شنبه, ۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 20 April, 2024
مجله ویستا

راز طول عمر


راز طول عمر
هنگام عصبانیت یا ناراحتی، هیچ‌گاه بر سر میز غذا ننشینید. شما باید از غذایتان لذت ببرید و در محیطی آرام و دلپذیر آن را صرف کنید.
سعی کنید از غذاهای خوش طعم استفاده کنید و قبل از این‌که کاملاً سیر شوید، از غذا دست بکشید. به‌خود عادت دهید تا حداقل روزی بیست‌دقیقه ورزش کنید اگر میان‌سال هستید بهتر است روزی چند دقیقه قبل از صبحانه یوگا انجام داده و یا پیاده‌روی کنید، همانطور که یک اتومبیل به سوخت نیاز دارد، بدن شما نیز به غذا احتیاج دارد. غذا انرژی‌های لازم برای انجام تمرینات بدنی را به شما می‌رساند. اما اگر در خوردن آن زیاده‌روی کنید، هیچ‌گاه نمی‌توانید بدن خود را عادت دهید که به‌طور مداوم تحرک داشته باشد.
ما شما را به خوردن خوشمزه‌ترین میوه‌جات و سبزیجات و نوشیدن آب میوه‌های خوش‌طعم تشویق می‌کنیم.
مهمترین عامل برای جوانی و جوان ماندن استفاده از غذاهای طبیعی است، طبیعت میوه‌ها و سبزیجات را برای ما به ارمغان آورده است.
شما می‌توانید سلامتی و طول عمر خود را با انتخاب غذاهای طبیعی تضمین کنید. از خوردن غذاهای کنسرو شده و نوشیدن آب‌میوه‌های غیرطبیعی و... خودداری کنید. از خوردن غذاهای فاسد و مانده بپرهیزید و از غذاهای تازه استفاده نمائید.
همه ما به‌خوبی می‌دانیم که پدر و مادربزرگ‌هایمان هرگز فریزر و اجاق گاز نداشتند. آنها هیچ‌وقت از غذاهای کنسرو شده و یا غذاهای فریز شده استفاده نمی‌کردند.
اگر شما سبزیجات را فریز کرده و سپس آنها را گرم کنید، بخش اصلی خاصیت‌های مواد درون آنها را از بین خواهید برد. اما ویتامین‌ها چطور؟
اخیراً دانشمندان موفق شده‌اند تا راز میوه‌ها و سبزیجات تازه و نقش بیش از حد آنها در سلامتی انسان کشف کنند. آنها می‌گویند وقتی شما میوه‌ها را از درخت و سبزیجات را از بوته‌ها، چیده و میل کنید، جان تازه‌ای به شما بخشیده می‌شود، این یکی دیگر از رازهای جوانی و جوان ماندن است. در فلسفهٔ شرق مخصوصاً در فلسفه یوگا دقیقاً به خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها اشاره شده است.
فلسفه یوگا غذاها و خوردنیظها به سه دسته تقسیم‌بندی کرده است:
۱. غذاهای ساتولیک Satvic یا بهشتی که همان میوه‌ها، سبزیجات مغزها و جوانه حبوبات است و با استفاده از آنها نیروی جوانی حفظ شده باعث سلامتی پایدار در فرد می‌شود.
غذاهای راجستیک Ra Yasic یا محرک که باعث تهییج احساسات و تمایلات خشن، استرس فیزیک و روانی و عدم تعادل جسم و روان می‌گردد غذاهای تلخ، ترش، ترب، جای، چاشنی‌ها، ادویه‌جات در این مفوله جای دارند.
بالاخره غذاهای تاماسیک Tamasic که شامل غذاهای پوسیده، گندیده، سیگار، تریاک، مشروبات و... می‌باشد. این‌نوع غذا‌ها و نوشیدنی انواع بیماری‌های و مرگ زودرس را به همراه دارد.
بیائید از همین امروز روش تغذیه‌مان را عوض کنیم و در خوردن، نوشیدن و... تجدیدنظر کنیم.

مبنع: مجله TIMES
برگردان: ژیلا پرنیان‌پور
منبع : مجله دانش یوگا


همچنین مشاهده کنید