سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 21 May, 2024
مجله ویستا

مسعود حبیبی


مسعود حبیبی
● سال تولد : ۱۳۴۰
● محل تولد : کرمانشاه
وی از دوران کودکی‏ با موسیقی انس گرفت و ۱۲ ساله بود که به فراگیری پیانو پرداخت.
در سال ۱۳۵۷ به رادیو کرمانشاه دعوت شد و در ارکستر موسیقی رادیو به نواختن پیانو پرداخت.
در سال ۱۳۶۷ به همکاری صدا و سیمای تهران دعوت شد و در کنار نوازندگی پیانو ضمن آشنایی با دیگر سازها، به دف نوازی روی آورد.
وی با ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر سمفونیک صدا و سیما همکاری داشته و در چندین کنسرت و فستیوال جهانی شرکت کرده است.
با گروه‌های صبا ، نوا ، عارف ، بیدل و گروه شیدا همکاری داشته و کنسرت‌های متعددی در اروپا ، آسیا و کانادا اجرا کرده است و هم اکنون سرپرستی گروه دالاهو را به عهده دارد.
وی با تلاش فراوان و با تلفیق اصول علمی و هنری در نواختن ساز دف شیوه‌ی نوینی را برای دف نوازی ارایه کرده است. شیوه‌ی نت نویسی این مجموعه برای این ساز شیوه‌ای کاملاً جدید است.
مسعود حبیبی علاوه بر این نوآوری ها ، ساختمان ساز دف را تکامل بخشیده ، که این دف دارای پوستی از جنس پوسته‌ی سازهای " ساید درام " و شیمیایی می‌باشد. این نوع دف که برای نوازندگان ارکستر بسیار مناسب است، فاقد مشکل تغییر طنین بر اثر تغییر رطوبت و دمای هوای محیط می ‌باشد و بر اساس کوک‌های مختلف تهیه و استفاده می‌گردد.
از فعالیت‌های هنری وی به صورت تکنوازی و گروه‌ نوازی می ‌توان به بیش از سی موسیقی متن فیلم و بالغ بر یکصد و پنجاه اثر صوتی اشاره نمود و از آثار منتشر شده او می ‌توان کتاب شیوه‌ی نوین دف نوازی یک و دو و سه را نام برد که تا کنون جلدهای اول و دوم آن چاپ گردیده‌اند (انتشارات چنگ).
منبع : زنده رود