دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

پوستمان را پاس بداریم


پوستمان را پاس بداریم
فصل زمستان، تلاش می‌كند آخرین بلاها را بر سر پوست بیاورد. شاید بیش از همه، كسانی كه پوست خشك دارند از سرما و خشكی آب و هوا شاكی باشند. ترك خوردن و سوزش پوست در این روزهای برفی مشكل بسیاری از كودكان و خانم‌ها است كه پوست لطیف‌تری دارند. توصیه‌های زیر به شما كمك می‌كند از پوست خود مراقبت بیشتری كنید:
● فصلی برای پوست‌های خشك
پوست خشك، حساس‌ترین پوست به شمار می‌آید كه در اثر سرما، خشكی، گرما و صابون‌های معمولی به آسانی پوسته پوسته شده، قرمز می‌شود و به خارش می‌افتد. اگر شما پوست خشكی دارید باید بیش از دیگران به پوست‌تان برسید چون پوست شما بسیار زودتر از انواع دیگر پوست‌ها دچار ترك و پیری می‌شود.
در این روزهای زمستانی، خشكی و ترك خوردن پوست‌تان بدون شك مشكل اصلی شماست بنابراین حتما از كرم‌های محافظ استفاده كنید. هر روز صبح، دست و صورت‌تان را با آب سرد بشویید ولی نباید پوست‌تان را ماساژ بدهید. صابون‌های معمولی و صابون‌های مایع، خشكی پوست شما را بدتر می‌كنند چون بقایای چربی پوست شما را نیز پاك می‌كنند. شما بهتر است، از صابون‌های خنثی یا اسیدی كه ویژه پوست خشك است، استفاده كنید. همیشه پوست‌تان را هنگام بعد از ظهر با شیرپاك‌كن تمیز كنید.
شما ممكن است شیرپاك‌كن مصنوعی و یا طبیعی را از داروخانه تهیه كنید (روغن بادام شیرین و یا عصاره خیار) ولی فراموش نكنید به پزشك داروخانه تاكید كنید كه پوست شما خشك است تا از میان شیرپاك‌كن‌های موجود، نوعی را كه مناسب شما است، انتخاب كرده و به شما بدهد. شیرپاك‌كن‌های عطری اصلا مناسب پوست شما نیستند چون عطر موجود در آنها خیلی سریع تبخیر می‌شود و پوست را خشك‌تر می‌كند. پس از مصرف شیرپاك‌كن، صورت‌تان را با آب گرم بشویید. شب‌ها به پوست‌تان استراحت بدهید تا منافذ آن باز باشند ولی پوست دست خود را با گلیسیرین و روغن بادام شیرین چرب كنید.
اگر در طول روز پوستتان پوسته پوسته می‌شود و یا ترك می‌خورد، به متخصص پوست مراجعه كنید تا یك كرم چرب كننده مناسب را برای شما تجویز كند. خریدن كرم‌های مرطوب كننده از فروشگاه‌های عرضه لوازم آرایش، به نفع پوست حساس شما نیست. بهترین ماسك‌های طبیعی برای پوست خشك عبارتند از ماسك لیموترش با زرده تخم‌مرغ و روغن، ماسك‌ هلو و ماسك زرده تخم‌مرغ.
● فكری برای پوست مختلط
بیشتر افراد این نوع پوست را دارند یعنی پوست در برخی نقاط بدن خشك و در برخی نقاط دیگر چرب است مثلا دست‌هایشان پوستی خشك دارد ولی پوست صورت‌شان چرب است و یا پوست اطراف چانه و بینی آنها چرب و نواحی روی گونه آنها پوست خشكی دارد. این افراد باید دقت كنند در مناطق خشك پوست خود از صابون‌های ویژه پوست خشك و در نواحی با پوست چرب از صابون‌های ویژه پوست چرب استفاده كنند.
شهرزاد منتظری
منبع : روزنامه سلامت