جمعه, ۱۱ اسفند, ۱۴۰۲ / 1 March, 2024
مجله ویستا

پشت خطوط دشمن - BEHIND ENEMY LINES


پشت خطوط دشمن - BEHIND ENEMY LINES
سال تولید : ۲۰۰۱
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : جان دیویس
کارگردان : جان مور
فیلمنامه‌نویس : زاک پن و دیوید ولوز، بر مبنای داستانی نوشتهٔ جیم تامس و جان تامس
فیلمبردار : برندان گاوین
آهنگساز(موسیقی متن) : رایان آدامز و دَن دیویس
هنرپیشگان : اوئن ویلسن، جین هاکمن، اولک کروپا، خواکیم دِ آلمیدا، دیوید کیت، چارلز مالیک ویتفیلد و ولادیمیر ماشکوف
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۶ دقیقه


̎کریس برنت̎ (ویلسن) خلبات جت ۱۸ ـ F/A نیروی دریائی که در ناو هواپیمابر U.S.S انجام وظیفه می‌کند، از سیاست‌های بازدارنده‌ای که او را از مقابله با نیروهای بوسنیائی منع می‌کند، سرخورده است. فرماندهٔ ̎برنت̎، ̎دریادار رایگرت̎ (هاکمن) فکر می‌کند که خلبان پُرشروشورش ویژگی‌های لازمِ یک نظامی را برای ماندن در ارتش را ندارد ولی افسر جوان و مشتاق خیلی زود فرصت می‌یابد تا جرأت و شهامتش را به اثبات برساند. ̎برنت̎ هنگام پروازی شناسائی بر فراز منطقه‌ای دورافتاده در بالکان، تصاویری می‌گیرد که جنایت‌هائی وحشتناک را به اثبات می‌رسانند، ولی هواپیمایش را در هوا می‌زنند و ساقط می‌کنند. خیلی زود نیروهای ̎لوکار̎ (کروپا)، رهبر شبه‌نظامی صرب که می‌خواهد آن جنایت‌ها را لاپوشانی کند، او را روی زمین تحت تعقیب قرار می‌دهند. در همین حال، ̎رایگرت̎، دستورات بالادستش (دِ آلمیدا) فرمانده ناتو را به چالش می‌طلبد و با به خطر انداختن زندگی حرفه‌ای‌اش، یک مأموریت نجات مخفی تدارک می‌بیند.
● کلیشهٔ نجات یکی از افراد خودی که در چنگ دشمن اسیر شده، این‌بار با نام پشت خطوط دشمن روانهٔ پرده شده است. بنابراین، انتظار یک ماجرای تکراری با گفت‌وگوهای کلیشه‌ای و خط داستانی قابل پیش‌بینی چندان غریب نیست. اما ایرادهای راه‌یافته در فیلم، کم نیست: در صحنه‌های تعقیب ̎برنت̎ توسط صرب‌ها، با وجود لحظه‌های پر تعلیق و هیجان، بسیار مسخره است که ببینیم تلفات دشمن، حداکثر و تلفات آمریکائی‌ها، حداقل است. مضحک‌تر این‌که تیرهای صرب‌ها به‌ندرت به هدف می‌خورند و ̎برنت̎، مثل ̎رمبو̎ یک‌تنه از پس همهٔ آنان برمی‌آید. هاکمن نیز پیش از این‌، نقش‌های بد زیادی بازی کرده، اما این یکی بدترین آنهاست. چه‌طور می‌‌شود او را با این سن و سال در قالب یک سرباز شجاع و در حال مبارزه تصور کرد؟ علاوه‌بر این‌ها، شلختگی‌هائی هم در فیلم راه یافته که از جملهٔ آنها می‌توان به صحنهٔ گفت‌وگوی ̎دریادار رایگرت̎ با ̎برنت̎ اشاره کرد، که گره کراوات او طی این مدت دائماً شل و سفت می‌شود. اما این جمله در تمام فیلم به یا خواهد ماند که: در جنگ مرزهائی هست که هیچ‌وقت نباید از آنها عبور کرد.


همچنین مشاهده کنید

سایت چیدانهخبرگزاری ایسناسایت خبرآنلاینسایت فرادیدسایت دیدبان ایرانسایت دیدارنیوزخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری ایلناوبگردیسایت تجارت نیوز