سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

جمع خودی و غیرخودی


جمع خودی و غیرخودی
● اضافه كردن موهای مصنوعی بین موهای طبیعی مثبت‌ها و منفی‌ها
خوب یا بد، درست یا غلط، در این سال‌هایی كه تب جراحی‌های زیبایی بدجوری بالا‌ گرفته و محصولا‌ت آرایشی هر روز بیشتر از دیروز تولید و مصرف می‌شوند، موهای اضافی هم به این بازار وارد شدند و مشتری‌های خودشان را پیدا كردند.
اضافه كردن مو (ا‌كستنشن) در لابه‌لای موهای طبیعی، حدود ۳۵ سال است كه همگانی شده ولی تب و تاب آن در ۱۰ سال اخیر بالا گرفته است. در این روش دسته‌های باریك موهای طبیعی یا مصنوعی از جنس نایلون را در لا‌به‌لای مو اضافه می‌‌كنند. بعضی از این روش، برای بلندتر كردن موهایشان و برخی برای پرپشت نشان دادن آن استفاده می‌كنند. البته می‌توانید این موهای اضافی را در رنگ‌هایی متفاوت با موهای طبیعی خودتان انتخاب كنید و از آن به عنوان <های‌لایت> یا <مش> استفاده كنید. این موها اگر جنس مناسبی داشته و به وسیله فرد آموزش دیده‌ای در لابه‌لای موهای طبیعی اضافه شوند، كاملا با موهای طبیعی مخلوط شده و غیرقابل تشخیص‌خواهند شد.
● كار را بدهید به كاردان
قبل از اینكه اقدام به این كار كنید، با كسانی كه قبلا این كار را انجام داده‌اند صحبت كنید و درباره مشكلاتشان پس از اضافه كردن مو و یا احیانا مزایایی كه این كار دارد، مشورت كنید. امكان دارد شما فقط زیبایی ظاهری، موهای بلند و پرپشت را ببینید ولی از مشكلاتی مانند چسبندگی در لابه‌لای موها و یا گره خوردن آنها بی‌خبر باشید.
حتما كسی را برای اضافه كردن مو به موهای طبیعی‌تان انتخاب كنید كه آموزش دیده باشد و تجربه كافی در این زمینه داشته باشد چون تمیزی كار و اضافه كردن صحیح موها، در زیبایی و سلامت بعدی موها و پوست سر موثر است. بسیاری از شركت‌هایی كه محصولات اكستنشن را عرضه می‌كنند، نحوه استفاده از آن را به افراد متقاضی آموزش داده و مدرك یا گواهی پایان این دوره آموزشی را به آنها می‌دهند. در جلسه اول، معمولا این موهای اضافی بر روی بخش كوچكی از موهای شما اضافه می‌شوند تا شما بتوانید از رنگ، بلندی و جنس آنها مطمئن شوید. در این جلسه، مشاور زیبایی وضعیت فعلی موهای شما را بررسی می‌كند و به شما می‌گوید كه موها و پوست سر شما توانایی نگهداری موهای اضافی را دارد یا نه. همچنین شما در این جلسه با مراقبت‌های بعد از اكستنشن و عوارض آن آشنا خواهید شد.
● چسب، انبرك، گرما؛ حركت!
اضافه كردن مو در لابه‌لای موهای طبیعی،‌ روش‌های بسیار متفاوتی دارد اما یكی از ساده‌ترین آنها، روشی است كه در اینجا توضیح می‌دهیم. ابتدا یك دسته باریك از موهای شما جدا شده و كمی بالاتر از ریشه موها، محلول چسبناك خاصی مالیده می‌شود و یك دسته باریك از موهای اكستنشن بر روی آن قرار می‌گیرد.
به وسیله گیره یا انبرك ویژه‌ای این موها به هم فشرده شده و حرارت انبرك، چسب را ذوب كرده و موهای مصنوعی به موهای طبیعی می‌چسبند. این روش به نام <اتصال حرارتی> معروف است. البته علا‌وه بر این روش، با كلیپس و نخ نیز می‌توان موهای مصنوعی را به موهای طبیعی متصل نگه داشت. فراموش نكنید كه اضافه كردن مو، حتما باید به وسیله یك فرد آموزش دیده و باتجربه انجام شود. شما نمی‌توانید خودتان این كار را انجام دهید چون علاوه بر اینكه باید چند ساعت دستانتان را بالا نگه دارید و احتمالا‌ً خسته ‌شوید، ممكن است موها را به طور صحیح و در محل مناسب نچسبانید و نهایتاً موهایتان كوتاه و بلند و نامرتب به نظر بیایند.
● موهایی كه قد می‌كشند
شما هر اندازه‌ كه بخواهید، می‌توانید طول موهایتان را بلند كنید ولی حداكثر آن ۲۶ تا ۳۰ سانتی‌متر است. به این نكته توجه كنید كه هر چه طول موهای مصنوعی و مقدار آنها بیشتر باشد، فشار بیشتری به پوست سرتان وارد خواهد شد چون وزن این موها زیاد خواهد شد. این فشار زیاد ممكن است موجب آسیب موهای طبیعی شما شود. بهترین طول موی اضافه شده برای خانمی كه قد متوسطی دارد، ۲۲ سانتی‌متر و یا كوتاه‌تر از آن است.
