دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

۸ ترفند برای دستیابی به سرعت بالاتر با فایرفاکس


۸ ترفند برای دستیابی به سرعت بالاتر با فایرفاکس
از نخستین روزهای انتشار فایرفاکس از مرورگر مایکروسافت یا همان IE استفاده نمی کنم مگر برای استفاده از برخی از سایتها بخصوص سایتهای در پیت وطنی(بخصوص سرویس خدمات اینترنتی بانک ملی یا همان سبا) که هنوز با مرورگر فایرفاکس سازگار نیستند و تنها قابل استفاده در ایترنت اکسپلورر هستند.
دینی است بر گردن ما که سالهاست از شر هنگ کردن و پریدن صفحات وب خلاص شده ایم. بخصوص اگر عادت داشته باشید از به روش فتح سنگر به سنگر در اینترنت جستجو نمایید و مطالب مورد نظرتان رابیابید حتماً تجربه دل سوخته ای که بعد از پریدن ناگهانی صفحات اینترنت اکسپلورر بدون باقی ماندن هیچ اثری از زحمات چنیدین ساعته تان باقی می ماند را خوب به خاطر می آورید.
قابلیت های مرورگر فایرفاکس چنان بوده است که موقعیت مرورگر مایکروسافت را به خطر انداخته است. بخصوص فایرفاکس ۳ که به صورت مشهودی سریعتر و هوشمندتر است.
این هم چند راه برای بیشتر لذت بردن از فایرفاکس:
۱) فعال سازی pipelining
مرورگرها معمولا بسیار مودب می باشند ابتدا یک درخواست به سرور مورد نظر شما فرستاده می شود و سپس مرورگر شما تا پاسخ سرور را دریافت کند منتظر می ماند و سپس ادامه می دهد :!: اگر خوب دقت کنید و به گزارش اتفاقاتی که در زیر مرورگرتان درج می شود دقت کنید حتما متوجه این موضوع شده اید. pipelining شیوه ای است که به شما این امکان را میدهد که درخواست های همزمان و چندگانه ای را ارسال بفرمایید.
برای فعال کردن این تکنیک:
▪ ابتدا به صفحه تنظیمات فایرفاکس بروید (عبارت about:config را در محل آدرس مرورگر تایپ کیند و اینتر را فشار دهید) توجه داشته باشید اگر بار اول باشد که به این صفحه می روید و اگر علامت مربوطه را حذف نکرده باشید فایرفاکس از شما قولی مبنی بر پذیرش مسوولیت خرابکاری خواهد گرفت.
▪ network.http.pipelining و network.http.proxy.pipelining رابیابید بر روی هرکدام دو بار کلیک کنید و مقادیرشان را بر روی TRUE تنظیم کنید.
▪ network.http.pipelining.maxrequests را بیابید و مقدار آن را برابر با ۸ قرار دهید.
۲) Render کردن فوری
برای تشکیل یک صفحه بزرگ وب بر روی مرورگر، اطلاعات دریافت شده هر ۰/۱۲ ثانیه یکبار بر روی صفحه مرورگر به نمایش گذارده می شوند. به این ترتیب عملکرد مرورگر شما شیک تر به نظر می رسد. اما اگر مایلید هرچه دریافت می کنید سریعتر بر روی مرورگرتان به نمایش درآید:
▪ about:config را تایپ کنید و اینتر را فشار دهید.
▪ بر روی صفحه کلیک راست نمایید و مسیر New > Integer را انتخاب نمایید.
▪ در فضای بوجود آمده content.notify.interval را تایپ نمایید و Ok کنید.
▪ مقدار ۵۰۰۰۰۰ (پانصد هزار) را وارد نمایید و باز هم Ok کنید.
▪ مجددا کلیک راست کنید و اینبار از مسیر New > Boolean عبارت content.notify.ontimer را وارد کنید و مقدار آن را روی True تنظیم کنید.
