چهارشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۱ / 30 November, 2022
مجله ویستا

اضافه وزن تعطیلات را کاهش دهید


اضافه وزن تعطیلات را کاهش دهید
شاید بهترین خبر برای افراد چاق این باشد که حتی کاهش متوسطی از وزن باعث کاهش فشار خون، کاهش خطر بیماری های قلبی-عروقی و سکته مغزی، بهبود قند خون، بهبود علائم سایش مفاصل و وقفه تنفسی در خواب و کاهش خطر انواع سرطان ها می شود.
مقدار کاهش وزنی که شما برای بهبود وضعیت سلامت به آن احتیاج دارید، توسط پزشک یا متخصص تغذیه تعیین می شود. سپس یک برنامه منظم برای رسیدن به آن هدف و از آن مهمتر نگه داشتن وضعیت مطلوب برای شما طرح ریزی می شود.
برای شروع، حدود ۵ تا ۱۰ درصد کاهش وزن در نظر گرفته می شود، یعنی یک فرد ۱۰۰ کیلویی در ابتدا باید حدود ۵ تا ۱۰ کیلوگرم وزن خود را کاهش دهد. البته این بدین معنی نیست که فرد در همین نقطه باید موفق شود، بلکه همانطور که گفته شد این نقطه شروع است. کاهش وزن باید به طور آهسته و با یک روند ثابت(هفته ای ۵/۰ تا یک کیلوگرم) ادامه یابد.
در بسیاری از افراد، کاهش وزن با رعایت یک رژیم سالم، ورزش و تغییرات رفتاری قابل انجام است. البته در موارد خاص از دارو یا جراحی هم استفاده می شود.
تغییرات رژیم غذایی برای لاغر شدن؛ برای کاهش وزنی موفق، مصرف کالری کمتر، مهمترین عامل است. مقدار کالری مورد نیاز بدن شما به چندین عامل، از جمله سن و مقدار تحرک شما در طول روز بستگی دارد. باید با پزشک خود در مورد مقدار کالری مصرفی روزانه (که به کاهش وزن کمک می کند)، مشورت کنید. پزشک ممکن است در این مورد شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد تا بتوانید وعده های غذای خود را تنظیم کنید.
به یاد داشته باشید رژیم هایی که با کاهش شدید کالری همراه هستند، برای کاهش وزن توصیه نمی شوند، زیرا کاهش شدید کالری باعث کاهش مواد مغذی مورد نیاز بدن شده و برای افراد مشکلاتی ایجاد می کنند و گاهی باعث کمبود ویتامین ها در بدن می شوند. گرسنه ماندن نیز برای کاهش وزن توصیه نمی شود، زیرا بیشتر وزنی که شما ابتدا در طول روز از دست می دهید، در اثر از دست دادن آب بدن شما ایجاد می شود و برای شما مطلوب نیست که مدت طولانی بدون غذا بمانید.
رژیم های بسیار کم کالری (مثل رژیم مایعات) که روزانه ۸۰۰ کالری برای بدن تامین می کنند (به جای ۲۰۰۰ کالری در روز)، باعث کاهش سریع وزن می شوند، ولی در عوض بلافاصله پس از قطع رژیم، وزن فرد به میزان قبلی برمی گردد.
برای کاهش وزن باید به میزان متوسط غذا خورد که البته کم چربی و کم کالری باشد و دستورات زیر را نیز به کار بست؛به محتوای انرژی غذایی که می خورید فکر کنید؛ محتوای انرژی، به مقدار انرژی موجود در آن حجم از غذای مورد مصرف شما اطلاق می شود. بعضی غذاها حاوی انرژی زیادی هستند، مثل مواد غذایی چرب که حتی مقدار کم آنها، انرژی زیادی را وارد بدن می کند. ولی در مقابل، غذاهای کم انرژی مثل سبزی ها و بعضی از میوه ها را می توانید در حجم زیاد مصرف کنید، بدون اینکه انرژی زیادی وارد بدن شما شود.
برای مثال انرژی موجود در یک قاشق غذاخوری کره، معادل با انرژی ۲۰ لیوان کاهو است. به نظر شما کدامیک احساس سیری بیشتری در شما ایجاد می کند؟ پس غذای کم انرژی را برای رژیم غذایی خود انتخاب کنید.
غذاهای طبیعی و سالم را انتخاب کنید؛ غذاهای طبیعی و سالم شامل؛ سبزی ها،میوه ها، غلات، حبوبات، ماهی، لبنیات کم چرب و گوشت بدون چربی هستند. پس سعی کنید با مصرف متعادل این مواد غذایی، خود را به طرف کاهش وزن سوق دهید و از غذاهای ناسالم و پرانرژی پرهیز کنید.
