سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

چطور کودکان را در کارهای عادی روزانه شرکت دهیم؟


چطور کودکان را در کارهای عادی روزانه شرکت دهیم؟
همه ما فکر می‌کنیم کودکان نمی‌توانند به‌خوبی در کارهای منزل با ما همکاری می‌کنند. اما دادن حتی کوچک‌ترین وظیفه و مسئولیت باعث به‌وجود آمدن عادات خوب کاری در وی، در آینده خواهد شد. به‌علاوه دادن یک فعالیت ساده در منزل، این حس را به کودکتان می‌دهد که او هم جزئی از خانواده است و شرکتش در این امور مهم و ارزشمند است.
وظایفی به کودک دهید که مناسب سن اوست. کارهای ساده‌ای را انتخاب کنید، چون کودک هنوز توانائی شناختی کافی برای انجام دادن وظایف بزرگ را کسب نکرده است. برای مثال تمیز کردن اتاق خودش یا کمک به جمع‌کردن اسباب‌بازی‌های خود یا جمع کردن لباس‌ها. گاهی اوقات اجازه دهید کودک دستیار شما باشد چون کودکان از این که مثل پدر یا مادر خود باشند لذت می‌برند.
طوری مراقب کارش باشید که متوجه حضور شما نباشد و هرگز تلاش‌های او را کوچک نشمارید. به‌جای گفتن ”نه، این درست نیست“ از جمله ”بهتر است“ یا ”من دوست دارم“ استفاده کنید.
وقتی خودتان کاری می‌کنید، کودک را صدا بزنید تا در کنار شما باشد. او این‌ کار را یاد خواهد گرفت. و این بزرگ‌ترین محرک برای فرزندتان است تا به انجام دادن کارهای عادی و روزمره بپردازد. او را در کارها تنها نگذارید و اجازه دهید کودک، حمایت شما در کارها را احساس کند البته نه به‌صورت دخالت مستقیم.
همیشه انتظار همکاری نداشته باشید. هیچ بچه‌ای، هر وقت که پدر و مادر بخواهند، با رضایت کامل مشغول به انجام دادن کار نمی‌شود مخصوصاً بچه‌های ۲ تا ۳ ساله. علاوه بر این به یاد داشته باشید که در این سنین و یا بالاتر، وظایف به‌صورت کامل به‌وسیله بچه‌ها اجرا نخواهد شد. لازم نیست همه وظایف را یک‌باره به کودک یاد دهید. زمان را در نظر بگیرید.
منبع : ماهنامه کودک