جمعه, ۲۲ تیر, ۱۴۰۳ / 12 July, 2024
مجله ویستا

جوانان و انقلاب، گذشته، حال، آینده ....


جوانان و انقلاب، گذشته، حال، آینده ....
دهه فجر انقلاب اسلامی، یادآور حماسه‌ها و رشادت‌های جوانان در طول تاریخ سرنوشت ساز انقلاب خونبار ایران است كه برای به دست آوردن استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی‌جان خود را نثار كردند.
نقش جوانان در مبارزات مردم ایران و پیروزی انقلاب اسلامی‌بر هیچكس پوشیده نیست و این قشر همدوش با سایر اقشار مردم در مبارزات شركت داشتند.
جوانانی كه دیروز در صف اول مبارزه با رژیم ستم شاهی شركت داشتند امروز در مسوولیت‌های مختلف نظام اسلامی‌مشغول به كار هستند.
قشر فعال و پویای جوان ایرانی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌درهمه صحنه‌های انقلاب حضور یافت و اوج حضورآن در هشت سال دفاع مقدس تجلی یافت.
نگاهی به تاریخ انقلاب اسلامی‌نشان می‌دهد، هر زمان كه به این سرمایه‌های گرانبها توجه شد، منشاء تحولات عظیم و سرنوشت ساز در كشور شدند.
هم اكنون، درخت تناور انقلاب اسلامی‌با خون جوانان ایران اسلامی، در مقابل انواع توطئه‌های داخلی و خارجی دشمنان بیمه شده است.
به بركت انقلاب اسلامی، زمینه حضور جوانان در همه عرصه‌های نظام اسلامی‌فراهم شده است و مشاركت آنان در عرصه‌های مختلف دستاوردهای گران‌بهایی برای جمهوری اسلامی‌در پی داشته است.
با گسترش امكانات آموزشی و دانشگاهی در كشور، خیل عظیمی‌از جوانان وارد مراكز علمی‌كشور شدند و زمینه تربیت مدیرانی خلاق برای آینده كشور فراهم شده است.
در شرایط كنونی، با توجه به اینكه نیمی‌از جمعیت كشور را جوانان تشكیل می‌دهند، فراهم كردن زمینه‌های پرورش فكری و بروز استعدادهای آنان، وظیفه‌ای ضروری برای جوانان دیروز و مسوولان امروز ایران اسلامی‌است.
جوانان، حامل و مروج ارزشهای دینی انقلاب هستند و نقش مهمی‌درحفظ و انتقال آنها برعهده دارند.
با مرور تاریخ، درمی‌یابیم، هر زمان كه به این سرمایه‌های گرانبها توجه شده‌است، جوانان منشاء تحولات عظیم و سرنوشت ساز شده‌اند.
گواه این مطلب، آن است كه جوانان با رهبری عالمانه امام خمینی(ره) نقش موثری در روند انقلاب اسلامی‌و دفاع مقدس ایفا كردند.
درخت تناور انقلاب اسلامی، با خون و عزم راسخ جوانان و نوجوانان كه طی این سالها همواره در كنار انقلاب بوده‌اند، در مقابل انواع توطئه‌ها محافظت شده‌است.
بركات و دستاوردهایی كه در نتیجه رهبری امام راحل، مقام معظم رهبری، تلاش مسوولان و مشاركت جوانان به دست آمده است، موجب شده‌است كه نظام اسلامی‌به عنوان نظامی‌مقتدر و الهی در جهان مطرح باشد.
خود باوری جوانان نیز رمز پویایی، ماندگاری و اقتدار انقلاب و نظام اسلامی، طی سالیان اخیر بوده است.
امام خمینی (ره) با آشنا كردن جوانان با سرچشمه‌های عرفانی دینی و معنویت در عصر خود باختگی فرهنگی، پرچم استقلال روحی را در دل نسل جوان ایران برافراشتند و امروز، جوانان باید مسیر و حركت، انقلاب را در چارچوب آنچه كه امام راحل ترسیم كردند، بیشتر از اقشار دیگر جامعه مورد توجه قرار دهند.
چنانكه می‌دانیم، ازهمان ابتدای انقلاب، جوانان مخاطبان اصلی پیام‌های روشنگرانه امام خمینی(ره) به عنوان امید آینده انقلاب برای رهایی از چنگال رژیم ستمشاهی بودند.
مشاركت جوانان در تمامی‌صحنه‌های انقلاب همچون سازندگی، دفاع در مقابل توطئه‌های داخلی و خارجی وحضور فعال در انتخابات، بیانگر اعتماد به‌نفس در جوانان است.
جوانان در جریان دفاع مقدس، در مقابل قوای مجهز دشمن كه توسط استكبار جهانی حمایت می‌شد، با سلاح ایمان، ایثار و شهادت ایستادگی كردند و امروز نیز بزرگترین و موثرترین حامیان ولایت فقیه و مقام معظم رهبری جوانان و نوجوانان هستند.
منبع : سایر منابع