کربوهیدرات های سالم و خوب را مصرف کنید؛ متخصصان تغذیه بر این باورند که به طور کلی ۴۵ تا ۶۵ درصد کالری مورد نیاز فرد در طول روز، باید از کربوهیدارت تامین شود، ولی باید از کربوهیدرات های ساده که بدن برای مصرف آنها انرژی زیادی نمی سوزاند؛ مثل شکر، قند و سایر شیرین کننده ها کمتر استفاده کرد و در عوض انواع کربوهیدارت های پیچیده و پر فیبر مثل انواع نان و ماکارونی که از آرد سبوس دار درست شده اند و یا سایر غلات مثل جو، جوی دو سر و ... را مصرف کرد.
مصرف شیرینی ها را قطع کنید؛ انواع شیرینی، شکلات، آب نبات، ژله، نوشابه، کیک و کلوچه را از رژیم غذای خود حذف کنید، ولی مصرف کم بیسکویت های سبوس دار ایرادی ندارد.
کاهش چربی در رژیم غذایی؛ چربی در مقایسه با پروتئین و کربوهیدارت(هر یک گرم پروتئین یا کربوهیدرات ۴ کالری و هر یک گرم چربی ۹ کالری انرژی تولید می کند)، دو برابر انرژی تولید می کند، پس برای کاهش مصرف انرژی کاهش چربی غذا یک گام اساسی است. غذاهای حاوی چربی زیاد مثل کله پاچه، گوشت قرمز چربی دار، لبنیات پرچرب، روغن های مایع، روغن جامد، روغن حیوانی، مارگارین، کره، مایونز، خامه، انواع نان های روغنی و غذاهای آماده مثل پیتزا و ساندویچ ها باید به مقدار کم مصرف شوند.
توصیه های تغذیه ای بر این است که ۳۰ درصد انرژی مورد نیاز شما باید از چربی تامین شود که از این مقدار هم باید کمتر از ۱۰ درصد آن از چربی اشباع شده باشد.
واحدهای تغذیه ای را بشناسید؛ فرض کنید متخصص تغذیه به شما گفته است که باید در روز ۶ واحد کربوهیدرات، ۴ واحد سبزی و میوه، و ۳ واحد گوشت مصرف کنید. شما باید بدانید که دقیقا یک واحد گوشت معادل چه مقدار گوشت است. به یاد داشته باشید که واحدهای هرم غذایی معمولا کوچک تر از آن هستند که شما فکر می کنید و برای یک رژیم غذای صحیح باید این واحدها را بشناسید.
کالری غذایی را که می خورید محاسبه کنید؛ برچسب غذاهای آماده را حتما بخوانید. گاهی غذاها کم چرب، ولی پر انرژی هستند. غذاهای فرآوری شده در مقایسه با غذاهای تازه حاوی مقادیر زیادی انرژی به صورت چربی یا قند دارند. از نوشابه ها نیز دوری کنید، زیرا مقادیر زیادی قند دارند و هر نوشابه گازداری حدودا ۴۰ گرم قند دارد.
مهارت تطابق با مشکل چاقی؛ یکی از دردناک ترین جنبه های چاقی، مشکلات عاطفی و احساسی در برخورد با این قضیه می باشد . در اکثر فرهنگ ها، لاغری معادل با زیبایی و شایستگی در همه زمینه هاست و افراد چاق، به طور غیرمنصفانه ای برچسب انسان های تنبل، پïرخور و بی اراده را می خورند. احساس شرم و حتی افسردگی در افراد چاق بسیار شایع است که گاهی درمان این افسردگی، نیاز به پزشک دارد.
البته چاقی بیشتر نشان دهنده یک وضعیت مزمن در فرد است و دلیل بر عدم کفایت اخلاقی یا یک انتخاب خودآگاه در فرد نیست. به این افراد باید راه درست را نشان داد. آنها باید برای لاغر شدن از پزشک خود راهنمایی بخواهند و از دوستان و آشنایان خود برای کنار آمدن با مشکل چاقی درخواست کمک کنند.
در هر صورت، افراد چاق باید ابتدا یک تصور روشن و مثبت از وضعیت خود داشته باشند و پس از کسب بینش و اطلاعات درست درباره چاقی خود، با یک برنامه ریزی صحیح به طرف هدف که کاهش وزن است، حرکت کنند. با این دیدگاه خواهند توانست به هدف خود، یعنی کاهش وزن و رسیدن به وضعیت سلامت بهتر، دست پیدا کنند.
منبع : روزنامه کارگزاران


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ایرانسایت عصرایرانسایت همشهری‌آنلاینسایت تجارت نیوزروزنامه تعادلسایت ورزش سهسایت نامه نیوزروزنامه ابتکارسایت سلام نوسایت آفتاب نیوز