر و صریح تر آن است كه بگوییم در لیگ های اصلی اروپا (شامل انگلیس - ایتالیا و اسپانیا) بابت هربار گلزنی ۲ امتیاز به مهاجم زننده گل تعلق می گیرد، ولی در لیگ های درجه دوم مثل هلند و بلژیك و اسكاتلند چنین نیست و ضریب امتیازدهی در آنها پایین تر است.
این چنین است كه نفر دوم جدول گلزنان اروپا كه آفونسو ال وس مهاجم برزیلی تیم هیرن وین هلند است ۳۴ گل در فصل اخیر لیگ این كشور به ثمر رساند و با این وجود در ارزش گذاری های صورت گرفته برروی آن زیردست «توتی»ای قرارگرفت كه ۸ گل كمتر ازاو زده بود، اما ارزش گل های وی به این سبب كه در لیگی بالاتر و معتبرتر از هلند به دست آمده، فزون تر تشخیص داده شده است.
● جدول كفش طلای اروپا
۱) فرانچسكو توتی از رم ایتالیا با ۲۶ گل (۵۲ امتیاز)
۲) آفونسو ال وس از هیرن وین هلند با ۳۴ گل (۵۱ پوئن)
۳) رودفان نیستلروی از رئال مادرید با ۲۵ گل (۵۰ امتیاز)
وصال روحانی
منبع : روزنامه ایران