پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

دوریس لسینگ


دوریس لسینگ
▪ دوریس لسینگ (۱۹۱۹- )
دوریس می تیلور برنده جایزه نوبل ادبی ۲۰۰۷، در ۲۲ اکتبر ۱۹۱۹ از والدینی انگلیسی در کرمانشاه ایران متولد شد.
والدین او در سال ۱۹۲۵ به رودزیای جنوبی که اکنون زیمبابوه نامیده می‌شود، رفتند و او سال‌های کودکی و نوجوانی را در مزرعه‌ای در این کشور گذراند.
او بعدها از "تنهایی جهنمی"اش در این دوران یاد می‌کرد. او در کتاب "خنده آفریقا: چهار دیدار از زیمبابوه" که در سال ۱۹۹۲ منتشر شد، بازگشتش به این کشور را در سال ۱۹۸۲ توصیف کرد.
او در ۱۵سالگی مدرسه را ترک کرد و از آن پس تحصیل را به طور شخصی ادامه داد.
جای تعجبی نبود که او در اولین فرصت برای گریز از این وضعیت استفاده کرد و در سال ۱۹۳۹ با فرانک ویزدام ازدواج کرد، اما در سال ۱۹۳۹ با دو فرزند از او طلاق گرفت. او سپس با فعال سیاسی آلمانی گاتفرید لسینگ ازدواج کرد، اما در سال ۱۹۴۹ از او هم طلاق گرفت و با پسر کوچکش و دست‌نوشته اولین رمانش "سبزه آواز می‌حواند" به انگلیس رفت.
این کتاب که توصیف پرحرارتی از سرکوبی نژادی و استعمار است، در سال بعد با موفقیت بسیار به چاپ رسید.
تمایلات سیاسی رادیکال او باعث پیوستن او به حزب کمونیست انگلیس شد، اما در سال ۱۹۵۶ در هنگام اشغال مجارستان بوسیله شوروی از حزب استعفا داد و دیگر به ان بازنگشت.
رشته رمان‌های‌او به نام "کودکان خشونت" حول یک شخصیت مرکزی به نام مارتا کوئست که بین سال‌ های ۱۹۵۲ و ۱۹۶۹ به چاپ رسید، برای اولین بار به عنوان یک نویسنده و فمینیست به او اعتبار بخشید.
خود او در این باره گفت: "من در دهه ۱۹۶۰ یک فمینیست فعال نبودم. هرگز هم نبوده‌ام. من هیچ وقت این جنبش را دوست نداشتم، زیرا بیش از حد بر ایدئولوژی مبتنی بود. نسبت‌هایی که در این مورد به من داده می‌شود، حقیقت ندارد."
لسینگ در دهه ۱۹۸۰ که محبوبیتش در حال افول بود، تصمیم گرفت تا اهمیت نام نویسنده در انتشار کتاب به آزمون بگذارد و برای همین رمانش را با نامی مستعار برای ناشر فرستاد، تا رد شدن چاپ آن را ببیند. این کتاب بعدها پس از روشن‌شدن هویت واقعی نویسنده به چاپ رسید.
او در طول سال‌ها به طور فزاینده به انتقاد صریح از اوضاع آفریقا به خصوص فساد و حیف و میل دولت‌های کشورهای آفریقایی پرداخت. او که در سال ۱۹۵۶ از ورود به آفریقای جنوبی منع شده بود، نهایتا در سال ۱۹۹۵ پس از سقوط آپارتاید توانست وارد آفریقای جنوبی شود.
رمان او در سال ۱۹۸۵ با نام "تروریست خوب" در مورد یک زن جوان نابالغ که به یک حلقه تروریستی می‌پیوندد، امروز بازتابی قوی یافته است.
لسینگ که در حومه لندن در هامپستد زندگی می‌کند، در سال‌های اخیر چندین اثر علمی- تخیلی نوشته است.
او شاید یکی از سالمندترین افرادی باشد که در وب‌سایت محبوب شبکه اجتماعی اینترنتی My Space دارای صفحه مخصوص به خود است.در یک دیدار اخیر از این صفحه او در این سایت زیر عنوان آن "زن ۸۷ ساله" آمده است : "دوریس لسینگ ۱۳۶ دوست دارد"
منبع : همشهری آنلاین