۳) بارگزاری سریعتر
تغییر وضعیت بین حالت Idle و فعال در فایرفاکس ممکن است گاهی منجر به کاهش سرعت شود برای فرار از این کاهش سرعت نیز می توانید:
▪ about:config را در آدرس بار تایپ نمایید و اینتر رافشار دهید.
▪ کلیک ر است نمایید و سپس از مسیر New > Integer عبارت content.switch.threshold را وارد نمایید
▪ مقدار ۲۵۰۰۰۰ (دویست و پنجاه هزار ربع ثانیه) را وارد نمایید و تمام
۴) بدون وقفه ها
برای دستیابی به هدف مرحله قبل راه دیگر آن است که به فایرفاکس بفهمانید که تا زمان بارگزاری کامل صفحه وب ، کنش و واکنش های کاربری را در نظر نگیرد برای اینکار:
▪ about:config را تایپ نمایید و اینتر را فشار دهید.
▪ کلیک راست نمایید و از مسیر New > Boolean عبارت content.interrupt.parsing را وارد نمایید و ارزش آنرا False تنظیم نمایید.
۵) فلش ها را مسدود نمایید
یک کلام از آدرس flashblock.mozdev.org اکستنشن Flashblock را بر روی مرورگرتان نصب کنید و خودتان را از کلیپ های فلش متعددی که زینت هر سایت بی جنبه ای شده اند برهانید. مطمئن باشید همین یک کار هم کلی سرعت مرور شمار افزایش خواهد داد.
۶) مقدار کش مرورگر خود را افزایش دهید
ناگفته پیدا است که با افزایش مقدار کش مرورگر فایرفاکس می توانید حجم تبادل اطلاعات مرورگرتان را در مراجعات بعدی به یک محتوای تکراری کاهش دهید. پس اگر حافظه رم کافی در اختیار دارید:
▪ about:config را تایپ نمایید و کلید انیتر را فشار دهید.
▪ کلیک راست نموده از مسیر New > Integer عبارت browser.cache.memory.capacity را وارد نموده و Ok کنید و سپس مقدار ۶۵۵۳۶ را وارد نموده مجددا Ok کنید.
▪ بعد از راه اندازی مجدد فایرفاکس تغییر اعمال می شود.
۷) TraceMonkey را فعال کنید
TraceMonkey قابلیت جدید فایرفاکس است که جاوا اسکریپت های کند را به super-speedy x۸۶ code تبدیل می کند و باعث اجرای تا ۲۰ برابر سریعتر برخی عملیات ها می گردد. این قابلیت هنوز در مراحل آزمایشی است و بصورت معمول بر روی فایرفاکس ارائه نمی گردد اما اگر کمی اهل ریسک هستید:
▪ به ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/nightly/latest-trunk/ بروید.
▪ about:config را تایپ نموده و یپس انتر را فشار دهید.
▪ JIT را در Filterbox تایپ نمایید و سپس دو عبارت javascript.options.jit.chrome و javascript.options.jit.content را بیابید و بر روی آنها کلیک کنید و مقدار هریک را به True تغییر دهید تا مرورگر شما دارای سریعترین موتور جاوا اسکریپت باشد.
۸) داده ها را فشرده کنید
یک تکنیک پر سابقه اما مفید و کارساز این است که اگر سرعت اتصال اینترنت پایینی دارید که اگر فارسی زبان هستید و افغانی نیستید و یا در خارج از کشور زندگی نمی کنید به احتمال قوی حتماً سرعت پایینی دارید :!: toonel.net را از آدرس http://www.toolnel.net دریافت کنید و آنرا نصب کنید. برنامه جاوای هوشمندی که نصب می کنید همه ترافیک شما را از مسیر سرورهای خود re-route می کند و با فشرده سازی محتوی صفحات وب و کاهش کیفیت تصاویر حجم داده های دریافتی شما را کاهش می دهد. این سرویس بخصوص برای استفاده کنندگان از ADSL حجمی بسیار مفید است.
منبع : ارجا نت