دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

یک افسانه قدیمی


ساكنین اولیه شبه جزیره كره، از مهاجمین منچوری امروز (شمال چین و مغولستان) و از نژاد مغولی بوده اند كه زبان آنها بیشتر «آلتا ایك» بوده است.در سال ۱۹۴ قبل از میلاد مسیح فردی به نام «ویمن» قدرت را در كره به دست گرفت، اما طولی نكشید كه امپراتوری «هان» در چین حكومت وی را سرنگون ساخت و كره جزیی از امپراتوری چین گردید.
در اول مارس ۱۹۱۹ میلادی گردهمایی عظیمی با شركت دو میلیون نفر در سئول برگزار شد كه طی آن كره ای ها خواستار استقلال خود شدند. در این گردهمایی، زد و خودروهای خونینی میان نیروهای ژاپنی و كره ای ها ی اجتماع كرده به وقوع پیوست كه منجر به كشته شدن ۲۳ هزار نفر گردید. به همین مناسبت مردم كره همه ساله اول مارس را به عنوان سمبل تلاش استقلال طلبانه جشن می گیرند. در ماه آوریل همان سال دو تن از رهبران انقلابی دولت موقت كره را تشكیل دادند. در طی دومین جنگ چین و ژاپن و جنگ بین الملل دوم به تدریج نفوذ ژاپن در كره تقلیل یافت و در سال ۱۹۴۲ نیروهای استقلال طلب به ژاپن اعلان جنگ دادند.
در سال ۱۹۴۵ كره به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شد. قسمت شمالی به تصرف نیروهای شوروی و قسمت جنوبی به اشغال آمریكایی ها درآمد و نوار ۳۸ درجه نیز به عنوان مرز تعیین شد. در شمال طرفداران كمونیست و در جنوب طرفداران غرب بر سر كار آمدند.
در سال ۱۹۴۸ سرزمین كره رسماً به دو قسمت شمالی و جنوبی تبدیل شد و حكومت كره شمالی (جمهوری دموكراتیك خلق كره) و كره جنوبی (جمهوری كره) برقرار گردید كه حكومت كمونیستی كره شمالی به رهبری كیم ایل سونگ روی كار آمد.
در فاصله سالهای ۱۹۵۰- ۱۹۵۳ میلادی برای استقلال مجدد دو كره جنگی به وقوع پیوست. نیروهای كره شمالی در ۲۵ ژوئن ۱۹۵۰ به خاك كره جنوبی حمله ور شدند.
از ژوئن سال ۱۹۵۱ كوشش برای مذاكره در مورد ترك مخاصمه میان دو كره آغاز و سرانجام در ۲۷ ژوئیه ۱۹۵۳ پیمان آتش بس جنگ دو كره امضا شد و این دو كشور همچنان مجزا باقی ماندند.
كره شمالی در نیمكره شمالی، نیمكره شرقی، شرق قاره آسیا، كناره غربی دریای ژاپن و شرق خلیج كره در همسایگی كشورهای كره جنوبی در جنوب، چین در شمال و شمال غربی و روسیه در شمال شرقی واقع شده است.
جامعه كره شمالی یك جامعه كاملاً نظامی است، حضور نیروهای آمریكا در كره جنوبی همیشه به عنوان خطری علیه امنیت ملی این كشور به شمار می رود به همین جهت ورزش در این دژ كاملاً نظامی در اولویت های اول قرار ندارد. با وجود ۲۵ وزارتخانه در این جمهوری، ورزش كه در حال حاضر یكی از اركان اصلی جوامع پیشرفته به شمار می رود در كره شمالی تنها دارای یك كمیسیون است كه به امور ورزشی می پردازد. اما پتانسیل موجود در این كشور در رشته هایی چون ژیمناستیك، دوومیدانی، تنیس روی میز، كشتی و ورزش های رزمی بسیار بالاست. فوتبال آسیا یك بار با كره شمالی در جام جهانی ۱۹۶۶ توفان بر پا كرد. با حذف ایتالیا و رفتن به مرحله یك چهارم نهایی و بر جا گذاشتن یك بازی افسانه ای در مقابل پرتغال و اوزه بیو.