● درست مثل موهای طبیعی؟!
موهای اضافه شده را درست مانند موهای طبیعی می‌توانید آرایش كنید، چون این موها تقریبا از كنار گوش به موهای طبیعی اضافه می‌شوند، بنابراین شما می‌توانید آنها را به راحتی ببافید، دم اسبی و یا شینیون كنید. موهای مصنوعی را درست مانند موهای طبیعی‌تان می‌توانید بشویید و نرم‌كننده به آنها بزنید. شامپوها و لوسیون‌های خاصی مخصوص موهای اضافی در بازار وجود دارد كه می‌توانید در هنگام خواب، شنا و... برای زیبایی و حفاظت بیشتر، از آنها استفاده كنید.
● درد؛ هرگز
اگر كسی به شما گفت اضافه كردن مو، كمی درد دارد و درد در حین كار و یا پس از آن طبیعی است، به هیچ‌وجه، حرف او را نپذیرید. در یكی دو روز اول شاید احساس كنید كه چیز اضافه‌ای روی سر شما وجود دارد ولی این احساس با درد متفاوت است و طی چند روز برطرف می‌شود. هنگامی كه موهای اضافی در لابه‌لای موهای شما اضافه می‌شوند، شما نباید به هیچ‌وجه احساس كشیدگی و درد داشته باشید. درد در حین كار یا بعد از آن نشانه این است كه در روش كار مشكلی وجود دارد و فشار زیادی به ریشه‌های موهای طبیعی و پوست سر شما وارد شده است.
● خداحافظی با موهای بلند
بیشتر اكستنشن‌ها حدود ۳ تا ۴ ماه در لابه‌لای موهای شما دوام می‌آورند. بعد از گذشت این زمان، كم‌كم چسبندگی موها كم شده و موهای اضافی، شل شده و در نهایت جدا خواهند شد. البته بعضی‌ها، اكستنشن را فقط برای مدت كوتاهی مثلا به اندازه حضور در یك جشن ازدواج می‌خواهند و بعد از آن، موهای اضافی را برمی‌دارند. بنابراین دوام این موها بستگی به نظر شما و نحوه مراقبت از آنها دارد. اگر بخواهید بدانید كه این موها پس از چه مدت از كف سر شما فاصله می‌گیرند باید گفت كه سرعت رشد موها در ماه، تقریبا در حدود ۱/۲۵ سانتی‌متر و در سال حدود ۱۵ سانتی‌متر است. هر چه سن شما بیشتر باشد، سرعت رشد موهایتان كاهش می‌یابد و بنابراین موها دیرتر از كف سر شما فاصله می‌گیرند.
● خطر زیرپوست سر
این یك واقعیت است كه اكستنشن، به موهای شما آسیب می‌رساند. چسبی كه برای اضافه كردن موهای اضافی استفاده می‌شود می‌تواند به ریشه موها آسیب رسانده و یا موجب <موخوره> شود. بنابراین بعد از برداشتن موهای اضافی، همواره نوك موهایتان را كوتاه كنید. از طرف دیگر اگر مقدار زیادی مو با طول بلند را به لابه‌لای موهایتان اضافه كنید، فشار زیاد ناشی از وزن زیاد موها بر پوست سرتان، موجب ریزش موهای طبیعی و كم‌پشت شدن موهایتان خواهد شد. بعضی افراد نیز به دلیل كشش زیاد موها، دچار سردرد می‌شوند. گاهی چسب و یا خود این موهای مصنوعی موجب ایجاد حساسیت در پوست‌سر خواهند شد.
مطلب آخر اینكه اگر بخواهید یك‌باره موهایتان را بلند كنید و همیشه آنها را به همان شكل نگه دارید، باید منتظر آسیب آن باشید ولی استفاده از موهای اضافی، برای مدت كوتاه و فقط چند سانتی‌متر بلندتر، خطرات و مشكلات كمتری را در پی دارد.
● اصول پنجگانه مراقبت
۱) موها را با یك برس بسیار نرم و مرحله به مرحله ا‌ز پایین به بالا شانه كنید.
۲) در هنگام خوابیدن باید موهای خود را در بالای سرتان جمع كنید، قرار دادن این مو‌ها در زیر سر، موجب نامرتب شدن و گره خوردنشان به یكدیگر خواهد شد.
۳) موهای اضافه را نباید خودتان در خانه رنگ كنید.
۴) برای جلوگیری از درهم پیچیدگی موها همواره دست خود را به داخل حاشیه موهای اضافه شده برده و به سمت پایین بكشید.
۵) از تافت و سایر حالت‌دهنده‌های حاوی سیلیكون بر روی موهای اضافه شده استفاده نكنید. این كار باعث می‌شود كه موها از محل اتصال خود جدا شوند.‌
‌نیكی پرهام
منبع : روزنامه سلامت